Odvodová úľava pre agropotravinárov je schválená, rozširuje sa aj okruh zamestnávateľov, ktorí si ju môžu uplatniť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pekári, pekár, pekárstvo
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
Tento článok pre vás načítala AI.

Parlament v stredu definitívne schválil odvodové úľavy pre zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore v skrátenom legislatívnom konaní v novele zákona o sociálnom poistení.

Úľava na odvodoch bude z vymeriavacieho základu mesačne najviac v sume 750 eur za každého zamestnanca, teda v sume minimálnej mzdy platnej v tomto roku.

Nárok budú mať aj chovatelia

Zamestnávatelia si budú môcť odvodovú úľavu uplatniť od 1. marca do 30. júna. Za hlasovalo 76 poslancov, proti bolo desať.

Novelou sa zároveň rozširuje zároveň okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, na ktorých sa táto odvodová úľava bude uplatňovať.

Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) sa zmena bude vzťahovať na zamestnávateľov pôsobiacich v oblasti pestovania zeleniny a melónov, koreňovej a hľuzovej zeleniny, pestovania hrozna, ovocia a orechov.

Nárok na úľavy budú majú aj chovatelia hovädzieho dobytka, oviec a kôz, ošípaných, hydiny, firmy s tzv. zmiešaným hospodárstvom, riečnou akvakultúrou a potravinárske podniky.

Sociálnu poisťovňu zadotujú

Predĺžením a rozšírením odvodovej úľavy sa Sociálnej poisťovni v tomto roku znížia príjmy o 35,3 milióna eur, čo by mala poisťovni vykryť vláda presunom prostriedkov zo štátneho rozpočtu.

„Situácia na agropotravinárskom trhu je v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine a nepredvídateľného vývoja cien vstupov, či už ide o energie, osivá, hnojivá, pesticídy a odbytových cien agrokomodít neistá a preto si vyžaduje adekvátnu pozornosť zo strany štátu a finančnú podporu v celej vertikále výroby potravín,“ zdôraznil pri predkladaní novely zákona šéf rezortu práce.

Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe od augusta minulého roka dočasne kleslo odvodové zaťaženie.

Toto opatrenie schválil parlament koncom júna minulého roka na návrh poslancov za stranu Smer-SD Richarda Takáča a exministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera.

Štát zamestnávateľom odpúšťa časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov. Zamestnávateľ v stanovenom období platí iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie.

Naďalej však má vykazovaciu povinnosť aj vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa.

Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach neplatí za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity.

Jedna z najdrahších položiek

Znížením odvodového zaťaženia zamestnávateľov sa výrazne zredukovala nákladová položka tvoriaca rozhodujúcu časť odbytovej ceny potravín alebo prevádzky chovov hospodárskych zvierat.

Náklady na pracovnú silu v poľnohospodárstve tvoria zhruba 17 % a odvody na sociálne poistenie približne 5,5 %.

„Vzhľadom na to, že ľudská práca je jednou z najdrahších nákladových položiek pri výrobe potravín, sa tak výrobcovia potravín stali o čosi viac konkurencieschopnými pri porovnaní so zahraničnými producentami potravín,“ uvádza v odôvodnení novely minister práce Erik Tomáš.

Táto štátna pomoc prispela podľa neho k stabilizácii počtu zamestnancov a miernemu nárastu v treťom štvrťroku tohto roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik Tomáš
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora