Státisíce slovenských žiakov si prevzalo polročné vysvedčenie a čakajú ich jednodňové prázdniny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Dušan Hein.
  • aktualizované 31. januára, 15:47

Vyše 692-tisíc žiakov si vo štvrtok prevzalo hodnotenie za prvý polrok školského roka 2019/2020. Polročné vysvedčenia odovzdali triedni učitelia v 2 308 základných a 850 stredných školách, vrátane špeciálnych. Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, slovne sa môžu hodnotiť žiaci prípravného, nultého, ako aj prvého až štvrtého ročníka.

Polročné a jarné prázdniny

Žiaci môžu dosiahnuť v hodnotení veľmi dobré, dobré, uspokojivé či neuspokojivé výsledky. Pre viac ako 60-tisíc prvákov základných a špeciálnych základných škôl to bude prvé celkové hodnotenie ich práce, ktoré ukážu doma.

Po prevzatí polročného hodnotenia čakajú jednodňové prázdniny, ktoré budú v pondelok 3. februára. Najbližšie prázdniny po polročných budú jarné. Ako prví si oddýchnu žiaci Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja od 17. februára do 21. februára.

Po nich si prázdniny užijú banskobystrickí, žilinskí a trenčianski školáci od 24. do 28. februára. Poslední budú žiaci Košického a Prešovského kraja. Tí do škôl neprídu od 2. do 6. marca.

Lubyová odovzdala vysvedčenia v Nitre

Na Strednej odbornej školy techniky a služieb v Nitre odovzdala polročné vysvedčenia aj ministerka školstva Martina Lubyová (SNS). Ministerka sa pri tejto príležitosti stretne aj so žiakom, ktorý bol pri tragickej nehode autobusu v polovici minulého roka a pomáhal pri poskytovaní pomoci.

Pri zrážke nákladného auta a autobusu na ceste medzi Nitrou a Zlatými Moravcami zomrelo v stredu 13. novembra 2019 dvanásť cestujúcich z linkového autobusu spoločnosti Arriva. V súvislosti s tragédiou bol na Slovensku vyhlásený štátny smútok.

Duálny systém v Košickom kraji

V pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK) si prinesie domov polročné vysvedčenie 23 805 žiakov zo 63 stredných škôl. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

V aktuálnom školskom roku sa opäť rozšírili rady študentov zapojených do duálneho systému vzdelávania. Kým v školskom roku 2018/2019 ich nastúpilo do 1. ročníka 225, v tomto školskom roku ich študuje už 500.

„Najväčšou výhodou duálu je pripravenosť študentov na trh práce. V našom záujme je mať schopných mladých ľudí v práci, nie na úrade práce. Duálne vzdelávanie otvárame najmä v trojročných a štvorročných programoch v rámci hutníckych a strojárskych odborov, elektroniky, IT, služieb a ekonomiky. Aktuálne tento systém predstavuje spoluprácu 28 škôl so 141 zamestnávateľmi,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a zároveň avizoval, že v rastúcom trende v zazmluvňovaní firiem chce župa pokračovať.

Nové študijné odbory

V snahe zvyšovať kvalitu vzdelávania sa v niektorých župných školách v tomto školskom roku podarilo otvoriť nové študijné odbory. Tie pribudli napríklad na Hotelovej akadémii Košice. Na stredných zdravotníckych školách v Rožňave, Michalovciach a v Košiciach na Kukučínovej ulici nahradil pôvodný odbor zdravotnícky asistent nový odbor, praktická sestra.

Športové gymnázium v Košiciach sa premenovalo na Strednú športovú školu, s čím súviselo otvorenie nového odboru športový manažment. V budúcom školskom roku sa žiaci môžu tešiť na otvorenie Krajskej hokejovej akadémie, ktorá bude fungovať na tejto škole.

Škola úžitkového výtvarníctva tiež zmenila svoj názvov na Školu umeleckého priemyslu a vznikom tohto typu školy prišlo aj k optimalizácií v sieti odborov a k inovácií štátneho vzdelávacieho programu.

Polročné výpisy si prevezmú aj študenti experimentálneho vzdelávania. V súčasnosti je rozbehnuté na Škole umeleckého priemyslu v Košiciach, na Strednej odbornej škole technickej na Kukučínovej v Košiciach, SOŠ automobilovej a tiež na SOŠ Hlavná v Moldave nad Bodvou.

Experimentálne vzdelávanie s nadanými žiakmi

Experimentálne vzdelávanie je zamerané na prácu s nadanými alebo slabo prospievajucimi žiakmi, ako aj na prácu so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

„V rámci experimentálneho vzdelávanie máme dobrú skúsenosť zo SOŠ technickou v Košiciach, ktorá ako prvá škola na Slovensku vlani prijala do bežných odborov aj žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím. Od budúceho školského roka máme v pláne zapojiť odbory v ďalších troch školách, a to na SOŠ Ostrovského 1 v Košiciach, Strednej športovej škole a na Obchodnej akadémii na Watsonovej ulici v Košiciach,“ uviedol Trnka.

Na SOŠ Ostroského 1 v Košiciach bude experimentálne vzdelávanie otvorené v odboroch správca inteligentných a digitálnych systémov, inteligentné technológie a programovanie digitálnych technológií.

Na Strednej športovej škole v Košiciach bude od nového školského roka fungovať Krajský hokejová akadémia, v rámci ktorej bude experiment otvorený v odboroch digitálne služby v športe a spracovanie dát v športe. Na pôde Obchodnej akadémie na Watsonovej 61 v Košiciach bude v ponuke odbor bankový pracovník.

Duálne vzdelávanie ma v Prešovskom kraji úspech

Na 73 stredných školách v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) si v piatok prevzalo polročné výpisy známok za tento školský rok vyše 24-tisíc študentov. Prvýkrát sú medzi nimi aj študenti Strednej športovej školy (SŠŠ) v Poprade, ktorá vznikla od 1. septembra 2019.

Ako dodala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, ďalej medzi nich patria študenti rôznych typov škôl, ako sú gymnáziá, stredné priemyselné školy, stredné zdravotnícke školy, obchodné akadémie, hotelové akadémie, stredné odborné školy (SOŠ) a ďalšie.

Ako uviedla hovorkyňa, každým rokom v kraji stúpa aj počet škôl, zamestnávateľov a žiakov zapojených v systéme duálneho vzdelávania. „ Tento nárast je citeľný od vzniku regionálnej kancelárie Dual Point v Prešove. Kraj od februára 2019 zriadil v rámci svojho úradu oddelenie pre duálne vzdelávanie, ktoré na tejto téme s Dual Pointom aktívne spolupracuje a motivuje školy, zamestnávateľov a žiakov zapájať so systému duálneho vzdelávania,“ pripomenula Jeleňová.

V súčasnosti má kraj na základe zmlúv o duálnom vzdelávaní uzatvorených medzi zamestnávateľmi a žiakmi 627 učebných zmlúv, z toho sto zmlúv je na súkromných školách. „Tento počet predstavuje oproti minulému školskému roku viac ako stopercentný nárast,“ uviedla Jeleňová.

Zapojili stovky prevádzok

Počet zapojených zamestnávateľov do systému duálneho vzdelávania sa podľa nej zvýšil oproti začiatku minulého školského roka takmer štvornásobne a zapojených je dokopy 240 prevádzok. „Najžiadanejšie odbory pre systém duálneho vzdelávania v PSK z pohľadu zamestnávateľov sú odbory čašník, servírka, mechanik, elektrotechnik a obchodný pracovník,“ dodala hovorkyňa s tým, že do systému duálneho vzdelávania je zapojených 36 škôl v PSK.

Z toho je 31 štátnych, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK a päť súkromných, čo takisto predstavuje nárast oproti minulému školskému roku. „Samozrejme, uvedomujeme si, že z pohľadu celonárodnej štatistiky tieto naše čísla možno nevynikajú, no tu je potrebné uvedomiť si, aká je štruktúra, veľkosť a potenciál zamestnávateľov na území PSK,“ upozornila Jeleňová.

Krajská hovorkyňa dodala, že od začiatku budúceho školského roka sa chystá experimentálne overovanie na SOŠ polytechnickej J. A. Baťu vo Svite v odbore technik pre chemický a farmaceutický priemysel a SŠŠ v Poprade pripravuje zaradenie nového odboru športový manažment, ktorý bude pripravovať manažérskych a ekonomických odborníkov pre potreby športovej praxe, kluby, zväzy či súkromné podnikanie v športe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša JeleňováMartina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR