Za dlhovekosť sú zodpovedné gény, tvrdia vedci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodca
dôchodok

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) Vedcom sa podarilo zistiť genetickú sekvenciu, ktorá dokáže predpovedať, či sa človek dožije stovky. Tím vedcov z americkej Boston University skúmal viac ako tisíc storočných ľudí. Podarilo sa mu vyvinúť systém genetickej analýzy, prostredníctvom ktorej je možné so 77-percentnou presnosťou predpovedať, či má človek mimoriadne veľkú šancu dožiť sa veľmi vysokého veku, uvádzajú zistenia publikované v časopise Science.

Predpovede sa zakladajú na prítomnosti stopäťdesiatich genetických odchýlok zvaných jednonukleotidový polymorfizmus (skrátene SNP), ktoré ako vedci a lekári zistili, sú bežné medzi ľuďmi žijúcimi podstatne dlhšie ako priemerné obyvateľstvo. Tím s použitím počítačovej simulácie „vystopoval“ prítomnosť mnohonásobných genetických odchýlok v skúmaných objektoch a členoch kontrolných skupín na identifikáciu tých SNP, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou stoja za dlhovekosťou. Vedci u 90 percentách skúmaných tiež identifikovali 19 rozličných zoskupení zodpovedných za mimoriadne vysoký dožitý vek. Všimli si, že 45 percent z najstarších skúmaných ľudí – vo veku 110 rokov a viac – malo genetické označenie s „najvyšším pomerom genetických variantov spojených s dlhovekosťou“.

Storoční ľudia môžu vedcom pomôcť pochopiť to ako ochorenia súvisiace s vekom ako je rakovina, ochorenie srdcia či demencia, postupujú u starších. Autori však napriek pozitívnym výsledkom predpovedania dlhovekosti uviedli, že tieto prognózy nie sú dokonalé, keďže faktory týkajúce sa okolitého prostredia do značnej miery ovplyvňujú schopnosť ľudí dožiť sa vysokého veku.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať