Hirman sabotuje zákon o energetike a náklady chce preniesť z dodávateľov na občanov, myslí si Galek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Karol galek
Karol Galek. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 22. marca 17:58

Minister hospodárstva Karel Hirman sabotuje novelu zákona o energetike. Myslí si to poslanec za stranu SaS a bývalý štátny tajomník na ministerstve hospodárstva Karol Galek. Poslancovi sa totiž nepáči, že minister znova odložil rokovanie parlamentu o novele zákona o energetike na májovú schôdzu.

Povinné skladovanie plynu

Novela zákona o energetike mala okrem iného riešiť povinné skladovanie plynu v zásobníkoch zo strany dodávateľov. Mala taktiež riešiť kompenzácie za zvýšené ceny tepla.

Dnes mal parlament rozhodovať o zákone o energetike. Zákone, ktorý sme nechali hotový na ministerstve a nový minister si ho osvojil a podporil aj v prvom čítaní ešte v septembri minulého roku! Som hlboko presvedčený, že tento návrh bol v záujme obyvateľov Slovenska. Nebol však v záujme niektorých dodávateľov, čo si príliš zvykli na privatizáciu ziskov a socializáciu strát. A Karel Hirman, toho času sediaci na rezorte hospodárstva, zrazu v tejto veci otočil a je ochotný týmto záujmovým skupinám zniesť aj modré z neba,“ napísal na sociálnej sieti Galek.

Poslanec Galek si myslí, že odložením novely zákona na májovú schôdzu parlamentu chce minister vymyslieť spôsob, ako preniesť náklady na skladovanie plynu z dodávateľov na občanov.

Veď vy máte peňazí dosť. Čerešničkou na torte je, že súčasťou presunutého zákona o energetike mali byť aj kompenzácie pre občanov a firmy za zvýšené ceny tepla. Aj o tých sa teda bude rozhodovať až v máji. Chápete? Minister Hirman chce uprostred jari, možno až v lete, rozhodovať o vyplácaní dotácií za teplo, za ktoré ste platili v zime. Nech sa snažím sebe viac, mne to proste hlava neberie,“ konštatoval Galek.

Návrh pripravilo bývalé vedenie

Karel Hirman sa voči tvrdeniam poslanca Galeka ohradil. Návrh novely zákona o energetike, ktorá hovorí o zaťažujúcej skladovacej povinnosti pre slovenských dodávateľov plynu, pripravilo podľa Hirmana bývalé vedenie ministerstva hospodárstva, vrátane vtedajšieho štátneho tajomníka Karola Galeka.

A to na sklonku svojho úradovania v čase, kedy situácia na plynárenských trhoch bola výrazne napätá, ceny energií dosahovali svoje rekordy a vládla obrovská neistota v otázke, či bude dostatok plynu na najbližšiu vykurovaciu sezónu.

Vďaka prijatým opatreniam na úrovni celej Európskej únie, ako aj na Slovensku a v neposlednom rade i vďaka výrazne priaznivému vývoju počasia sa však situácia podstatne zmenila.

„Už dnes môžeme konštatovať, že Slovenská republika má vo svojich zásobníkoch na konci zimy toľko zásob suroviny, ako býva obvykle na začiatku vykurovacej sezóny,“ uviedol Hirman.

Gazprom manipuloval kapacitami

Zároveň štátna spoločnosť SPP a ďalší dodávatelia plynu výrazne posilnili diverzifikačné kontrakty, preto vôbec nie je podľa neho namieste uvažovať o zavedení tak direktívnych nariadení, ako to obsahuje pôvodný návrh zákona o energetike.

Z toho dôvodu pôvodný zámer, prečo Európska komisia a následne členské štátny mali zásadným a razantným spôsobom vstúpiť do regulácie zásobovania plynu, bol podľa Hirmana ten, že donedávna najväčší dodávateľ plynu, ruský Gazprom, okrem dodávok súčasne i kontroloval výraznú časť skladovacích kapacít v Európe a manipuloval nimi tak, aby ich nenaplnením spôsobil krajinám v Európe plynovú krízu.

„Toho sa už dnes nemusíme báť. Gazprom nie je už pri kontrole v zásobníkoch prítomný a jeho dodávky do Európy sú relatívne zanedbateľné,“ povedal Hirman.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karel HirmanKarol Galek
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita