Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V pražskej zoo si môžete vyrobiť papier zo slonieho trusu

Autor: SITA, 26. marca 2016 09:59
Realizácia prvotného nápadu však pražskej zoo trvala celých päť rokov.
Sloník loví ananás Foto: ilustračné, SITA/AP Photo/Matthias Schrader
Praha 26. marca (WebNoviny.sk) - Návštevníci pražskej zoologickej záhrady si budú môcť už od nadchádzajúceho piatka ručne vyrobiť papier zo slonieho trusu. Oznámil to riaditeľ zoo Miroslav Bobek. Pri myšlienke postaviť v pražskej zoo papiereň sa Bobek inšpiroval od srílanských kolegov. "Na Srí Lanke v Pinnawale sa papier zo slonieho trusu vyrába ako atrakcia pre turistov, je to veľký projekt, ktorému je venovaná celá budova," tvrdí Bobek, ktorého citoval Český rozhlas (ČRo).

Realizácia prvotného nápadu však pražskej zoo trvala celých päť rokov. Výstavba papierne ju pritom vyšla na štyri a pol milióna korún (167.000 eur). Papiereň sa nachádza v drevenom domčeku v južnej časti zoologickej záhrady. V kadiach s vodou sú rozpustné granuly papieroviny, pričom celý obsah pripomína kašu. Technológia samotnej prípravy bola konzultovaná s papierňou vo Veľkých Losinách, ktorá je najdlhšie fungujúcou výrobňou ručného papiera v strednej Európe.

"Kaša sa priloží na sito, s ktorým pohybujeme z jednej strany na druhú," vysvetľuje proces riaditeľ prevádzky ručnej papierne vo Veľkých Losinách Petr Fouček. Dodáva, že nadbytočná voda sa následne vytlačí lisom. Samotná výroba papiera je pritom veľmi rýchla. V prípade, že by list papiera uschol voľne, mohlo by sa naň písať najskôr až po pár dňoch - touto metódou je to však možné už asi o hodinu.

Papier zo slonieho trusu vyzerá inak v zime ako v lete, záleží totiž na tom, čo slony jedia. Zimný papier má preto výraznejší vzor než ten letný. "V zime slony jedia veľa dreviny, slamy a sena. A materiál na zimný papier sa musí aj dlhšie spracovávať, " dodáva Fouček.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety