Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Žena mala žiť len tri mesiace, nový výskum jej zmenil život

Autor: WebNoviny.sk, 5. januára 2017 12:38
Sandre Hillburn v roku 2006 zistili zhubný nádor na mozgu. Lekári jej vtedy dávali malú nádej na prežitie. Dnes je to všetko inak.
Sandra Hilburn Sandre Hilburn nový výskum zachránil život. Foto: www.lifenews.com

Keď Sandre Hilburn diagnostikovali v roku 2006 rakovinu mozgu, lekári jej oznámili, že jej zostávajú len tri mesiace života. Dnes šesťdesiatosemročná dôchodkyňa z New Jersey stále žije a teší sa z deviatich vnúčat. Ako je to možné? Táto žena sa totiž zúčastnila experimentálnej liečby a bola jednou z 12 pacientov s rakovinou, ktorí dostali protitetanové injekcie ako súčasť novej štúdie uskutočnenej na univerzite v meste Durham v Severnej Karolíne.

Výsledky prekvapili aj samotných vedcov


Vedci konkrétne zistili, že dvanástim pacientom trpiacim na rakovinu mozgu, ktorým bola podávaná vakcína proti tetanu, žili dlhšie ako pacienti, ktorí ju nedostali. Tento typ rakovinového ochorenia je veľmi nebezpečný. Nádor na mozgu sa často vracia späť aj po jeho odstránení a až polovica pacientov zomiera do 15 mesiacov od zistenia tejto nádorovej choroby. Svitá teda nádej, že sa našiel liek na rakovinu? "Napriek tomu, že výsledky našej štúdie sú viac ako ohromujúce, náš výskum je veľmi malý, preto musíme urobiť rozsiahlejšiu štúdiu, ktorá by tieto dobré správy potvrdila," tvrdí autor štúdie Dr. John Sampson Duke.

Čo konkrétne predĺžilo pacientom život?


Nový výskum, ktorý predĺžil život aj Sandy Hillburn, využíva v boji proti rakovine imunitný systém pacienta. Táto metóda sa nazýva imunoterapia a jej stratégia spočíva v podávaní vakcíny dendrických buniek. Túto vakcínu vedci získali odobratím niekoľkých bielych krviniek pacienta, ktoré následne chemicky upravili a vložili ich naspäť do organizmu napadnutého onkologickým ochorením. Tieto bunky potom vyhľadávajú nádorové bunky, ktoré ničia a zabraňujú tak ich šíreniu.

"Je to práve imunitný systém, ktorý pomáha bojovať v boji s rakovinou," hovorí ďalší s vedcov, ktorí sa zúčastnili štúdie, Kristen Batich.

Uvedení dvanásti pacienti, ktorí sa zúčastnili štúdie, boli liečení kombináciou chirurgického zákroku, ožarovania a chemoterapie. Všetci pacienti dostali bežnú vakcínu proti tetanusu i záškrtu a potom po dvoch týždňoch tri injekcie svojich vlastných buniek.

Následne boli náhodne rozdelení do dvoch skupín. Jedna skupina dostala druhú, malú dávku vakcíny proti tetanu i záškrtu a na ďalší deň vakcínu dendrických buniek. Druhá skupina dostala len fiktívnu dávku. Vakcína proti tetanu a záškrtu mala podľa vedcov vyburcovať imunitný systém k činnosti, aby bolo telo pripravené na vakcínu dendrických buniek, ktoré mali napadnúť rakovinové bunky pacienta. U šiestich pacientov, ktorí dostali fiktívnu dávku, len jeden zostal nažive dva roky. Na druhej strane účastníci výskumu, ktorí dostali malú dávku protitetanovej vakcíny a následne vakcínu vlastných upravených bielych krviniek, sa všetci dožili viac ako štyri roky.

Medzi nich patrí aj šťastná dôchodkyňa Sandra Hilburn. Šesťdesiatosemročná žena ďakuje za každý nový deň života, ktorý jej podľa nej daroval uvedený výskum.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety