Kanada - Slovensko
Slovenský brankár Adam Nagy zastavuje príležitosť Kanaďana Marka Scheifeleho počas zápasu MS v hokeji do 20 rokov. Foto: SITA/AP

UFA 28. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov na majstrovstvách sveta po senzačne vybojovanom bode v úvodnom zápase s Ruskom potrápila aj ďalšieho veľkého favorita na zisk titulu.

V piatkovom stretnutí vyhrávali Slováci nad Kanadou po prvej tretine 2:0 a v druhej časti hry aj 3:1, no nakoniec na favorizovaného súpera nestačili a prehrali 3:6.

Kanaďania navyše brutálne zlikvidovali obrancu Patrika Lužu, ktorého museli z ľadu odviezť na nosidlách.

Slovensko ešte na MS do 20 rokov kanadský tím nezdolalo.

Zverenci Ernesta Bokroša sa najbližšie predstavia na šampionáte v nedeľu 30. decembra, keď o 15.00 SEČ nastúpia v dôležitom zápase proti Nemecku. Slovensko má v tabuľke B-skupiny na svojom konte 1 bod za remízu v riadnom hracom čase s Ruskom.

Obrazom: Kanada porazila Slovensko 6:3

Obranca Kanady Dougie Hamilton a brankár Slovenska Adam Nagy počas zápasu na MS v hokeji. Foto: SITA/AP

Radosť slovenských hokejistov Tomáša Mikúša a Martina Réwaya (20) po góle v sieti Kanady. Foto: SITA/AP
Útočník Kanady Jonathan Huberdeau sa pozerá na slovenského útočníka Tomáša Mikúša ako sa snaží streliť gól brankárovi Malcolmovi Subbanovi. Foto: SITA/AP
Obrancu Patrika Lužu odviezli po zákroku Anthonyho Camaru z ľadu na nosidlách. Foto: SITA/AP
Obranca Slovenska David Bajaník v súboji s Kanaďanom Markom McNeillom počas zápasu MS v hokeji. Foto: SITA/AP

VÝSLEDOK – B-skupina:

Kanada „20“ – Slovensko „20“ 6:3 (0:2, 4:1, 2:0)

02:53 – 0:1 Daňo (Matis, Mikúš)

15:28 – 0:2 Mikúš (Réway, Daňo) – presilová hra

22:16 – 1:2 Strome (Drouin, Rielly)

30:35 – 1:3 Daňo (Bagin) – presilová hra

31:42 – 2:3 Rielly (Scheifele, Nugent-Hopkins) – presilová hra

35:18 – 3:3 Rattie (Oullet, Rielly) – presilová hra

39:01 – 4:3 Scheifele (Oullet, Reinhart)

43:32 – 5:3 Nugent-Hopkins (Huberdeau)

47:05 – 6:3 Strome (Watherspoon)

Vylúčenia:

04:55 – Tomáš Mikúš (SVK) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

08:28 – Mark McNeill (KAN) – 2 min. (držanie)

10:50 – Branislav Rapáč (SVK) – 2 min. (faul kolenom)

13:39 – J. C. Lipon (KAN) – 5 min. + DKZ (úder do hlavy a krku)

26:21 – Anthony Camara (KAN) – 5 min. + DKZ (úder do hlavy a krku)

29:49 – Ryan Strome (KAN) – 2 min. (podrazenie)

31:01 – Marko Daňo (SVK) – 2 min. (sekanie)

31:19 – Richard Buri (SVK) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

35:09 – Martin Réway (SVK) – 2 min. (krosček)

49:29 – Ryan Strome (KAN) – 2 min. (podrazenie)

53:04 – Brett Ritchie (KAN) – 2 min. (sekanie)

strely na bránu: 30:28, vylúčenia: 4:5 na 2 min., navyše J. C. Lipon a Anthony Camara (Kanada) 5 min. + DKZ za úder do hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0

Kanada: Subban – Harrington, Hamilton, Ouellet, Reinhart, Rielly, Wotherspoon, Murphy – Nugent-Hopkins, Huberdeau, Scheifele – Strome, Ritchie, Drouin – Lipon, Danault, McNeill – Rattie, Camara, MacKinnon

Slovensko: Nagy – Čerešňák, Nechala, Rusina, Bagin, Luža, Korím, Bajaník, Buri – Mikúš, Daňo, Matis – R. Mráz, Bíreš, B. Mráz – Kolena, Uhrík, Réway – Hudec, Rapáč, Fujerík

Slováci mali výborný úvod a už v 3. min po akcii Matisa a chybe brankára Subbana otvoril skóre Marko Daňo.

Kanaďanov aktívna hra Slovákov mierne zaskočila, postupne sa však dostávali do tempa. Oba tímy si vypracovali viaceré šance.

V 14. min putoval predčasne pod sprchy Lipon po faule na Nagya a Slováci využili dlhú presilovku – z ľavej strany prekonal kanadského brankára švihom Tomáš Mikúš.

Slovenský tím viackrát podržal brankár Adam Nagy, ktorý predviedol skvelý zákrok najmä v závere prvej tretiny po veľkej šanci Nugenta-Hopkinsa.

Druhú časť hry začali Kanaďania tlakom, z ktorého vyťažili prvý gól – spomedzi kruhov sa presadil Strome.

Javorové listy hrali agresívne a tvrdo, v 27. min to prehnal s aktivitou Camara a aj on putoval do šatne. Obrancu Patrika Lužu vyniesli po jeho zákroku na nosidlách.

Slováci využili aj druhú dlhú presilovku, na pravom kruhu dostal Daňo prihrávku od Bagina a nekompromisne prekonal Subbana – 1:3.

Kanaďania ešte viac stupňovali tempo a nútili súperov k faulom. Vďaka tomu do konca druhej časti hry otočili skóre.

V 32. min pri presilovke piatich proti trom znížil Rielly, o štyri minúty neskôr vyrovnal Rattie. Favorita poslal do vedenia pre odchodom do šatní v rovnovážnom stave Scheifele.

V záverečnej časti hry sa Slováci ešte snažili urobiť niečo s výsledkom, Kanaďania však hrali už v pohode, kontrolovali vývoj a nekompromisne premieňali ponúknuté príležitosti na skórovanie. V 44. min potrestal chybu slovenskej obrany Nugent-Hopkins a potom ďalšiu aj Strome. Slovenskí hráči sa dostávali k zakončeniu, ale už sa nepresadili. Kanaďania kontrolovali hru a napokon dosiahli na turnaji druhé víťazstvo.

Reakcie:

Ernest Bokroš (tréner SR „20“): „Prehra nás, samozrejme, mrzí, najmä po tom, ako dobre sme mali stretnutie rozohrané. Dovolím si tvrdiť, že pri hre piatich proti piatim sme boli Kanaďanom viac ako vyrovnaným súperom. Naša hra mladým Kanaďanom evidentne nesedela a snažili sa provokovať, viaceré súboje dohrávali za hranicou pravidiel, na čo doplatil Patrik Luža, ktorého museli po nešetrnom faule previezť na vyšetrenie do nemocnice. O výsledku rozhodla naša nedisciplinovanosť v závere druhej tretiny, keď sme zbytočnými faulmi darovali súperovi presilovky a umožnili sme mu vyrovnať a následne streliť vedúci gól. Proti silnej Kanade, ktorá má v zostave veľa šikovných hráčov, viacerí so skúsenosťami z NHL, sa hrá veľmi ťažko v oslabení. Ak by sme záver prostrednej časti ´ustáli´, Kanaďania by to v záverečnej tretine mali oveľa ťažšie. Hoci sme obe stretnutia na šampionáte s veľkými favoritmi turnaja prehrali, naša hra mala tvár, a to musíme preniesť aj do nedeľňajšieho zápasu proti Nemecku. Máme jeden deň voľna, ktorý využijeme na zodpovednú prípravu, lebo predpokladám, že aj Nemci sa dnes už budú psychicky pripravovať na zápas s nami – pre obe družstvá to môže byť existenčné stretnutie na šampionáte.“