V Číne sa objavil nový vírus infekčnej žltačky, na ľudí záhadne preskočil zo zvierat

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krv, lekár
Foto: Gettyimages.com

V Hongkongu sa vyskytlo niekoľko prípadov novej formy žltačky typu E, ktoré sú pre lekárov medicínskou hádankou. Vírus sa totiž na ľudí preniesol z potkanov, vedci však netušia, ako k nákaze došlo. Podľa Livescience.com obyčajne infikuje iba potkany.

Prvý prípad infekcie z krýs bol v Hongkongu potvrdený v roku 2018 a podľa CNN sa odvtedy takýmto spôsobom nakazilo ešte desať ľudí.

Posledný prípad vedcov zaskočil

Naposledy bol dokumentovaný prípad 61-ročného muža, ktorému žltačku typu E diagnostikovali koncom apríla. Zarážajúce však bolo to, že v dome muža sa žiadne potkany ani trus zvierat nevyskytovali. Pacient tiež nemal cestovateľskú anamnézu.

Vedci teraz špekulujú, či sa ľudia mohli nakaziť prostredníctvom potravy alebo kontaminovanej vody či predmetov. V úvahe je aj prenos z iného zvieraťa ako medzihostiteľa infekcie.

Príznaky pripomínajú chrípku alebo črevnú virózu

Ľudské vírusy hepatitídy typu E spôsobujú zápaly pečene. Infekcia sa prenáša najmä v rozvojových krajinách vodou kontaminovanou zvyškami ľudskej stolice. Zriedkavo sa ľudia môžu nakaziť aj konzumáciou infikovaného a nedostatočne tepelne upraveného mäsa.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sa infekčná hepatitída typu E môže prejavovať podobne ako chrípka (malátnosťou, únavou, zvýšenou teplotou, bolesťou svalov a kĺbov) či tráviacimi problémami. Časť ľudí však nemá žiadne klinické príznaky. Inkubačná doba trvá 1 až 10 týždňov.

„Ťažké formy sa vyskytujú u tehotných žien v posledných mesiacoch gravidity. U ľudí, ktorých imunita je výrazne oslabená po transplantácii orgánov, dochádza k predĺženiu priebehu ochorenia do chronickej formy,“ uviedla Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ SR.

Dva typy žltačky E sa vyskytujú aj na Slovensku

Odborníci rozlišujú až osem genotypov vírusovej žltačky typu E, z ktorých dva (genotyp 3 a 4) sa vyskytujú aj v Európe.

„Za pramene nákazy u oboch sa považujú zvieratá (ide o zoonotické infekcie), najmä diviaky, ale aj ošípané a jelene. Spôsobujú iba sporadické ochorenia, na Slovensku bolo vlani zaznamenaných 124 ochorení,“ spresnila Kaššová s tým, že v roku 2018 to bolo 90 ochorení.

Človek sa žltačkou typu E infikuje viacerými spôsobmi, ktoré závisia od genotypu nákazy. Ide buď o fekálno-orálny prenos prostredníctvom znečistených rúk, potravín a pitnej vody, alebo v prípade genotypov 3 a 4 konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozefína Kaššová
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR