Umelá inteligencia zásluhou dvoch študentov rozlúštila staroveký zvitok z čias erupcie sopky Vezuv

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
GPT-4 sa podobá na ľudský mozog, tvrdí Microsoft
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Umelá inteligencia zásluhou dvoch študentov dokázala rozlúštiť text na starovekom zvitku z Herculanea, starovekého rímskeho mesta, ktoré v 1. storočí pochovala erupcia sopky Vezuv.

Ako uvádza web scrollprize.org, študentom sa to na súťaži Vesuvius Challenge podarilo vďaka umelej inteligencii napriek tomu, že zvitok nebol rozvinutý, aby ho nepoškodili. Tieto staroveké zvitky boli uložené v knižnici súkromnej vily neďaleko Pompejí.

Boli pochované a spálené pri erupcii Vezuvu v roku 79 nášho letopočtu. Takmer dve tisícky rokov bola táto staroveká knižnica pochovaná pod zemou pod 20-metrovou vrstvou sopečného popola. Zvitky vykopali v roku 1700, no zistilo sa, že sú mimoriadne krehké a pri neopatrnej manipulácii sa menia na prach.

Umelá inteligencia však dokázala v počítačových skenoch rozpoznať praskliny v pergamenoch neviditeľné pre ľudské oko a neskôr medzi nimi našla písmená a náznaky skutočných slov. Vedci boli prekvapení, že umelá inteligencia dokázala prečítať niektoré slová aj napriek slabo viditeľným písmenám.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať