Za súdne prieťahy vyplatí štát Slovenke 4000 eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sudcovské kladivko

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Slovensko bude musieť odškodniť ďalšiu nespokojnú občianku, dnes o tom rozhodol Európsky súd pre ľudské práva. Štát znova doplatil na prieťahy v súdnom konaní. Pani Zongorová žalovala Slovensko po tom, čo sa jej zdala dĺžka dedičského konania neprimeraná. Trvalo viac ako 14 rokov a 7 mesiacov, a to na troch stupňoch konania.Od štátu žiadala 8 000 eur, európsky súd jej priznal 4 000 eur.

Zongorová sa zároveň sťažovala, že v konaní o jej žalobe z decembra 1996, ktorou sa domáhala určenia majetku z dedičstva po starom otcovi, bolo porušené jej právo na spravodlivý súdny proces. Okrem toho namietala, že v dôsledku zamietnutia jej žaloby Krajským súdom v Bratislave došlo k porušeniu jej majetkových práv.

Námietkami Zongorovej sa zaoberal Ústavný súd SR. Konštatoval zbytočné prieťahy v konaní pred Okresným súdom Bratislava I a prikázal tomuto súdu konať bez zbytočných prieťahov. Zongorovej navrhoval odškodné 50 000 korún (1 660 eur) a náhradu trov právneho zastúpenia. Námietky k údajnej nespravodlivosti konania z decembra 1996 ústavný súd odmietol z dôvodu, že nezistil žiaden náznak nespravodlivosti alebo svojvoľnosti v rozhodnutí krajského súdu. Námietky týkajúce sa porušenia majetkových práv ústavný súd odmietol pre nedostatok právomoci.

Európsky súd sa nestotožnil s argumentáciou vlády a priznal jej odškodnenie. Náprava, ktorú sťažovateľka získala zo strany ústavného súdu, podľa ESĽP nebola dostatočná. Priznané odškodné označil za neprimerane nízke. Európsky súd uznal prieťahy v dedičskom konaní, ale odmietol námietku Zongorovej k údajnej nespravodlivosti konania z decembra 1996. Z rovnakého dôvodu odmietol aj námietky sťažovateľky týkajúce sa porušenia jej majetkových práv.

Informovala zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva