VšZP podporuje efektívne manažovanie plánovanej ZS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VšZP
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Foto: archívne, SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 12. septembra (WBN/PR) – Zavedenie EHospiku v podmienkach Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a.s.( ďalej len VšZP) je významný krok, ktorého cieľom je plynulé a efektívne manažovanie plánovanej zdravotnej starostlivosti. Ako každá zmena, aj zavedenie tohto nástroja si vyžaduje, aby sa s ním jeho používatelia dôkladne zoznámili a naučili sa ho využívať tak, aby im slúžil a uľahčil prácu a nie naopak.

S plánovaním ústavnej zdravotnej starostlivosti treba pracovať zodpovedne, s ohľadom na zdravotný stav pacienta. To znamená, že neodkladnú zdravotnú starostlivosť, plánované onkologické výkony a všetky operačné hospitalizácie VšZP v EHospiku schváli, tak, ako boli navrhnuté lekárom, respektíve nemocnicou, bez akejkoľvek zmeny. Zo strany poisťovne pôjde teda len o evidenciu týchto hospitalizácií. Ak sa teda stane, že pacient bude mať predoperačné vyšetrenie a nemocnica ho v termíne, ktorý sama naplánovala pošle domov, nebude to chyba VšZP, ale daného poskytovateľa. VšZP bude totiž vo vyššie spomínaných prípadoch plne rešpektovať termíny hospitalizácií navrhnuté ošetrujúcim lekárom, respektíve nemocnicou a schváli ich. Preto je dôležité, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti postupovali v súlade s dohodnutými pravidlami a korektne nahlasovali hospitalizácie.

V prípade ostatných plánovaných hospitalizácií, teda neoperačných, ktorých je štatisticky cca 13 % zo všetkých hospitalizácií, si VšZP vyhradzuje právo manažovať ich v súlade s najnovšími trendmi a výsledkami revízno – lekárskych zistení. To znamená, že pri udelení súhlasu s plánovanou hospitalizáciou bude poisťovňa dohliadať na jej opodstatnenosť a účelnosť. Z doterajších výsledkov revíznej činnosti totiž vyplýva, že v nemocniciach sa zo zdrojov verejného zdravotného poistenia určených na zdravotnú starostlivosť často hradia aj sociálne hospitalizácie alebo zdravotná starostlivosť, ktorú je možné poskytnúť aj ambulantne, teda väčšinou ide o plánované neoperačné hospitalizácie. VšZP teda nebude akceptovať prípady, ak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v snahe naplniť finančný objem z verejných zdrojov, bude žiadať o schválenie hospitalizácií u poistencov, ktorých zdravotný stav si nevyžaduje poskytnutie ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Ak má VšZP v zmysle zákona povinnosť manažovať plánovanú zdravotnú starostlivosť a hradiť ju, chce to robiť efektívne a zmysluplne. Preto je úplne legitímne, že ak poisťovňa hradí poskytnutú zdravotnú starostlivosť, chce mať, v súčasnej dobe elektronizácie zdravotníctva, aktuálny prehľad o tom, kedy bol poistenec prijatý a prepustený z nemocnice.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa