Vláda sa Malinovej ospravedlnila, prokuratúra ju stále rieši

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Malinova hedviga
ilustračné foto Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Obhajca Hedvigy Žákovej Malinovej privítal vyslovenie poľutovania nad prípadom jeho klientky, ku ktorému dnes pristúpila vláda.

Som rád, že týmto spôsobom vyjadrila svoj nesúhlas s tým, čo sa robí na generálnej prokuratúre vo veci Hedvigy Malinovej,“ uviedol advokát Roman Kvasnica v reakcii pre agentúru SITA.

Jeho klientka je totiž stále obvinená z údajnej krivej výpovede. K obvineniu, ktoré sa vlečie už roky, došlo po veľmi rýchlom ukončení vyšetrovania kauzy lúpežného prepadnutia bývalej študentky.

Hedviga Malinová prišla 25. augusta 2006 na skúšku do školy v Nitre zbitá a s popísanou blúzou (nápis: Maďari za Dunaj), pričom zaútočiť na ňu mala dvojica mužov za to, že hovorila po maďarsky.

Polícia však prípad už po 16 dňoch uzavrela s tým, že sa nestal tak, ako ho popísala. Na tento postup sa sťažovala Hedviga Európskemu súdu pre ľudské práva žalobou na štát. „SR svojim trestným konaním ukázal, že Hedvigu môže ktokoľvek zbiť alebo napadnúť, na Slovensku nie je chránený jej život a zdravie,“ vysvetlil Kvasnica podstatu sťažnosti s tým, že tak došlo k porušeniu ľudských práv jeho klientky.

Sťažnosť napokon skončila zmierom, pričom vláda dnes vydala vyhlásenie, v ktorom pripúšťa, že v prípade Hedvigy Žákovej Malinovej „sú určité okolnosti, ktoré vyvolávajú pochybnosti ohľadom rešpektovania sťažovateľkiných práv zaručených v Dohovore na ochranu ľudských práv a základných slobôd„. Kabinet vyslovil nad prípadom poľutovanie.

Hedviga Malinová nechce peniaze

Malinová
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Druhý prípad obvinenia z údajnej krivej výpovede je stále len v prípravnej fáze. „Na jednej strane SR za 16 dní v úvodzovkách zistila, že si Hedviga Malinová mala útok na svoju osobu vymyslieť a v roku 2006 trestné stíhanie zastavila. Na druhej strane po dobu takmer päť rokov dokazuje, že si to mala vymyslieť. To sú absolútne právne anomálie a v súčasnosti vzniká situácia, ktorá silno navodzuje záver, že SR nemusí byť právnym štátom,“ myslí si Kvasnica.

Poukazuje na to, že štát sa jej na jednej strane ospravedlňuje a na druhej strane iný štátny orgán považuje konanie, ktorým podľa Kvasnicu došlo k porušeniu základných ľudských práv, za dôkaz proti Hedvige.

Dohodu o zmieri, ktorá sa dnes naplnila vládnym vyhlásením, európsky súd schválil 8. novembra 2011. Sťažovateľka podľa dohody prehlasuje, že nemala a nemá voči Slovenskej republike žiadne finančné nároky. Zároveň sa vzdáva všetkých prípadných ďalších nárokov voči Slovenskej republike v súvislosti so skutkovými okolnosťami, ktoré tvoria podstatu sťažnosti.

Obe strany sa v dohode zaväzujú, že nebudú žiadať o predloženie prípadu veľkej komore podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. “Obe strany si uvedomujú, že táto dohoda bude v prípade jej akceptovania Európskym súdom pre ľudské práva predstavovať konečné urovnanie prípadu a jej splnenie bude predmetom dohľadu zo strany Výboru ministrov Rady Európy,” uvádza sa v závere dohody.

Vláda SR vydá komuniké pre tlač, v ktorom vyjadrí poľutovanie nad prípadom Hedvigy Žákovej Malinovej. Naplnenie tejto dohody prerokovala na svojej dnešnej schôdzi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hedviga Malinová