Môžu si diabetici počas Vianoc dať aj vyprážaného kapra? Ak sú správne liečení, malý prehrešok neublíži

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Večera, Štedrý deň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Správne liečení a disciplinovaní diabetici si na Vianoce môžu dovoliť aj malý prehrešok. Namiesto dusenej a grilovanej ryby si môžu dať vyprážaného kapra alebo nahradiť varené zemiaky zemiakovým šalátom bez majonézy. „To, či by sa mali diabetici obmedzovať počas Vianoc v jedle, závisí od stavu metabolickej kompenzácie. Dobre liečený diabetik si môže počas sviatkov dovoliť malé prehrešky,“ povedala diabetologička Adriana Ilavská.

Zle kompenzovaný diabetik by si však vybočenie z diéty nemal dovoliť. „Otázne je, prečo nemá najlepšie glykémie – ak bežne nedodržuje odporúčania a ešte povolí uzdu všetkým svojim chuťovým vnemom a túžbam, mal by rátať s možnými zdravotnými komplikáciami,“ upozorňuje odborníčka.

Diabetik liečený inzulínom

Jednorazové porušenie diéty nijako podstatne neovplyvní stav diabetika. Potom sa však treba čo najskôr vrátiť k vhodnému výberu potravín a nezlyhať.

Výnimkou je diabetik liečený inzulínom, pretože zmene stravy musí prispôsobiť dávku inzulínu. Pritom je potrebné sledovať glykémie pri sebakontrole glukomerom, pripomína diabetologička. Cukrovkári by tiež nemali zabúdať počas sviatkov ani na pravidelný pohyb.

Cukrovka spočiatku nebolí, neskôr sa k nej ale môžu pridružiť iné závažné komplikácie, ako sú amputácie končatín, oslepnutie, zlyhanie obličiek, infarkt, mozgová príhoda. Svoje zdravie si však vedia diabetici výrazne ovplyvniť sami. „Správna diéta spojená s pohybovou aktivitou ovplyvňuje ochorenie na 75 – 80 percent,“ podčiarkla diabetologička Katarína Černá.

Varovné signály prediabetu

Odborníci odhadujú, že hyperglykémie máva pacient už osem až 10 rokov pred stanovením diagnózy. V prípade, že sa začne objavovať časté močenie, zvýšený pocit smädu, kvasinkové infekcie, pomalé hojenie rán, neukojiteľný hlad, červené, opuchnuté a citlivé ďasná či rozmazané videnie, mal by človek spozornieť a nechať si vyšetriť cukor.

Môže ísť o varovné signály prediabetu, alebo už rozvinutej cukrovky. Diagnóza diabetes mellitus skracuje život diabetika o 10 až 15 rokov. Aj pri tomto ochorení však platí, že čím skôr sa odhalí a nasadí sa správna liečba, tým viac sa znižuje riziko rozvoja pridružených zdravotných problémov.

„Platí súčasne, že prediabetes aj diabetes nemusia mať žiadne príznaky. Práve väčšina je bezpríznaková a každý postihnutý si až spätne uvedomí zvýšenú únavu, spavosť cez deň, ťažšiu koncentráciu alebo nespavosť v noci,“ konštatuje Černá.

Vyšetrenie hladiny krvného cukru

Ak už pacient cukrovkou trpí, prechodu z rizikového prediabetického štádia do klinického diabetu je možné predísť alebo ho oddialiť až v zhruba 50 percentách prípadov zmenou životného štýlu.

Lekári zároveň odporúčajú každému človeku po 45. roku života dať si vyšetriť hladinu krvného cukru aspoň raz za dva až tri roky. Ak je pacient obézny, má vysoký krvný tlak, vysoké hladiny krvných tukov alebo prekonal infarkt či cievnu mozgovú príhodu, mal by preventívne vyšetrenie absolvovať každý rok.

Cukrovkou prvého alebo druhého typu trpelo počas minulého roka 267 984 poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Náklady na ich liečbu sa vlani vyšplhali na 107 329 641 eur. Užitočné rady nájdu diabetici na stránke https://www.vszp.sk/diabetici/

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana IlavskáKatarína Černá