Vo voľbách hlasoval viackrát, aktivistu za video stíhajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin daňo
Aktivista Martin Daňo vo voľbách hlasoval dvakrát. Hrozí mu za to päťročné väzenie. Foto: You Tube, Screen

BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – Národná kriminálna agentúra prevzala prípad voliča, ktorý na internete ukázal, ako sa v prezidentských voľbách dá voliť trikrát.

Bolo začaté trestné stíhanie vo veci pre podozrenie z dvoch trestných činov,“ uviedol na tlačovej besede Ústrednej volebnej komisie policajný viceprezident Ľubomír Ábel. Ide o podozrenie z marenia priebehu volieb a referenda a ďalej poškodzovanie cudzích práv.

Ústredná volebná komisia (ÚVK) pre voľbu prezidenta SR zaregistrovala na internete iniciatívu jedného slovenského občana, ktorý sa snaží dokázať ďalším voličom, že pokiaľ chcú, môžu voliť naraz aj trikrát.

Všetko o voľbách nájdete —>> TU.

Použiť podľa neho môžu dvakrát cestovný pas a jedenkrát občiansky preukaz. ÚVK odsudzuje túto skutočnosť a „tento jeho podvod, akým spôsobom dokázal trikrát voliť, pretože zneužil postavenie občanov Slovenskej republiky, ktorí na území Slovenskej republiky nemajú trvalý pobyt, ale žijú v zahraničí a Slovenská republika im umožnila voliť vo voľbe prezidenta bez toho, aby museli administratívnym spôsobom preukazovať, že trvalý pobyt na území Slovenskej republiky nemajú,“ uviedla ďalej vo vyhlásení pre médiá zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová. Upozornila, že tento občan, ako aj jeho prípadní nasledovatelia, sa vystavujú trestnému stíhaniu. Voľby to však podľa Chmelovej nenarušilo.

Je to podvod

ÚVK v stanovisku zároveň zdôrazňuje, že občanom SR bez trvalého pobytu na Slovensku, stačilo na účasť v hlasovaní o novej hlave štátu ich vyhlásenie, že nemajú trvalý pobyt v SR a na základe cestovného dokladu boli dopísaní do zoznamu voličov. Hlasovanie sa im zaznačilo v pase. „To znamená, že tento občan SR mohol voliť síce trikrát, ale z toho dvakrát podviedol okrskovú volebnú komisiu, pretože jej musel uviesť, že na území SR nemá trvalý pobyt,“ zdôraznila Eva Chmelová.

Okrem toho, že ÚVK považuje tento čin „za skutočne odsúdeniahodný, sám seba vystavuje trestnému stíhaniu pre marenie priebehu voľby prezidenta„, ale takisto vystavuje svojím vyzývaním stíhaniu aj ostatných občanov, ktorí by boli ochotní ho nasledovať. „Takýmto občanom, ktorým sa preukáže tento trestný čin hrozí odňatie slobody od jedného až do päť rokov,“ konkretizovala možný trest Chmelová.

Obrazom: Slovensko si volí svojho prezidenta

Podľa stanoviska ÚVK občanom SR bez trvalého pobytu na Slovensku stačilo na účasť v hlasovaní o novej hlave štátu ich vyhlásenie, že nemajú trvalý pobyt v SR a na základe cestovného dokladu boli dopísaní do zoznamu voličov. Hlasovanie sa im zaznačilo v pase. „To znamená, že tento občan SR mohol voliť síce trikrát, ale z toho dvakrát podviedol okrskovú volebnú komisiu, pretože jej musel uviesť, že na území SR nemá trvalý pobyt,“ zdôraznila Chmelová s tým, že takýmto občanom, ktorým sa preukáže tento trestný čin, hrozí väzenie od jedného až do päť rokov.

Priebeh volieb bol pokojný

Podľa Ábela išlo po bezpečnostnej stránke o jedny z najpokojnejších volieb. „Nebol zaznamenaný skutok, ktorý by hromadne narušil volebný poriadok,“ uviedol. Pred volebným dňom dostali policajti 13 podnetov, v šiestich prípadoch vedú trestné stíhanie. Ide väčšinou o prípady poškodzovania cudzej veci v súvislosti s bilbordmi, prípadne ohovárania.

V dvoch prípadoch vedú priestupkové konanie. Ostatné podnety odstúpili ÚVK, keďže nešlo ani o trestný čin, ani priestupok. Počas volebnej soboty zaznamenali policajti desať podnetov. V štyroch začali trestné stíhanie. Evidujú aj dva priestupky. Polícia sa venuje tiež podozreniu, že v istej okrskovej komisii mohli byť zneužívané osobné údaje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Ábel