Opozícia: Korupciu a klientelizmus Smer nelieči

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR
SITA / Ľudovít Vaniher

Smeru vyhovuje absolútna kontrola financií, tvrdí KDH. Zdravotníctvo sa tuneluje, dodáva Šanca.

Vynútené odstúpenie riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcela Foraia je prejavom korupcie a klientelizmu, ktoré Smer-SD nelieči. Vyhlásil to predseda KDH Ján Figeľ. Reagoval tak na utorňajšie odstúpenie šéfa najväčšej zdravotnej poisťovne. „Smer-SD oslabil nezávislosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Uzurpoval si po voľbách kontrolnú moc aj nad Úradom pre verejné obstarávanie a Najvyšším kontrolným úradom. Doplácajú na to obyčajní ľudia. Táto samokontrola vládnucej moci je pre národ drahým divadlom,“ uviedol Figeľ.

Ako povedal predseda KDH, Forai sa vzdal funkcie deň pred obhajobou svojho konania pred Výborom NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií verejných činiteľov. „Jeho konanie vyše tri roky je neobhájiteľné,“ komentoval Figeľ.

Jeho stranícky kolega a exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik dal dianie vo VšZP do súvislosti so snahou Smeru-SD presadiť model jednej štátnej zdravotnej poisťovne. „Šafárenie v štátnej poisťovni dokázalo, že Smeru vyhovuje absolútna kontrola financií v zdravotníctve. Zdá sa, že ani pre ministra Čisláka toto nie je kauza, keď počíta s možnosťou, že bývalého riaditeľa Foraia vymenuje naspäť,“ konštatoval Uhliarik.

Nie je to prvá kauza, pripomínajú KDH a Šanca

Predstavitelia KDH aj mimoparlamentnej strany Šanca pripomenuli predchádzajúce kauzy v zdravotníctve – prípad predraženého CT v piešťanskej nemocnici, ktoré stálo miesta predsedu parlamentu Pavla Pašku, ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú a podpredsedníčku parlamentu Renátu Zmajkovičovú. Ďalší štyria riaditelia nemocníc odstúpili pre zmluvy na stravovanie či upratovacie služby.

Podľa podpredsedu Šance a nezaradeného poslanca NR SR Viliama Novotného je „kauza Forai“ len ďalším dôkazom, že sme svedkami organizovaného tunelovania slovenského zdravotníctva. „Už poslanecké prieskumy v nemocniciach ukázali, že sa nakupuje nehorázne drahšie ako napríklad v Česku. Všetko pritom vyzerá v súlade so zákonom. Akurát sa neuveriteľne tunelujú verejné zdroje,“ uviedol Novotný.

Zdravotníctvo podľa neho potrebuje zásadné systémové zmeny. „Ináč budú takéto kauzy iba pribúdať. Kým však vládne Smer-SD, žiadne systémové zmeny sa zrejme neuskutočnia. Tento systém im zjavne vyhovuje,“ uzavrel Novotný.

Nesmie to končiť len vyvodením politickej zodpovednosti, vraví Sieť

Poslanec Miroslav Beblavý, ktorý na zmluvy VšZP upozornil, považuje Foraiov odchod z funkcie za jediné možné riešenie, no rozhodne nie posledný krok v celej kauze. „Verím, že nový šéf VšZP zavedie účinné mechanizmy, ktoré zabránia zvýhodňovaniu vybraných osôb prostredníctvom dodatkov k uzavretým zmluvám. Jeho činnosť budem ako poslanec Národnej rady SR pozorne sledovať,“ dodal Beblavý.

Podľa predsedu strany Sieť Radoslava Procházku sa kauzy, na ktoré sa musia poskladať daňoví poplatníci, nesmú končiť len vyvodením politickej zodpovednosti a odchodom z funkcie.

„Politici a ďalší verejní funkcionári musia za zverené spoločné peniaze či spôsobenú škodu ručiť svojím vlastným majetkom a prijať tak skutočnú zodpovednosť za svoj výkon,“ dodal Procházka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa