Za dva dni skolabovalo vyše 150 ľudí, ratovali aj deti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolaps, horucavy, teplo, leto, pocasie
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Počas pondelka 5. a utorka 6. augusta skolabovalo v dôsledku horúčav 155 ľudí.

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel, horší bol utorok, keď skolabovalo 95 ľudí.

„V štatistike dominujú ženy, tých bolo 96, mužov 57, no kolapsy sa nevyhli ani dvom deťom,“ priblížil.

Záchranári museli po prvotnom ošetrení previezť do nemocnice 91 ľudí. Najviac ľudí, 34, skolabovalo v Bratislavskom kraji.

Horúco bude na našom území aj vo štvrtok 8. a v piatok 9. augusta. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) platí dnes v Bratislavskom, Banskobystrickom, Trenčianskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji od 11:20 do 19:20 tretí stupeň výstrahy pred vysokými teplotami. Teplota môže vystúpiť na 35 až 39 stupňov Celzia.

Okrem toho je pre štvrtok vydaná pre Košický, Prešovský a Žilinský kraj výstraha druhého stupňa. Teplota tu vystúpi na 33 až 36 stupňov Celzia takisto od 11:20 do 19:20. V severnej časti Slovenska bude v rovnakom čase 30 až 34 stupňov Celzia, platí tu výstraha prvého stupňa. Pre štvrtok a piatok vydal Slovenský hydrometeorologický ústav takisto výstrahy druhého aj tretieho stupňa pred vysokými teplotami.

Cez sezónu stúpa počet ľudí ošetrených v nemocnici

Zvýšený počet ošetrených pacientov v júli eviduje Centrálny príjem Nemocnice Poprad. V júni ošetrili na centrálnom príjme 2150 pacientov, v júli ich bolo o 120 viac. „O nárast sa postaralo najmä teplo, prázdniny a s nimi spojené úrazy detí a turistov,“ informovala hovorkyňa popradskej nemocnice Sylvia Galajda.

V prípade detí ide hlavne o zlomeniny končatín, úrazy hlavy, pády na bicykloch, korčuliach, pády z preliezačiek či zo stromov. U dospelých ide napríklad o zranenia po páde zo stromu, tiež poranenia motorovou pílou, cirkulárkou a iným náradím. Veľa úrazov sa stáva pri športovaní, hlavne na korčuliach, bicykloch, kolobežkách, pri turistike či horolezectve. Najčastejšie ide o zlomeniny zápästia, predkolenia, členka, poranenia kolena, zlomeniny rebier a otrasy mozgu.

Hlavne v prípade starších pacientov zaznamenávajú v nemocnici zvýšený počet ošetrení pri kolapsoch z dehydratácie, infarktoch, cievnych mozgových príhodách, ale aj viac zlomenín krčka stehennej kosti. Špecifikom letnej sezóny sú aj uštipnutia hadom a zásahy bleskom.

Zvýšený počet ošetrených pacientov na centrálnom príjme popradskej nemocnice očakávajú aj v auguste. Počet ošetrených pacientov v popradskej nemocnici stúpa vždy počas letnej aj zimnej sezóny. V lete sú to mesiace júl a august. V zimnom období stúpa počet úrazov v mesiacoch december až február. Počas letnej a zimnej sezóny zaznamenávajú v nemocnici aj viac ošetrených pacientov, ktorí sa zrania pri dopravných nehodách.

Lekári košickej UNLP pomáhajú pri kolapsoch z horúčav

Lekári na urgentných pracoviskách Univerzitne nemocnice L. Pasteura v Košiciach (UNLP) aj v stredu pomáhali dehydratovaným a kolabujúcim pacientom.

„Dnes do 14:00 sme v dôsledku horúceho počasia ošetrili štyroch ľudí v seniorskom veku, pričom jedného z pacientov, vzhľadom na jeho sprievodné ochorenia sme museli hospitalizovať, ostatných sme po podaní infúzneho roztoku na zavodnenie prepustili domov,“ informovala hovorkyňa košickej univerzitnej nemocnice Ladislava Šustová.

V utorok 6. augusta a počas uplynulej noci v pohotovostných ambulanciách poskytli prvú pomoc ôsmim dehydratovaným dôchodcom. Cez víkend a v pondelok ošetrili lekári spolu 28 ľudí, dvoch museli hospitalizovať.

Medzi najrizikovejšie skupiny patria seniori s pridruženými ochoreniami. Patria sem najmä hypertonici, hypotonici, diabetici ako i kardiologickí pacienti. Lekári odporúčajú zdržiavať sa počas horúčav v tieni, dodržiavať pitný režim, vyhnúť sa konzumácii alkoholu a nepreťažovať organizmus kondičným športovaním.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať