Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Hilda

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Prvý britský astronaut vystúpil do voľného priestoru

Autor: SITA, 15. januára 2016 19:37
Bývalý major vojenského letectva Tim Peake na ISS pricestoval v decembri na šesťmesačnú misiu Európskej kozmickej agentúry.
Tim Peake Britský astronaut Tim Peake. Foto: SITA/AP
Londýn 15. januára (WebNoviny.sk) - Tim Peake sa dnes stal prvým astronautom reprezentujúcim Britániu, ktorý sa vydal z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) na prechádzku vo voľnom priestore. V jeho vlasti to vyvolalo obrovský záujem, informovala tlačová agentúra Reuters. Britský premiér David Cameron na Twitteri zaželal Peakovi pri kozmickej prechádzke veľa šťastia.

Bývalý major vojenského letectva Peake má 43 rokov a na ISS pricestoval v decembri na šesťmesačnú misiu Európskej kozmickej agentúry (ESA). Je prvým Britom v kozme, odkedy Helen Sharmanová uskutočnila v roku 1991 osemdňový let na palube sovietskej kozmickej lode, a prvým Britom, ktorý sa dostal do kozmu pod britskou vlajkou, napísal Reuters.

Peakeovu misiu sledovali v Británii s veľkou pozornosťou, jeho výstup do voľného kozmického priestoru prenášali spravodajské televízie naživo. Peake a americký astronaut Tim Kopra museli vymeniť chybnú jednotku, ktorá prenáša elektrinu zo solárnych panelov.

Astronautom sa podarilo úplne obnoviť zásobovanie ISS elektrinou po vymenení pokazenej jednotky. Informovali o tom svetové agentúry.

Práce astronautov vo voľnom priestore však s preventívnych dôvodov ukončili predčasne po štyroch hodinách a desiatich minútach. Jeden z dvojice - Američan Tim Kopra - totiž nahlásil, že má vo svojej helme malú vodnú bublinu a vodný film. Výstup a následná prechádzka vo voľnom priestore mali pôvodne trvať šesť hodín.

"Zatiaľ som v poriadku," uistil Kopra riadiace stredisko amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) na Myse Canaveral. Vodná bublina v helme bola podľa neho veľká zhruba desať centimetrov a naberala na objeme. Predstavitelia NASA zdôraznili, že nejde o krízovú situáciu.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy