Upozornenie!
Stránka sa pravdepodobne nezobrazila správne.
Váš internetový prehliadač má vypnutý JavaScript. Aby ste mohli naplno využívať všetky funkcie portálu Webnoviny.sk, prosím, zapnite si JavaScript v nastaveniach Vášho prehliadača.

Akej farby chcete mať Webnoviny.sk?













Vesmírna raketa Sojuz v pondelok odletí na ISS


Autor: SITA, 13. novembra 2011 23:10

Na palube Sojuzu budú dvaja Rusi - Anton Škaplerov a Anatolij Ivanišin - a Američan Daniel C. Burbank.
Vesmírna raketa SojuzFoto: SITA, AP
BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) - Vesmírna raketa Sojuz s troma astronautmi na palube v pondelok o 03:14 SEČ odštartuje z kazašského kozmodrómu Bajkonur.

Jej cieľom bude Medzinárodná vesmírna stanica (ISS). Misia Federálnej vesmírnej agentúry Ruska (Roskosmos) s označením TMA-22 bude dôležitá v rámci snahy presvedčiť partnerov, že ruský vesmírny program je dôveryhodný a predchádzajúce zlyhania boli skôr dielom náhody.

Pôvodne mali totiž kozmonauti na ISS vyštartovať už 22. septembra, no Rusko zastavilo lety svojich rakiet Sojuz po augustovej havárii bezpilotnej vesmírnej lode Progress M-12M.

Roskosmos má za sebou aj ďalší neúspech, keď ich sonda Fobos-Grunt po stredajšom štarte uviazla na orbite Zeme a hrozí, že sa v najbližších dňoch zrúti.

Na palube Sojuzu budú v pondelok 14. novembra dvaja Rusi - Anton Škaplerov a Anatolij Ivanišin - a Američan Daniel C. Burbank. Po spojení sa s ISS tak bude na vesmírnej stanici dovedna šesť astronautov, okrem spomenutej trojice aj Rus Sergej Volkov, Japonec Satoshi Fukurawa a Američan Michael Fossum. V tejto zostave zotrvajú na ISS takmer do konca roka.

Na pondelok 26. decembra je naplánovaný štart ďalšej vesmírnej rakety Sojuz s trojčlennou posádkou, ktorá vystrieda Volkova, Fukurawu a Fossuma. "Myslíme pozitívne. Dôverujeme našej technológii," povedal pre agentúru Interfax na margo obáv odbornej i laickej verejnosti pred štartom kozmonaut Anton Škaplerov.

Na ISS v súčasnosti lietajú s ľudskou posádkou iba ruské stroje pod taktovkou Roskosmosu, pretože Spojené štáty americké tento rok ukončili svoj 30 rokov trvajúci program raketoplánov. Kým však americké raketoplány dokázali do vesmíru lietať so sedemčlennou posádkou, kapacita Sojuzov je obmedzená na troch kozmonautov.


Kľúčové slová


 

« »
 
Najnovšie správy z rubriky do e-mailu:

Zaujímajú Vás správy z kategórie Vesmír? Chcete ich dostávať zadarmo e-mailom?

Vyberte si čas:
Dizajn súhrnu: