Víťaznému debutu Jozefa Stümpela nezabránil ani Žigo Pálffy

Skalica nitra
Jozef Stümpel z HK Nitra (vpravo) a Žigmund Pálffy z HK 36 Skalica (vľavo) počas zápasu 40. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi HK Nitra - HK 36 Skalica. Nitra, 20. január 2012. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov 40. kola slovenskej hokejovej súťaže, Tipsport extraligy.

MsHK DOXXbet Žilina – HC Košice 1:4 (0:3, 0:1, 1:0)

I. tretina

Kosice zilina

Už v úvodnej minúte strieľal nebezpečne z ľavej strany Sivák , ale Hylák bol pozorný. Domáci mali možnosť ísť do vedenia pri dvojnásobnom vylúčení Bartoša, ale početnú prevahu nevyužili. Úvodný gól stretnutia mohol streliť Róbert Huna ale sám pred Hylákom nedal.

Pri hre štyroch proti štyrom v 13. min unikol Haščák a svoje sólo zakončil úvodným gólom zápasu. V ďalších minútach Žilinčania doplatili na vylúčenia. V 17. min sedel na trestnej lavici Krčula a nikým nekrytý Tabaček prestrelil všetko čo mu stálo v ceste. V 19. min pri vylúčení Troligu Zálešák z ľavej strany pomedzi betóny tretíkrát prekonal žilinského gólmana.

II. tretina

Úvodná polovica druhej tretiny bola najmä o vylúčeniach na oboch stranách, ktoré ani jeden z tímov nevyužil. Košice si však vytvorili tlak a výsledkom bol gól z hokejky Pašeka v 29. min. V následujúcich minútach hráči úradujúceho majstra mali viac z hry, ale domácich viackrát podržal brankár M. Laco. V závere II. tretiny strely Kubiša, Nemca a najmä Siváka mohli znamenať prvý gól vlkov, ale stav stretnutia sa nemenil.

III. tretina

V úvode poslednej časti zvýšili domáci snahu. Najnebezpečnejšia bola strela Siváka v 43. min, ale košický gólman ju kryl. Košičania mohli zvýšiť svoj náskok pri početnej prevahe piatim proti trom, avšak túto 40-sekundovú výhodu nevyužili. Žilinčania v poslednej desaťminútovke chceli streliť aspoň čestný gól, čo sa im podarilo pri vylúčení Šedu, keď prvá útočná formácia rozohrala peknú akciu, na konci ktorej bol Richard Huna. Potom sa už stretnutie iba dohrávalo, Košičania si tak pripísali deviate víťazstvo v rade.

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Som spokojný s druhou, nie s prvou časťou zápasu. O výsledku sa rozhodlo v prvej tretine, kde sme inkasovali tri góly. Za rovnovážneho stavu sme mali šance. Škoda, že sme nedali prvý gól, ktorý by nás nabudil. Potom sme inkasovali po taktických chybách, dva góly sme dostali po zbytočných vylúčeniach. Košiciam dobre zachytal brankár Hylák.“

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Úvodný nápor Žiliny sme ustáli. Potom sme po pekných kombináciách strelili tri góly a to rozhodlo. V druhej časti mala Žilina väčšiu snahu, no výsledok sa jej už nepodarilo zvrátiť.“

Góly: 54. Richard Huna (Róbert Huna, D. Kudělka) – 13. Marcel Haščák (Pašek, Kolba), 17. J. Tabaček (Dravecký, Zálešák), 19. Zálešák (P. Bartoš, J. Tabaček), 29. Pašek (Marcel Haščák, Mlynarovič)

Vylúčení: 8:8 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Rovenský, V. Snášel, 1856 divákov

Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, Leško, Dlouhý, Ďurkech, Houdek, Staňo, Krčula – P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, Stupka – M. Drevenák, Troliga, Smotrila – T. Sýkora, Linet, J. Kubiš

Košice: Hylák – Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Slimák, M. Novák, Martin Chovan – P. Bartoš, Zálešák, Dravecký – Spilar, S. Gron, Michel Miklík – Marcel Haščák, Pašek, Mlynarovič – E. Piatak, Matúš Chovan, Jenčík

HKm Zvolen – MHC Mountfield Martin 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

I. tretina

Zvolen martin

Martin mal do zápasu raketový nástup, pretože už v 45. sekunde mu vyšla akcia po pravej strane a po prihrávke Važana sa pred Sáblíkom nemýlil Markovič. Hostia boli pri chuti, ale v 3. min pokazili ideálne prečíslenie dvoch na jedného, keď Markovičovu prihrávku nezužitkoval Važan.

Zvolen pohrozil v 5. min, Leskovjanský mieril z pravého kruhu iba do žŕdky. Vyšlo to až o minútu neskôr Marekovi Ďalogovi, ktorý sa presadil technickou strelou po prihrávke Leskovjanskeho spoza bránky. Martinčania v polovici zápasu nevyužili 23-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. V oslabení o jedného muža sa rútil na bránku MHC domáci Otčenáš, ale jeho bekhend v tiesni nebol účinný. V závere prvého dejstva ešte pohrozili hostia, Ižvolt z pravej strany a Murček z ľavej, ale Sáblík puk nepustil za seba.

II. tretina

Úvod do druhej tretine vyšiel Zvolenu, v presilovke Otčenáš poslal puk pred bránku, kde bol pohotový Škvaridlo – 2:1. Martinčania vyrovnali v 28. min, Galamboš vybojoval vhadzovanie a voľný puk poslal za Sáblíka opäť hosťujúci Markovič. O minútu neskôr Matejka pálil od modrej čiary do žŕdky. Zvolen mohol ísť do vedenia v 33. min, keď po ľavej strane prenikal Martin Ďaloga, Šimka však neprekonal. O tri minúty neskôr bol v dobrej pozícii Kriška, mieril však nad hornú žŕdku Sáblíkovej bránky. V 38. min sa na opačnej strane tešil z gólu Škvaridlo, ale videorozhodca Dalibor Beniač ho neuznal.

III. tretina a predĺženie

V tretej tretine to bol boj o puk, každý kúsok ľadu a stredné pásmo. Miernu prevahu mali Martinčania, ale ich strely neboli dôrazné. Najväčšiu príležitosť mal na hokejke v 52. min Škvaridlo, ale nevyužil nájazd. Zápas dospel až do predĺženia, v ktorom mal veľmi dobrú možnosť Marek Slovák. V 62. min sa preštrikoval pred Šimka, ale neprekonal ho. Slovák mal šancu aj v 64. min, ale pred prázdnou bránkou netrafil puk.

V samostatných nájazdoch sa najprv presadil hosťujúci Važan a po ňom aj Galamboš. Keďže Baláž so Slovákom svoje nájazdy nepremenili, Martin si zo Zvolena odváža dva body.

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): „Nastúpili sme v oklieštenej zostave, pred zápasom nám navyše ochorel Brabenec. Napriek tomu mladí chlapci, ktorí dostali šancu, nesklamali. Aj keď obe mužstvá sa snažili hrať zo zabezpečenej obrany, vytvorili si dostatok šancí. Trošku nás vyviedol z miery vyrovnávajúci gól na 2:2. Nájazdy sú o šťastí aj umení, súper mal lepších strelcov a brankára, preto zvíťazil.“

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Prišli sme do Zvolena ukradnúť nejaký bod, a to sa nám podarilo. Naša hra bola postavená na dobrej defenzíve a strednom pásme. Čakali sme na našu šancu a prišla. Som rád, že máme dva body z horúceho zvolenského ľadu a ideme ďalej.“

Góly: 6. Marek Ďaloga (Leskovjanský, Otčenáš), 23. Škvaridlo (Otčenáš) – 1. Markovič (Michal Važan, Galamboš), 28. Markovič (Galamboš), rozhodujúci sam. nájazd premenil Michal Važan

Vylúčení: 4:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudolf Lauf, Korba, Smerek, 1505 divákov

Zvolen: Sáblík – Vantroba, Hraško, Marek Ďaloga, J. Mucha, Ťavoda, Šiška, Zošiak, Pokovič – Marek Slovák, M. Jurík, V. Baláž – Leskovjanský, Otčenáš, Škvaridlo – Síkela, Fekiač, Martin Ďaloga – Zuzin, Huňady, Méry

Martin: M. Šimko – Matejka, Drgoň, L. Kozák, M. Výborný, Vartovník, Brcko – Markovič, Galamboš, Michal Važan – Kriška, V. Škoda, Šišovský – Macejka, Murček, Miroslav Ižvolt – J. Cíger, Zeliska, Sobota

HK AutoFinance Poprad – Dukla Trenčín 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)

I. tretina

Poprad trencin

Kým pozornosť V. Kováča skúšali domáci skôr zo stredných vzdialeností, Dukla vyrážala do rýchlych protiútokov.

V nádejnom prečíslení sa objavil Gašparovič, ale nepochopiteľne nezakončil. Z popradského tímu sa peknými pokusmi prezentovali Chovan a Pentikäinen. V 8. min Kuľha nahodil puk pred Kováča, kde si v zložitej pozícii našiel Vandas a otvoril skóre. Trenčín naďalej útočil do priepustnej obrany Popradu, Pardavý z dorážky nezužitkoval ďalšie prečíslenie a Melicherčík poľahky kryl i ďalšie šance.

II. tretina

V prostrednej časti sa roztrhlo vrece s vylúčeniami a oba tímy si v presilovkách vytvárali zaujímavé príležitostí. Najskôr mali šance Škovira a Chovan, druhý gól Popradu však po peknej spolupráci strelil spomedzi kruhov Svitana – 2:0. Pridali aj hostia, no v koncovke si stále nevedeli dať rady. Snáď najväčšiu šancu premárnil Tybor, Melicherčík sa viackrát zaskvel. Hostia boli bezradní a robili chyby aj vo vlastnej tretine. V 37. min nikým nebránený Rapáč zvýšil z bezprostrednej blízkosti už na 3:0 a pár sekúnd pred druhou sirénou Svitana pridal svoj druhý gól.

Tretiu časť otvorila štvorminútová presilovka Trenčína, no hokejisti Dukly boli v útoku bezradní a nedokázali Melicherčíkovi zavariť. Popradčania si naopak vytvárali jednu šancu za druhou, no v 49. min korigoval Pardavý – 4:1. Domáci hrali v hernej pohode profesorský hokej a získaný náskok si už bez problémov ustrážili.

Ladislav Svozil (tréner Popradu): „V úvode sme si vytvorili optický tlak. Rozhodol prvý gól, ktorý bol nesmierne dôležitý. Dôležité boli presilovky, ktoré sme na rozdiel od Trenčína premenili. Chlapcov musím pochváliť za bojovnosť, zvládli to aj pri absenciách našich kľúčových hráčov.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Dnešný zápas sa vyvíjal z našej strany celkom priaznivo, hra bola vyrovnaná. Dostali sme nešťastný gól pri striedaní. Za stavu 0:1 sme mali viacero presiloviek a tam sa zápas lámal, keďže sme nedokázali skórovať. Za predvedenú hru sa hráči nemusia hanbiť. Videl som snahu, nasadenie, ochotu bojovať do poslednej sekundy.“

Góly: 8. Vandas (Kuľha), 25. P. Svitana (Vaic, Fabian), 37. R. Rapáč (Michal Chovan, R. Suchý), 40. P. Svitana (Vaic) – 49. Pardavý (P. Fabuš, A. Šťastný)

Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík – M. Valach, Zvrškovec, 1568 divákov

Poprad: Melicherčík – Pentikäinen, R. Suchý, D. Kramár, Kovačevič, Fabian, Jáchym, Malina – Vandas, M. Chovan, Kuľha – P. Svitana, Balán, Vaic – Škovira, R. Rapáč, S. Takáč – Homa, Miroslav Hlinka, Wesselényi

Trenčín: V. Kováč – Hlubuček, E. Bednár, Biro, Gabriš, Habšuda, Štindl, Nechala, Vizváry – P. Fabuš, A. Šťastný, Pardavý – Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň – Sojčík, Lelkeš, O. Mikula – Radulay, Filo, P. Kopecký

I. tretina

Pred výbornou kulisou začali lepšie hostia. Holovič z pravej strany na dvakrát z ostrého uhla prestrelil Fedora a Skalica viedla. Domácich inkasovaný gól na pár minút zaskočil.

V 8. min si na výbornú prihrávku od Beneho nakorčuľoval obranca Tůma, no odkrytú bránku vo výbornej pozícii prestrelil. V 12. min bol blízko ku gólu aj Hrnka, ale zblízka proti Tomekovi neuspel. Hoci sa do konca prvej tretiny bolo na čo pozerať, skóre sa už nezmenilo.

II. tretina

Do druhej časti vstúpili aktívnejšie domáci hráči, ktorí v úvode tretiny viackrát pohrozili obrane Skalice. V 27. min hrali domáci presilovku, no blízko ku gólu mal Skaličan Višňovský. Jeho zakončeniu chýbala presnosť, ktorú v rovnakej presilovke predviedol domáci Ručkay.

Toho našiel prihrávkou spoza bránky Tománek a bolo vyrovnané. Následne mali presilovku aj hostia, do výbornej šance sa dostal Pálffy, ale svoju šancu pred Fedorom nepremenil. 34. min priniesla výbornú prihrávku Stümpela na G. Salijiho, ktorý však neuspel v nájazde. Skóre nezmenili ani strely obrancov Vyrúbalíka a Tůmu v závere druhej časti.

Aj vstup do tretej tretiny vyšiel lepšie domácim. V 42. min strieľal po Stümpelovej prihrávke obranca Vosátko a jeho pokus usmernil do bránky Tománek. Radosť v Nitra aréne bola ešte väčšia od 48. min. Brankár Tomek neudržal puk po Ordzovenského strele a Hrnka pohodlne zvýšil – 3:1. Hostia sa v tretej tretine dopustili viacerých chýb a po jednej z nich úspešne dorazil Segľovu strelu mladík Bene. V 58. min Skalica znížila na 4:2, keď Obdržálek nezištne vyzval ku gólu Višňovského. Hostia v závere skúsili hru bez brankára, no na výsledku sa nič nezmenilo.

Karol Kolečáni (tréner Nitry): „Všetci sme dnes mohli vidieť, čo urobí s mužstvom príchod jedného hráča. Kabína sa zomkla, hráči hrali oduševnene. Prispelo k tomu aj výborné publikum, ktoré bolo ďalším hráčom. Chlapci bojovali, dali do toho všetko. Dúfam, že takto budeme pokračovať aj v ďalších zápasoch.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Naším cieľom bolo bodovať. Jeden strelený gól je na naše mužstvo veľmi málo, pričom nepočítam ten v závere zápasu. Niektorí naši obrancovia nemajú extraligovú úroveň. Chápem, že je to na niektorých asi veľa, ale hrať zápas so štyrmi obrancami sa nedá.“

HK Nitra – HK 36 Skalica 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Góly: 27. H. Ručkay (R. Tománek), 42. R. Tománek (Vosátko, Stümpel), 48. T. Hrnka (Ordzovenský, G. Saliji), 54. Bene (M. Segľa) – 2. Holovič (Kloz, Obdržálek), 58. T. Višňovský (Obdržálek, Lušňák)

Vylúčení: 5:7, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: V. Goga, P. Jonák – J. Tvrdoň, V. Brath, 3574 divákov

Nitra: I. Fedor – Rais, Ďurák, Vosátko, Ordzovenský, Gurčík, Tůma, M. Bača, Árvay – G. Saliji, Hamrák, T. Hrnka – H. Ručkay, Stümpel, R. Tománek – Bene, M. Segľa, M. Mašlonka – Piačka, Káčer, L. Klíma

Skalica: T. Tomek – Vyrúbalík, Šmach, Jankovič, Kloz, Magušin, Gula, M. Srnec – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský – Kutálek, Holovič, Šátek – T. Mikúš, Klejna, R. Konečný – J. Jurík

HC Slovan Bratislava – HC’05 Banská Bystrica 3:4 (1:1, 2:1, 0:1 – 0:0, 0:1)

I. tretina

Slovan bystrica

Úvod bol z oboch strán rozháraný, chýbal väčší dôraz, hráči robili veľa chýb pri rozohrávke. V 13. min sa natlačil pred Kostúra Šatan, hosťujúci útočník Češík ho stihol iba zahákovať a hlavný arbiter Müllner nariadil trestné strieľanie.

Šatan pri nájazde oklamal bekhendovým blafákom Kostúra a v páde otvoril skóre -1:0. Banskej Bystrici sa podarilo vyrovnať už o tri minúty neskôr, keď Konrád vyrazil puk pred osamoteného Jokilu, ktorý už nemal problém prekonať ho.

II. tretina

Domáci začali druhú tretinu oveľa svižnejšie, vytvorili si tlak z ktorého rezultoval v 22. min gól na 2:1 z hokejky Kukumberga. Hra nabrala spád, Banskobystričania sa po zbabranom úvode v druhej dvadsaťminútovky začali viac tlačiť pred súperovu bránku. V 29. min zaspala obrana Slovana, Lamper našiel ideálne Kokavca a ten vyrovnal. Slovan získal aj tretí krát vedenie. V 35. min sa Jerofejevsova strela odrazila od hosťujúceho brankára k Štajnochovi, ktorý v zápase nastúpil netradične na poste krídelníka, a ten už nemal problém skórovať. Následne mohli náskok Slovana zvýšiť z dobrej pozície Kudrna a potom Lipiansky, ktorý však trafil iba žŕdku. Aj keď sa oba tímy snažili, chýbala väčšia presnosť v zakončení.

V tretej tretine chceli oba tímy s výsledkom niečo spraviť, viac čistejších gólových šancí si vypracoval Slovan, ale obaja brankári boli pozorní. V 58. min nevyhodil pri oslabení puk Jerofejevs a nepokrytý Nemček vyrovnal na 3:3. Banská Bystrica aj tretí krát v sezóne vyhrala v Slovnaft aréne po samostatných nájazdoch, keď úspešnými exekútormi boli Nemček a Jokila, na domácej strane sa nepresadili Bartánus a ani Šatan.

Štefan Mikeš (tréner Slovana):“Nemôžeme byť spokojní, začali sme veľmi zle. V našej hre bolo veľa nepresností, robili sme veľa chýb. Individuálne výkony niektorých hráčov sú neospravedlniteľné, pomer vylúčených v tomto zápase je nepochopiteľný. Predviedli sme slabý výkon a všetky okolnosti hrali proti nám.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Celý zápas sa pre nás nevyvíjal dobre, prakticky sme iba doťahovali náskok domácich. Pred treťou tretinou sme si povedali, že vynaložíme všetky sily, aby sme výsledok otočili. Boli sme húževnatí, škoda predĺženia, v ktorom sme mohli rozhodnúť v presilovke. Mal som šťastnú ruku pri výbere hráčov na samostatné nájazdy a aj po tretí krát sme v Bratislave uspeli.“

Góly: 13. Šatan (z trest. strieľania), 22. Kukumberg (Lipiansky, M. Bartánus), 35. Štajnoch (M. Sloboda, Jerofejevs) – 16. Jokila (Hvila, Kristoffersson), 29. M. Kokavec (Lamper, Matoušek), 58. F. Nemček (M. Grman, Jokila), rozhodujúci sam. nájazd F. Nemček

Vylúčení: 9:3 na 2 min, navyše: 17. Štajnoch a 56. I. Ďatelinka (obaja Slovan) obaja na 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – P. Šefčík, M. Junek, 5279 divákov

Slovan: Konrád – P. Frühauf, I. Ďatelinka, Dobroň, Švarný, Trška, Jerofejevs – Šatan, Kukumberg, Bulík – M. Bartánus, Lipiansky, L. Hudáček – Buc, M. Macho, Štajnoch – A. Kudrna, Preisinger, M. Sloboda

Banská Bystrica: Kostúr – Kubka, M. Grman, Cebák, Huba, Brňák, Bambúch, Beňa – Kristoffersson, Jokila, Hvila – T. Hričina, Heizer, F. Nemček – Marcinek, Češík, Kútny – Lamper, Matoušek, M. Kokavec

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2011/2012 po piatkových stretnutiach 40. kola:

HK Orange 20 10 0 0 1 0 0 9 15:41 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body)

Viac k osobe Marcel HaščákMarek ĎalogaMichel MiklíkMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert Huna