Vedenie firmy Yazaki nepustilo OZ Kovo do podniku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emil Machyna
Emil Machyna Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Vedenie michalovskej firmy Yazaki Wiring Technologies Slovakia odmietlo pustiť predstaviteľov odborového zväzu Kovo do areálu podniku. Pre agentúru SITA to uviedol šéf OZ Kovo Emil Machyna. Upozornil na to, že všetci dodávatelia nemeckej automobilky BMW, medzi ktorých patrí aj spoločnosť Yazaki, musia rešpektovať práva odborov. „Máme právo ísť na zasadnutie výboru základnej organizácie,“ zdôraznil Machyna. OZ Kovo plánuje o 13:55 zorganizovať pred areálom podniku protestné zhromaždenie proti zmenám v Zákonníku práce. Firma pritom ohradila celý svoj areál páskami. „Bude to v iných podmienkach, ale spravíme to,“ skonštatoval Machyna k chystanému protestnému zhromaždeniu.

Dĺžka skúšobnej lehoty by mala v budúcnosti závisieť od výšky mzdy zamestnanca. Vyplýva to z téz k pracovnému návrhu novely Zákonníka práce, ktoré predstavil rezort práce a sociálnych vecí. „Čím nižšia mzda, tým kratšia skúšobná lehota a naopak,“ uvádza sa v tézach. Podľa ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála by sa napríklad pri robotníckych profesiách skrátila súčasná trojmesačná skúšobná lehota na jeden mesiac. Vláda tiež navrhuje zaviesť vzťah medzi dĺžkou výpovednej lehoty a dĺžkou odpracovaného obdobia pre zamestnávateľa.

„Firma sa zároveň bude môcť dohodnúť so zamestnancom na pružnom rozdelení výpovednej lehoty a odstupného,“ konštatuje sa v pracovnom materiáli. Pri štvormesačnej lehote by tak mohlo ísť o kombináciu mesačnej výpovednej lehoty a trojmesačného odstupného, dvojmesačnej výpovednej lehoty a dvojmesačného odstupného, či trojmesačnej výpovednej lehoty a mesačného odstupného.

Zamestnávateľ si podľa vládneho zámeru bude môcť so zamestnancom dohodnúť pružnejšie parametre pracovného pomeru. „Platiť bude pravidlo, že čím vyššia mzda, tým vyššia pružnosť z hľadiska skúšobnej, výpovednej lehoty, alebo práce nadčas. Či už v rámci kolektívneho vyjednávania, alebo individuálnej dohody,“ uvádza sa v tézach k zmenám pracovného kódexu. Flexikonto sa má na základe súhlasu sociálnych partnerov zaviesť ako trvalý inštitút Zákonníka práce. Pri pracovných pomeroch na určitý čas chce vláda zvýšiť možný počet ich opakovaní a predĺžiť ich maximálne trvanie. Nová podoba pracovného kódexu by mala byť zároveň menej byrokratická.

„Zamestnanec v určitom veku získa právo na vyššiu výmeru dovolenky. Odbúra sa tak zložité byrokratické dokazovanie, či má zákonný nárok na dlhšiu dovolenku,“ uvádza sa v tézach k novele Zákonníka práce. Na základe dohody zamestnávateľa a zamestnanca sa umožní doručenie výplatnej pásky len elektronickou formou a pri výkone brigádnickej práce študentov sa bude predpokladať, že fyzická osoba sa považuje za študenta až do konca októbra kalendárneho roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil Machyna