Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oldrich

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Cestovanie na mnoho spôsobov

Autor: WBN/PR, 16. marca 2016 15:31
BRATISLAVA 16. marca 2016 (WBN/PR) - Cestokluby Kino Svet už roky ponúkajú na festivale Hory a mesto inšpiratívny priestor na zdieľanie osobných skúseností, objavovanie sveta okolo nás, ako aj samých seba počas dobrodružných ciest. Hory strednej Ázie, atmosféra amazónskych a afrických pralesov, divokosť severských krajín kanadského Yukonu či Nórska. Takmer 30 cestovateľov uvedie 19 prezentácií v 10 blokoch. Originálne trasy, prekvapujúce plány aj motivácie. Skúsení cestovatelia aj tí, ktorí len začínajú, zaznamenávajú dynamiku meniaceho sa sveta. Prechádzajú jeho kútmi na koňoch, bicykloch, člne, jachte aj pešo.

hory a mesto


Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa bude konať od 6. do 10. apríla 2016 v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku. Séria cestoklubov sa začína vo štvrtok 7. apríla 2016 o 18.00 hod.


"Pri tvorbe programovej skladby Kino Svet sa dával dôraz na vyváženosť dvoch protipólov festivalu "horskej a mestskej tematiky". Ďalším fenoménom je poukázať na formu cestovania. Ide o snahu podporiť putovania, pri ktorých sa bezprostredne dotýkame krajiny s čo najšetrnejším dopadom na prostredie. Vďaka cestovateľskej vyzretosti našich hostí budeme mať možnoť zachytiť dynamiku meniaceho sa sveta, krehkosť a vzácnosť tradičných kultúr, ako aj negatívny dopad rozmahajúceho sa turizmu," povedala zostavovateľka a dramaturgička programovej sekcie Soňa Oravcová.

Cestokluby Kino svet aj tohto roku ponúknu zážitkové rozprávania skúsených cestovateľov, ktorí sa opakovane vracajú na festival Hory a mesto. Sú nimi napríklad Svetozár Krno, Ivan Bulík, Pavol Barabáš, Mikuláš Sliacky, Vlado Pauco, Richard Vdovjak a ďalší.

Podľa projektovej manažérky festivalu Hory a mesto Natálie Bokníkovej sa dobrodružné cestovanie a najmä rozprávanie a premietanie o ňom stáva na Slovensku čoraz väčším fenoménom, na čo reaguje aj festival. "Cestoklubové premietania sú súčasťou Hory a mesto už od jeho počiatkov a každým rokom zaznamenávame väčší záujem o tieto živé a interaktívne prezentácie. Nejde totiž len o informácie o iných krajinách, ale hlavne o pocity, dojmy a osobné zážitky a stretnutia ľudí, ktorí sa vydajú na cesty mimo svojej vlastnej krajiny. Sme radi, že tento rok záštitu nad cestoklubmi prevezme Nórska ambasáda a pani veľvyslankyňa osobne uvedie otváraciu prednášku cestoklubov, ktorá bude venovaná Nórsku," povedala.

Spomínaná úvodná prednáška Letom nad Nórskom bude patriť Tomášovi Grígerovi z Handlovej, ktorý strávil tri letá v Nórsku. "Začalo sa to nevinne, jedným "útekom" na červenom skútri cez celú Škandináviu, po ktorom som sa začal do Nórska vracať, najskôr ako profesionálny fotograf, neskôr aj ako pilot dronu, " prezrádza mladý cestovateľ. Ponúkne zábery z bielych nocí s polnočným slnkom, pohľady na malebné dedinky nórskeho severu, aj skalné masívy okolo fjordov. Cestovateľa, ktorý chce spopularizovať minimalistický štýl cestovania a jeho výhody, najviac zaujalo Lofotské súostrovie nad polárnym kruhom.

Martin Šóš - na Slovensku informatik a fyzioterapeut sa na Yukone živil ako wrangler, traper, tesár, lesný robotník či vodič sanitky. Viac ako rok strávil s rodinou trapera a psím záprahom na samote hlboko v kanadskom buši. O svojich zážitkoch napísal aj knihu (Yu)konský zápisník. Pohľad do zákulisia života v divočine kanadského Yukonu ponúkne aj divákom festivalových cestoklubov, tiež vo štvrtok 7. apríla 2016 o 21.00 hod.; jeho prednáška sa volá Yukon – čas nad zlato.

Tibor Somogyi precestoval už 50 krajín po Južnej Amerike, Európe či Ázii. Na festival prichádza s rozprávaním o ceste, ktorá trvala osem mesiacov a viedla z Kolumbie až po ústie rieky Amazon v Atlantickom oceáne. Kolumbia – Peru – Brazília a Amazónsky prales. Z Ánd až po vody Atlantiku – vo štvrtok 7. apríla 2016 o 21.00 hod.

Profesionálny fotograf Robo Kočan, absolvent bratislavskej VŠVU, je držiteľom mnohých cien. Jeho dokumentárna fotografia súvisí aj s cestovaním. Festivalovému publiku predstaví svoje foto-denníky rýchlo sa meniaceho sveta, kam len pred niekoľkými rokmi prišli prví cestovatelia a teraz sa tam rozvíja turistický ruch. Jeho prednáška Za poznaním severného Laosu sa uskutoční v piatok 8. apríla 2016 o 21.00 hod."...Dvaja blázni a nápad kúpiť si čln. Tak sa začala táto výprava. To, že sa ani jeden z nás mimo vane nikdy neplavil, nás neodradilo, aby sme splavili európsku veľrieku," napísali k svojej ceste a zároveň aj prednáške Pavol Sivý a Kozef Kmeť. Cesta zo Štúrova do Čierneho mora im trvala mesiac a údajne ich na nej prekvapilo viac ako milión vecí. Šťastne došli do cieľa, ale Pavol sa stále nenaučil plávať. Viac o "punkovej ceste" s názvom 1700 km po Dunaji na nafukovacom člne v sobotu 9. apríla 2016 o 13.30 hod.

Oceňovaný režisér, ktorý nakrúcal v neprístupnej divočine, dravých riekach, na ľadových štítoch i v hlbokých jaskyniach ďaleko od civilizácie Pavol Parabáš, a Miroslav Dušek, dobrodruh a profesionálny vodca kaňoningu, prídu na tohtoročný festival porozprávať o prestupe kaňonom Bras Magasin na ostrove Réunion, ktorý bol historicky prvým prestupom Slovákov; uskutočnil sa v januári 2015. Réunion sa nachádza 670 km východne od Madagaskaru. S prevýšením 1200 m patrí Bras Magasin k desiatke najkrajších, ale zároveň najnáročnejších kaňonov sveta a trúfne si doň maximálne jedna výprava ročne. Prednáška Bras Magasin je na programe v sobotu 9. apríla 2016 o 19.30 hod.

Celú sériu cestoklubov Kino Svet uzavrie v nedeľu 10. apríla 2016 o 19.30 hod. prednáška skúseného cestovateľa Vladimíra Porvazníka Jachtárske Himaláje. Plavba okolo sveta na plachetnici "CIVETTA II" bolo spojenie dvoch silných faktorov – na jednej strane nesplnená túžba kedysi mladého horolezca pokoriť Himaláje a na strane druhej plavba okolo sveta – dva vrcholy, dve méty. Vladimír Porvazník považoval oboplávanie zeme za splnenie sna z mladosti. Cesta trvala 21 mesiacov, od brehov Stredozemného mora k Gibraltáru okolo sveta a zase domov, opäť k Stredozemnému moru, rovno z Karibiku. Táto cesta sa rozhodne radí medzi významné cestovateľské počiny.

www.horyamesto.sk

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety