Gény vplývajú aj na citlivosť človeka, vedci urobili veľký výskum na dvojičkách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gen, geny, vedec
Foto: Getty images

Gény vplývajú na mieru citlivosti človeka. Tvrdí to nová štúdia, na ktorej spolupracovali odborníci z Kings College a Queen Mary University v Londýne, ktorí porovnávali 17-ročné identické a neidentické dvojičky, pričom chceli zistiť, ako silno ovplyvnili úroveň ich citlivosti pozitívne a negatívne skúsenosti.

Ich cieľom bolo zistiť, do akej miery možno rozdiely v citlivosti vysvetliť genetickými a environmentálnymi faktormi.

Skúsenosti na každého vplývajú inak

Dvojičky, ktoré spolu vyrastajú, väčšinou žijú v rovnakom prostredí. No len identické dvojičky majú rovnaké gény. Neidentické sú na tom ako všetci iní súrodenci. Ak identické dvojičky nepreukážu vyššiu podobnosť v úrovni citlivosti ako neidentické dvojičky, potom by gény nezohrávali žiadnu rolu.

S využitím tejto analýzy tím zistil, že 47 percent rozdielov v citlivosti medzi jednotlivcami bolo v genetike, pričom 53 percent pripadá environmentálnym faktorom. Štúdia je prvá, ktorá to dokázala na základe takého veľkého výskumu.

Všetci sme ovplyvnení skúsenosťami a citlivosť je niečo, čo všetci zdieľame ako základnú ľudskú črtu. Na každého z nás však skúsenosti vplývajú inak. Vedci si vždy mysleli, že citlivosť je spojená s genetikou, ale teraz po prvý raz môžeme skutočne dokázať, do akej miery za rozdiely v citlivosti môžu genetické faktory,“ vyjadril sa Michael Pluess z Queen Mary University.

Vplyv má biológia aj prostredie

Do štúdie sa zapojilo viac ako 2800 dvojičiek, z toho bolo 1000 identických a 1800 neidentických. Polovica z nich mala rovnaké pohlavie. Požiadali ich, aby vyplnili dotazník, na základe ktorého mohli okrem všeobecnej miery citlivosti určiť aj rôzne druhy citlivosti – či je niekto viac citlivý na negatívne alebo na pozitívne zážitky. Analýza potvrdila, že gény majú dopad aj na túto oblasť.

Vieme, že na citlivosť ľudí majú vplyv biológia aj prostredie. Je dôležité, aby ľudia akceptovali mieru ich citlivosti ako dôležitú súčasť osobnosti a považovali to za silu a nie za slabosť,“ uzavrel Pluess.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať