Moderná medicína: Bezkontaktné ošetrenie zubov bez vŕtania vďaka robotom a umelej inteligencii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravie ústnej dutiny môže znížiť riziko vzniku týchto chorôb vrátane rakoviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Tak ako všetky oblasti života, aj zubné lekárstvo neustále prechádza inováciou. Možnosti ošetrenia sa každoročne rozširujú o technológie, ktoré sa nevyvíjajú primárne pre stomatológiu, ale mimoriadne jej pomáhajú.

Prevencia, diagnostika ochorení, ale aj možnosti liečby vďaka tomu napredujú. Technický pokrok a robotika zásadne zmenili nielen prácu stomatológov ortodontistov, ale aj pohodu pacienta pri ošetrení.

Napríklad zubný kaz sa už dnes dá opraviť bezkontaktne, teda bez vŕtania.

Zobrazovacie metódy ako 3D CT, citlivejšie röntgenové zobrazenie s nižšou dávkou žiarenia v podobe rádioviziografie, neinvazívna digitalizovaná diagnostika kazu, bezkontaktné spôsoby ošetrenia zubného kazu zubným laserom, digitalizácia odtlačkov a pracovných postupov pri vyhotovení zubnej protetiky, využívanie 3D tlače, ako aj 3D modelácie v počítačovom softvéri alebo práca so zväčšením sa na moderných pracoviskách intenzívne využívajú.

Lepšia diagnostika

Podľa odborníkov ortodoncia zažíva revolúciu v oblasti digitálneho plánovania aj priebežnej kontroly liečby.

Len taká zdanlivá maličkosť, akou je zväčšovanie, prináša pacientom veľké výhody.

„Umožňuje kvalitnejšiu diagnostiku a kontrolu pracovných postupov. Je možné zachytiť aj menšie zubné kazy, ktoré sa vďaka technike dajú ošetriť maximálne šetrnou terapiou, čo pomáha predchádzať rozsiahlejším a vážnejším poškodeniam zubov,“ vysvetlila Jana Ohlasová, stomatologička zo zubnej kliniky Dr. Martin.

Pohľad do budúcnosti

Okrem lepšej diagnostiky pomáha robotika a nové technológie aj pri medicínsko-estetických zákrokoch. Tie sú presne rozplánované, trvajú kratšie, rovnako je skrátený čas hojenia a najmä sú menej invazívne.

„Digitalizácia priniesla do stomatoprotetiky širšiu škálu možností od digitalizácie východiskovej situácie cez plánovanie až po realizáciu funkčných a vysokoestetických protetických rekonštrukcií, medzi ktoré patria náhrady časti zubnej korunky vo forme inlay, onlay alebo estetické zubné fazety s minimálnym zásahom do vlastných zubných tkanív. Aj vďaka technológiám sa dá menším zákrokom dosiahnuť väčší efekt,“ pokračuje stomatologička J. Ohlasová.

Vďaka digitálnym zariadeniam si vie každý pacient vopred pozrieť nielen to, v akom stave je jeho chrup v súčasnosti, ale aj to, ako presne bude vyzerať po liečbe, napríklad po nasadení koruniek, faziet alebo plánovaný výsledok liečby neviditeľným strojčekom.

V rukách robota

Digitalizácia a vylepšovanie funkcií neobišli ani zubárske kreslo. V odborných kruhoch sa mu hovorí zubná súprava a skutočne ide o komplex vysokofunkčných a inteligentných zariadení.

V ordinácii zubára, ktorý ide s dobou, má zubná súprava digitálny displej s integrovanými funkciami napríklad na ošetrenie koreňových kanálikov, ktorý dokáže odmerať ich dĺžky, alebo integrovaný implantologický program.

Kvalitu, komfort a bezpečnosť pacienta zvyšuje aj pamäť pracovných polôh „kresla“, intuitívne dopĺňanie vody pre pacienta, ako aj inteligentné čistenie a dezinfekcia zubnej súpravy.

Menej bolesti bez vŕtania

Strach z bolesti počas ošetrenia je jedným z hlavných dôvodov, prečo mnohí z nás odkladáme návštevu zubnej ambulancie.

Splnené želanie, že k zubárovi pôjdeme len vtedy, ak na nás nevytiahne vŕtačku a ošetrenie zubného kazu bude takmer bezbolestné, je už realitou.

„Využitie stomatologického lasera na bezkontaktné ošetrenie zubného kazu prináša nový rozmer ošetrenia, pri ktorom je eliminovaný kontakt rotačných nástrojov – vrtákov s povrchom zuba. Integrácia ďalších pracovných nástrojov, ktoré znižujú nepríjemné vnemy, je pre stomatológiu rovnako dôležitá ako osveta,“ je presvedčená lekárka z kliniky Dr. Martin.

Za najlepší výdobytok modernej doby v stomatológii považuje práve laser, ktorý má oveľa širšie využitie ako „len“ ošetrenie zubného kazu.

„Jeho výhodami sú manažment bolesti, urýchlenie regenerácie, efektívna aktivácia dezinfekčných roztokov v koreňových kanálikoch, selektívna preparácia kazu, ochrana zvyšných zdravých zubných tkanív a mnoho ďalších vecí. Využitie laserov kombinácii s operačným mikroskopom posúva možnosti ošetrenia do vyššej ligy,“ tvrdí Ohlasová.

Robot a stomatológ si musia „rozumieť“

Vymoženosti robotiky, laserov, zobrazovacej techniky či RTG s nízkou hladinou žiarenia sa však nedajú nájsť v každej ambulancii zubného lekára.

Jednak preto, že technológie sú drahé a môžu si ich dovoliť iba pracoviská, kde ich využívajú viacerí lekári a investícia do nich je reálne návratná.

Avšak ani najmodernejšie prístroje a roboty nenahradia vedomosti a šikovnosť stomatológa.

„Kvalita ošetrenia je závislá od zručnosti ošetrujúceho aj od technológií, ktoré má k dispozícii. Lekár ich musí dokonale poznať a ovládať, aby ich vedel využívať. Okrem prístrojového vybavenia ambulancie si to preto vyžaduje aj kontinuálne vzdelávanie a praktické tréningy lekárov, čo má zase vplyv na vyššiu cenu, ale hlavne na vyššiu kvalitu ošetrenia,“ vysvetlila stomatologička.

Vedeli ste, že jedného malého a šikovného robota na zuby máte doma možno aj vy? Ak máte elektrickú alebo sonickú zubnú kefku, zuby si čistíte pomocou moderných technológií.

Aj tu však platí, že technika nenahradí človeka – bez správneho a pravidelného používania nám robot v kúpeľni so stavom chrupu nepomôže.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Ohlasová