Voľba generálneho prokurátora bude verejná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Poslanci NR SR (Obyčajní ľudia) Igor Matovič (vľavo) a Jozef Viskupič (vpravo) s transparentom počas vystúpenia podpredsedu NR SR Roberta Fica v pléne NR SR. Bratislava, 5. apríl 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Mimoriadna schôdza Národnej rady SR, ktorú zvolal predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) na žiadosť skupiny poslancov za Smer-SD a mala by sa uskutočniť hneď po skončení 16. schôdze, nebude podľa lídra Smeru-SD Roberta Fica preto, lebo si to vybavil maďarský premiér Viktor Orbán.

„Podľa všetkého si dupol v telefonickom rozhovore s premiérkou Ivetou Radičovou,“ zareagoval na informácie, že koaliční poslanci za program mimoriadneho rokovania nezahlasujú. Sociálni demokrati na schôdzi chceli diskutovať o aktuálnych slovensko-maďarských vzťahoch a prijať k nim vyhlásenie Národnej rady SR. „Táto vláda je plne v rukách pánov Orbána a Bugára,“ vyhlásil Fico.

Smer-SD je presvedčený, že Radičovej kabinet nepostupuje voči Maďarsku a jeho krokom adekvátne. Fico žiada, aby vláda bez meškania podala návrh novely zákona o štátnom občianstve zachovávajúci princíp, na základe ktorého prídu o slovenské občianstvo tí občania SR, ktorí prijmú maďarské štátne občianstvo podľa maďarského zákona o dvojakom občianstve.

Voľba generálneho prokurátora

Za jedno „z najhanebnejších hlasovaní“ v histórii celého slovenského parlamentu označil predseda Smeru-SD Robert Fico dnešné hlasovanie o novele rokovacieho poriadku. Koalícia dnes totiž odhlasovala verejnú voľbu generálneho prokurátora a priblížila sa tak zvoleniu svojho kandidáta do tohto kresla. Ako Fico vyhlásil tesne po schválení novely, hlasovanie len potvrdzuje, že „páni, ktorí sedia vo vládnej koalícii, sú v mene svojej moci, ovládnutia generálnej prokuratúry, šikanovania a kriminalizácie opozície schopní urobiť čokoľvek.“

Vládna koalícia dnes podľa Fica „zlomila slovenskej demokracii krk, lebo potrebuje vydierať vlastných poslancov pri voľbe generálneho prokurátora a potrebuje zabezpečiť, aby generálna prokuratúra bola plne spolitizovaná a plne pod kontrolou vládnej koalície.“ Ako zdôraznil, takéto menenie pravidiel v strede hry, hľadanie zradcov a porušovanie demokratických pravidiel tu do roku 1993 nebolo.

Smer opäť priniesol zástavu

„Je to hanba a ja aj takýmto spôsobom žiadam pána prezidenta SR, aby vrátil zákon naspäť do Národnej rady SR na opätovné prerokovanie, lebo nemôžeme rešpektovať takéto pošliapavanie demokratických pravidiel v SR.“ Schválená novela rokovacieho poriadku okrem verejnej voľby generálneho prokurátora zároveň zavádza verejnú voľbu predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR a kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR.

Zastava
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Na protest proti novele poslanci Smeru-SD v sále ponad svoje lavice opäť rozvinuli veľkú štátnu zástavu a na lavice postavili ceduľu s nápisom Protest. Koalícia dnes odhlasovala verejnú voľbu generálneho prokurátora a priblížila sa tak zvoleniu svojho kandidáta do tohto kresla.

Dnes schválená novela rokovacieho poriadku zároveň zavádza verejnú voľbu predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR a kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR.

Tajne sa bude v parlamente voliť len v prípadoch ustanovených ústavou, teda pri voľbe predsedu a podpredsedov NR SR a šéfov parlamentných výborov alebo ak sa na tom na návrh najmenej 15 poslancov uznesie národná rada.

Okrem toho bude existovať aj možnosť, aby sa NR SR uzniesla na tajnej voľbe aj v iných prípadoch, kde by inak rozhodovala verejne. Na zmene rokovacieho poriadku sa dohodla koalícia po tom, ako v tajných voľbách nedokázala zvoliť nového generálneho prokurátora.

Nebudú ho rešpektovať

Predseda Smeru-SD Robert Fico avizoval, že generálneho prokurátora zvoleného vo verejnej voľbe jeho strana nebude akceptovať a ak bude vo vláde, parlament jeho funkčné obdobie skráti a zvolí nového tajne. Dôvodom je, že opozícia považuje verejnú voľbu za búranie jedného z pilierov parlamentnej demokracie.

Poslanci do novely zároveň zapracovali zákaz vnášať do rokovacej sály zbrane, výbušniny či paralyzujúce prístroje a telefonovať v nej z mobilných telefónov. Úspechu sa nedočkal pozmeňujúci návrh Mareka Maďariča (Smer-SD), ktorý chcel, aby sa o prípadnom návrhu na tajnú voľbu hlasovalo tajne.

Nový spôsob voľby:

*Predsedajúci oznámi mená kandidátov

*Zvolený je ten, kto získa najviac hlasov prítomných poslancov

*Pri rovnakom počte hlasov sa voľba opakuje

*Ak nikto z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu, tak sa hlasovanie opakuje

*Pri jednom kandidátovi sa opakovaná voľba nekoná

Ako sa píše v schválenej novele, pri verejnom hlasovaní v abecednom poradí, o každom sa hlasuje samostatne pomocou technického zariadenia, zdvihnutím ruky, použitím hlasovacích lístkov či inak, ak sa na tom dohodne snemovňa.

Zvolený je ten, kto získal najvyšší počet hlasov prítomných poslancov. Ak sa volia dvaja alebo viacerí kandidáti, zvolení sú tí, ktorí získali najvyšší počet hlasov. Ak dvaja alebo viacerí kandidáti získali rovnaký počet hlasov, voľba sa opakuje. Ak ani jeden z navrhnutých kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, uskutoční sa opakovaná voľba.

Ak bol navrhnutý iba jeden kandidát, opakovaná voľba sa nekoná. Ak ani v opakovanej voľbe nezvolí parlament kandidáta, prípadne potrebný počet kandidátov, uskutočnia sa nové voľby na niektorej z ďalších schôdzí parlamentu. Do nových volieb možno navrhnúť kandidátov, ktorí neboli zvolení vo voľbe ani opakovanej voľbe.

Za predsedu a podpredsedu NKÚ bude zvolený kandidát, ktorý získal v hlasovaní nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov. Návrh na odvolanie alebo na pozastavenie výkonu funkcie predsedu a podpredsedu NKÚ bude schválený, ak zaň zahlasuje nadpolovičná väčšina poslancov. Zákon bude po podpísaní prezidentom účinný od dňa vyhlásenia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard SulíkRobert FicoViktor Orbán