Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Timotej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vedeli ste, v ktorom štádiu je najzdravšie jesť banány?

Autor: Veronika Danišová, 1. februára 2016 20:08
Niekto má rád zrelé sladké banány, niekto zase menej sladké a tvrdšie. Viete ale, ktoré sú najzdravšie?
Vedeli ste, v ktorom štádiu je najzdravšie jesť banány? Banány sú v každom prípade pre nás prospešné. Foto: healthyfoodteam.com


BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) - Vedeli ste, že nutričné ​​vlastnosti banánov sa menia, keď dozrievajú? Všimli ste si, že čím viac sú zrelšie, tým sú sladšie? Určite áno. To sa deje preto, že z enzýmov obsiahnutých v banánoch sa postupne rozoberá škrob a mení sa na jednoduché cukry (disacharidy alebo monosacharidy, ktoré chutia sladko).

Keď banány zrejú, znamená to, že škrob sa už stáva jednoduchým cukrom a sú stráviteľnejšie. Hoci podľa výskumov sa množstvo vitamínov a minerálnych látok dozrievaním v banáne znižuje. Preto ich treba skladovať v chladničke.

Japonskí vedci objavili veľmi zaujímavý fakt o banánoch. Podľa nich, ako banán zreje, tak produkuje viac antioxidantov a ďalšie protirakovinové účinky. Ak je banán plne dozretý s tmavými škvrnami, na žltej koži vytvára látku zvanú TNF, čo je látka, ktorá môže bojovať proti abnormálnym bunkám. Výskum tiež ukazuje, že viac tmavé škvrny majú lepšie vlastnosti proti rakovine. Okrem toho, banán so žltou kožou a tmavými škvrnami je osem krát účinnejší pri zvyšovaní imunitného systému organizmu, ako zelená koža banánu.

Preto je najlepší čas na zjedenie banánov, keď sú plne dozreté. Ale ak trpíte cukrovkou 2. typu alebo chcete, aby sa zabránilo rýchlemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi, skúste konzumovať banány s orechovým maslom, pretože tuk spomaľuje vstrebávanie cukru do krvného obehu. Alebo môžete konzumovať banány, kým sú ešte zelené, ako na obrázku banán číslo 3 alebo 4.

Vedeli ste, v ktorom štádiu je najzdravšie jesť banány? Foto: pixabay.com


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety