O Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru zabojuje šesť originálnych diel zo Slovenska (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenská národná galéria
Slovenská národná galéria SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

O Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award zabojuje šesť architektonických diel zo Slovenska. Ako uvádza Slovenská komora architektov (SKA), vo všetkých prípadoch ide o nominované a víťazné diela Ceny za architektúru CE ZA AR za posledné dva roky a jedným z nominujúcich subjektov je aj SKA.

EUmies Awards je považovaná za najprestížnejšie architektonické ocenenie v rámci EÚ. Cenu od roku 1987 udeľuje Európska komisia, Európsky parlament a Nadácia Miesa van Rohe v Barcelone. V aktuálnom ročníku budú hodnotiť 362 diel z 38 krajín Európy. V januári 2024 sedemčlenná porota zverejní výber 40 diel, ktoré postúpia do užšieho výberu.

Prvým nominovaným slovenským architektonickým dielom je Vila Bôrik v Žiline. Autorom návrhu je štúdio Plural+Labak.

Mestská vila objemovo korešponduje s okolitou zástavbou tým, že ukrýva zhruba tretinu svojho programu do podzemného podlažia presvetleného patiom pod úrovňou terénu,“ komentuje projekt CE ZA AR. Dom pozostáva z troch podlaží, pričom každé reprezentuje odlišnú organizáciu priestoru. Všetky podlažia prepája točité schodisko mimo štvorcového pôdorysu ústrednej časti domu.

Vila Bôrik, Žilina
Vila Bôrik, Žilina Plural/Maxime Delvaux

Druhým nominovaným je obytný projekt Bunky Jelšava v kaštieli Coburgovcov v Jelšave od autora Ateliér 2021.

Projekt sprístupňuje verejnosti časť kaštieľa v jeho dnešnom stave. Kašteľ prechádza postupnou rekonštrukciou, avšak celková oprava je dlhodobý a nákladný proces. Bunky umožnia návštevníkom ubytovať sa priamo v areáli kaštiela a nahliadnuť na aktuálny stav rekonštrukcie.

Bunky Jelšava
Bunky Jelšava CE ZA AR/Vladimír Eliáš

Ďalším nominovaným slovenským dielom je Konverzia Národnej kultúrnej pamiatky Jurkovičovej teplárne v Bratislave od Martina Paška.

Rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne počítala pri obnove budovy s jej historickými monumentálnymi násypníkmi. Tie v zásadnej miere určili dispozičné riešenia jednotlivých podlaží, ako aj funkcie samotného priestoru. Jurkovičova tepláreň sa stala napriek okolitému developmentu srdcom bratislavského downtownu,“ uviedla porota pri nominácii na cenu CE ZA AR 2022.

KOnverzia Jurkovičovej teplárne, Bratislava
Konverzia Jurkovičovej teplárne, Bratislava CE ZA AR/Boys Play Nice

Štvrtým nominovaným dielom je obnova hospodárskej budovy Hradu Uhrovec. Autormi sú Martin Varga, Martin Kvitkovský a Pavol Paulíny.

Komplexná obnova neskororenesančnej Hospodárskej budovy na dolnom nádvorí hradu je míľnikom pri jeho ďalšej obnove a zároveň nastavuje nové kritériá pamiatkovej obnovy v našom regióne,“ uviedla porota v rámci udeľovania ocenení CE ZA AR 2021.

Hospodárska budova Hradu Uhrovec
Hospodárska budova Hradu Uhrovec CE ZA AR/Peter Čintalan

Predposledným nominovaným dielom je Mestský úrad v Leopoldove od Ateliéer zerozero @zerozero.

V silnej konkurencii návrhov zvíťazili architekti z prešovského ateliéru, ktorí sa rozhodli nezbúrať historickú budovu úradu. Umiestnili do nej knižnicu a zároveň navrhli novú radnicu. Mesto začalo s realizáciou v januári 2021, nový úrad slávnostne otvorili v polovici júla.

Mestský úrad Leopoldov
Mestský úrad Leopoldov CE ZA AR/Matej Hakár

Posledným nominovaným dielom na európsku architektonickú cenu je Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave.

„Náročný projekt v celej šírke oslovuje svojou veľkorysosťou, pokorou i oslavou. Trvalo to dlho, ale SNG získala svoju konečnú podobu, ktorú môžeme s radosťou začať využívať naplnenú obsahom,“ uviedla odborná porota pri nominácii na CE ZA AR 2023.

Slovenská národná galéria
Slovenská národná galéria CE ZA AR/Matej Hakár, Ján Kekeli
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie slovenská komora architektov