Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovenka bude veliteľkou simulovanej misie na Mars

Autor: SITA, 9. januára 2017 16:38
Pre astrobiologičku Michaelu Musilovú pôjde už druhú misiu na Mars Desert Research Station (MDRS) v americkom Utahu.
Mars Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 9. januára (WebNoviny.sk) - Slovenská astrobiologička Michaela Musilová bude veliteľkou simulovanej misie na Mars, ktorá sa uskutoční od 14. do 29. januára na Mars Desert Research Station (MDRS) v americkom Utahu. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovala samotná Musilová, ktorá je zároveň predsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA).

"Mars Desert Research Station sa nachádza v púšti vo veľkej nadmorskej výške, takže v tomto ročnom období je tam teplota pod nulou, čo tiež simuluje marťanské podmienky. Je izolovaná od sveta, takže človek sa aj po psychologickej stránke cíti, akoby bol na inej planéte," uviedla Musilová, pre ktorú pôjde už o druhú misiu na tejto stanici, pričom tú prvú absolvovala v roku 2014.

Za misiami stojí nezisková organizácia Mars Society, pričom cieľom je testovať technológie na pripravované reálne misie na Mars. Účastníci projektu komunikujú s riadiacim centrom s časovým posunom, rovnako ako by to bolo v prípade komunikácie z Marsu, pričom mimo priestorov stanice sa musia pohybovať v skafandroch.

Musilová a jej piati kolegovia zo Španielska, Írska, Francúzska, Izraela a Austrálie uskutočnia viacero vedeckých experimentov, ako je napríklad 3D tlač tehál s použitím "marťanskej" pôdy. Viaceré pokusy pochádzajú od slovenských výskumných inštitúcií ale aj študentov. Jedným z nich je napríklad hydroponické pestovanie špenátu, ktorý budú mať účastníci misie na spestrenie stravy. Tento experiment vzišiel zo študentskej súťaže Expedícia Mars, v ktorej uspeli študentky z gymnázia v Detve.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety