Umelá inteligencia môže priniesť do zdravotníctva revolúciu, výskum a vývoj na Slovensku dehonestujeme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Umelá inteligencia
Foto: Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Umelá inteligencia môže priniesť do zdravotníctva revolúciu. Na odbornej konferencii ITAPA Health Lounge to uviedol Robert Hatala z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb. Využívanie umelej inteligencie považuje pre zdravotníctvo za úžasnú šancu. Profitovať z nových technológií môže podľa neho najmä primárna zdravotná starostlivosť.

Upozornil však na to, že sa v slovenskom zdravotníctve prehlbuje zaostávanie za krajinami V4, teda za Českou republikou, Poľskom a Maďarskom. Tvrdí, že absentuje tlak na nemocnice sledovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Zdravotníctvo podľa Hatalu potrebuje robustné registre, pričom údaje by sa mali „naťahovať“ priamo z informačného systému. Údaje je tiež podľa neho potrebné systematicky hodnotiť.

Martina Antošová z Univerzitnej nemocnice v Martine upozornila na dôležitosť výskumu a inovácií v zdravotníctve. Táto oblasť je podľa nej na Slovensku dlhodobo dehonestovaná, neexistuje v nej kontinuita, ani žiadny smer. Výskum a inovácie sú pritom podľa nej hnacou silou, motorom a pilierom moderného zdravotníctva.

„Jedno euro investované do výskumu a vývoja prinesie tri eurá naspäť,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Hatala
Firmy a inštitúcie NÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôbUniverzitná nemocnica v MartineV4 Vyšehradská štvorka