Verejné zákazky sú podľa väčšiny úradníkov zmanipulované

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, korupcia
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Verejné zákazky na Slovensku aj v Českej republike sú podľa väčšiny oslovených úradníkov zmanipulované. Vyše 85 percent z nich vidí v súčasných tendroch snahu o manipuláciu s výsledkom zadávania.

Korupcia a klientelizmus sú hlavnými dôvodmi

Ako vyplýva z prieskumu poradenskej spoločnosti Otidea medzi vyše šesťsto obstarávateľmi verejných zákaziek v Česku (363) a na Slovensku (240), v obidvoch krajinách sa však líši miera aj dôvody tejto manipulácie. Na Slovensku korupciu alebo klientelizmus za hlavný dôvod manipulácie so zákazkami považuje polovica úradníkov, v Čechách tretina. Z toho priamo korupcia je dôvodom pre 30 percent slovenských obstarávateľov a pre 16 percent českých. Každý štvrtý slovenský úradník považuje za zmanipulovanú viac než polovicu zákaziek, v Českej republike je to každý siedmy.

„Výsledky prieskumu zodpovedajú reálnej situácii na Slovensku. Úradníci tam skutočne súčasný stav verejných zákaziek vnímajú horšie ako v Čechách,“ povedal riaditeľ spoločnosti Otidea Tomáš Langr. Pre 40 percent slovenských úradníkov je hlavným dôvodom snaha vybrať si znovu firmu, s ktorou boli spokojní. V Českej republike si to myslí 55 percent úradníkov. Súčasná legislatíva v obidvoch krajinách to však prakticky neumožňuje. „Európske smernice umožňujú zlé skúsenosti s firmou zohľadniť. Záleží ale ako členské štáty túto možnosť v novom zákone o verejných zákazkách využijú,“ myslí si manažérka vzdelávania vo firme Otidea Adriana Matúšová.

Väčšina hodnotí na základe nižšej ceny

Celých 98 percent obstarávateľov v oboch krajinách stále hodnotí na základe najnižšej ponukovej ceny, vyše 80 percent dokonca vo väčšine prípadov. Tretina z obavy o napadnuteľnosť verejného obstarávania pre netransparentnosť a pre 45 percent je dôvodom zabezpečenie hospodárnosti plnenia zákazky. „Zákon hodnotenie zákaziek len na cenu, namiesto na kvalitu, nenariaďuje. Kľúčom je samotná prax ministerstiev a ďalších štátnych orgánov,“ upozornil Langr. „Štát vydal zákon, ale už nenaučil obstarávateľov s jeho pravidlami pracovať,“ dodal.

Otidea prezentovala výsledky anonymného prieskumu medzi obstarávateľmi verejných zákaziek v štátnej správe a samospráve na konferencii venovanej verejným zákazkám. Otidea je poradenská spoločnosť, ktorá sa zameriava na administráciu, audit a vzdelávanie v oblasti verejných zákaziek. V Českej republike bola založená pred desiatimi rokmi, v minulom roku otvorila pobočku aj na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať