Adam Nagy
Brankár slovenskej reprezentácie Adam Nagy. Foto: Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images

UFA 30. decembra (WEBNOVINY) – Mladí slovenskí hokejisti odohrali na MS v hokeji svoj tretí zápas.

Po senzačnom zápase s domácim ruskom, v ktorom si vybojovali bod, potrápili aj hviezdnu Kanadu. So zámorským tímom dlho držali krok a vyhrávali aj 2:0 či 3:1, no nakoniec prehrali 3:6.

V nedeľu bolo ich súperom nevyspitateľné Nemecko, ktoré v dramatickom zápase porazili 2:1 po predĺžení.

Slováci hrali aktívnejšie, dlho sa však nevedelo presadiť. V 34. min otvoril skóre Tobias Rieder a na slovenské hokejky sa vkradla nervozita. V 45. min však Bruno Mráz vyrovnal a v predĺžení v presilovke rozhodol o bode navyše pre SR „18“ Peter Čerešňák.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša majú v tabuľke B-skupiny rovnako ako USA 3 body a so zámorským tímom sa v pondelok v silvestrovskom súboji od 11:00 h stretnú o postup do vyraďovacích bojov. Ak by Slováci s Američanmi prehrali, budú bojovať v skupine o udržanie sa.

Všetky výsledky a zostrihy ďalších nedeľňajších zápasov vrátane zámorského derby si môžete pozrieť TU.

VÝSLEDOK – B-skupina:

Slovensko „20“ – Nemecko „20“ 2:1 po predĺžení (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0)

33:56 – 0:1 Rieder (Draisaitl, Kahun) – presilová hra

44:02 – 1:1 B. Mráz (Bagin, R. Mráz)

61:40 – 2:1 Čerešňák (Daňo, Reway) – presilová hra

Vylúčenia:

04:03 Tomáš Nechala (SVK) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

11:32 Steven Bar (Nem.) – 2 min. (hákovanie)

17:15 Dennis Reimer (Nem.) – 2 min. (hákovanie)

29:34 Oliver Mebus (Nem.) – 2 min. (držanie)

32:30 Dominik Fujerík (SVK) – 2 min. (sekanie)

32:51 Marko Daňo (SVK) – 2 min. (hákovanie)

36:05 Oliver Mebus (Nem.) – 2 min. (zdržiavanie hry)

46:54 Andreas Pauli (Nem.) – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

51:23 Florin Ketterer (Nem.) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

60:57 Sebastian Uvira (Nem.) – 2 min. (hákovanie)

strely na bránu: 42:18, vylúčenia: 3:7 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Nord, Sjöqvist (obaja Švédsko) – Kaderli (Švajč.), Semionov (Est.)

Slovensko: A. Nagy – Čerešňák, Nechala, Rusina, Bagin, Bajaník, Korím, Buri – M. Daňo, Matis, T. Mikúš – Bíreš, B. Mráz, R. Mráz – Uhrík, Reway, Kolena – D. Hudec, B. Rapáč, Fujerík

Nemecko: Cupper – Meirandres, Kronthaler, Ketterer, Keller, Haase, Faber, Mebus, Bar – Kahun, Reider, Draisaitl – Uvira, Ackermann, Latta – Kretschamnn, Pfoderl, Tiffels – Sekesi, Pauli, Reimer

5. Nemecko 4 0 0 1 3 4:26 1

Nemci začali aktívne, Slováci skôr vyčkávali na príležitosti podobne ako v predchádzajúcich zápasoch a podnikali rýchle protiútoky. V 10. min zabránil Nagy skórovať Paulimu, ktorý sa pred ním ocitol sám.

Na opačnej strane trafil Nechala žŕdku nemeckej bránky a v prečíslení neuspeli Matis s Tomášom Mikúšom. Postupne sa aktivita prenášala na slovenské hokejky. Obidva tímy hrali opatrne, čakali na chybu druhého.

II. tretina

Slovenskí hráči si utvárali ďalšie šance, ale museli si dávať pozor aj v defenzíve.

V 26. min mal možnosť skórovať Milan Kolena, neskôr sa nepresadili v dobrej príležitosti ani Daňo či Tomáš Mikúš.

Nemci sa už netlačili príliš dopredu a skôr vyčkávali na rýchle brejky. Keď sa už dostali do útočného pásma, pred bránkou boli veľmi agresívni.

V 33. min putovali postupne na trestnú lavicu Fujerík a Daňo a nekrytý Rieder po rýchlej kombinácii využil dlhú presilovku o dvoch hráčov. Na slovenské hokejky sa vkradla trocha nervozita, ale naďalej zverenci Ernesta Bokroša pokračovali v aktívnej hre. Súboje s nemeckým brankárom Cupperom však prehrávali.

III. tretina

Slovenskí hráči sa dočkali v 45. min: Baginova strela od modrej čiary trafila Haaseho, puk sa dostal k Brunovi Mrázovi, ktorý ho švihom poslal do bránky – 1:1. Oba tímy v ďalšom priebehu mohli skórovať, ale brankári podržali spoluhráčov.

Predĺženie

Rozhodnúť muselo napokon predĺženie. V ňom putoval za hákovanie na trestnú lavicu Uvira a v presilovke po sérii prihrávok medzi Daňom a Rewayom putoval puk k Čerešňákovi, ktorý trafil k pravej žŕdke nad ramenom nemeckého gólmana – 2:1.

Hlas (zdroj: SZĽH):

Ernest Bokroš (tréner SR „20“): „Odohrali sme ťažké stretnutie, veľmi náročné na psychiku mladých hráčov. Na našej hre bolo cítiť istú zviazanosť, ktorá vyplývala z prílišnej zodpovednosti a túžbe po dobrom výsledku. Cítili sme to v kabíne i na striedačke, no predovšetkým v zakončovaní. Dostali sme sa do potrebného počtu šancí, vyslali 42 striel, ale nemecký gólman bol skvelý. Inkasovaný gól pri dvojnásobnom oslabení mojim zverencom nepridal na pokoji, aj keď práve v tejto fáze jasne prestrieľali súpera. V druhej prestávke sme s chlapcami v pokoji prebrali kľúčové veci, pripomenuli im, že je pred nimi ešte celá jedna tretina a poslali ich na ľad s istou zmenou v štýle hry. Vyťažili sme síce v tejto fáze iba jeden, ale mimoriadne dôležitý gól, ktorý nás posunul do predĺženia. V ňom sme sa pred rozhodujúcou presilovkou rozhodli pre oddychový čas. Hráči dostali jasný pokyn: neuponáhľať sa v pásme súpera, neurobiť chybu, ktorá by nás ‚vyhodila‘ z útočného pásma, mali príkaz držať puk na hokejke až do finálnej prihrávky a zakončiť akciu gólovou strelou. Splnili to do bodky. Sme šťastní z tohto víťazstva. Nášho pondelkového protivníka Američanov máme dobre prečítaného. Tréner, ktorý na svetovom šampionáte či inom podujatí tejto úrovne podcení túto stránku, je vopred predurčený na neúspech. Videli sme všetky vystúpenia hokejistov USA, patria medzi adeptov na zlato. Ukázali sme, že vieme hrať so súpermi tohto levelu, no odlišuje nás využívanie gólových šancí. Kým oni ich premieňajú akosi ľahko, my sa na góly natrápime. Regenerácia pred pondelkom? Žiadna, rýchlo na večeru a šup do postelí…“