Upozornenie!
Stránka sa pravdepodobne nezobrazila správne.
Váš internetový prehliadač má vypnutý JavaScript. Aby ste mohli naplno využívať všetky funkcie portálu Webnoviny.sk, prosím, zapnite si JavaScript v nastaveniach Vášho prehliadača.

Akej farby chcete mať Webnoviny.sk?













Koraly sa dokážu pomocou nafúknutia vyslobodiť z piesku


Autor: SITA, 8. februára 2012 16:28

Zistil to biológ Pim Bongaerts, ktorý v akváriu počas dvadsiatich hodín každých desať sekúnd fotografoval koraly z čeľade Fungiidae.
Foto: Ilustračné foto masa.asn.au
BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) - Austrálsky biológ Pim Bongaerts z The University of Queensland zistil, že koraly z čeľade Fungiidae sa dokážu pomocou nafúknutia vyslobodiť z piesku, ktorý by ich inak pochoval zaživa. Vedec na to prišiel pomocou časozbernej fotografie, pričom o svojom objave informoval prostredníctvom časopisu Coral Reef.

O tom, že sa koraly dokážu vyslobodiť z piesočného dna, už vedci vedeli aj predtým, doteraz však netušili, ako to dokážu. Bongaerts sa preto rozhodol umiestniť niekoľko koralov do akvária a dokumentovať ich pohyby pomocou časozbernej fotografie.

"Sedimentácia predstavuje pre koraly vážnu hrozbu, pretože ak ich pokryje vrstva piesku, nedokážu uniknúť. Napodobnil som preto tieto podmienky v akváriu a nasledujúcich dvadsať hodín som ich každých desať sekúnd fotografoval. Väčšina koralov je pevne prichytená k vápencovému substrátu, ktorý vytvára útes. Koraly z čeľade Fungiidae sa však dokážu aktívne pohybovať a nájsť si tak vhodnejšie miesto pre život. Pohybujú sa tak, že opakovane nafúknu svoje telo a potom sa zas zmenšia na pôvodnú veľkosť. A presne túto istú metódu používajú aj na uvoľnenie sa z piesku, čo sa im podarí v priebehu niekoľkých hodín," uviedol Bongaerts.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.


Kľúčové slová


 

« »
 
Najnovšie správy z rubriky do e-mailu:

Zaujímajú Vás správy z kategórie Príroda? Chcete ich dostávať zadarmo e-mailom?

Vyberte si čas:
Dizajn súhrnu: