Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Petrana, Petronela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Domy z 3D tlačiarne majú zelenú, v Číne postavili 10 za deň

Autor: Webnoviny.sk/zz, 28. apríla 2014 13:43
Domy z 3D tlačiarne majú zelenú, v Číne postavili 10 za deň Foto: WinSun

Príchod 3D tlačiarní zamiešal karty nielen pri výrobe hračiek, nábytku či náhradných dielov, ale aj pri stavbe domov. Súkromná spoločnosť v Číne nedávno použila gigantickú tlačiareň, pomocou ktorej sa jej v priebehu 24 hodín podarilo "vytlačiť" desať kompletných rodinných domčekov.

Domy z 3D tlačiarne majú zelenú, v Číne postavili 10 za deň Foto: WinSun
Majiteľ spoločnosti WinSun Ma Yihe je presvedčený, že nová technológia zmení ukotvené stereotypy v oblasti stavebníctva. "Dokážeme vytlačiť budovy podľa akéhokoľvek dizajnu, aký nám zákazník prinesie. Je to rýchle a lacné," uviedol Yihe.

Desať domov, ktoré stoja v priemyselnom parku v Šanghaji, bolo vytlačených na tlačiarni s rozmermi 10x6,6 metra. Ako stavebný materiál poslúžila zmes konštrukčného odpadu a cementu, ktorá bola nanesená v niekoľkých vrstvách.

Ide o ekologickú stavbu, ktorá recykluje inak nevyužitý materiál a pritom pri nej nevzniká zbytočný odpad. Rýchloschnúci materiál zároveň zabezpečuje rýchle zaobchádzanie bez zbytočného čakania.

Ma Yihe, ktorý sa návrhu 3D tlačiarní venuje už vyše 12 rokov, uviedol, že nová technológia je cenovo výhodná a nezaťažuje životné prostredie. "Na získanie prírodného kameňa potrebujeme zamestnať baníkov, vykopať bloky kameňa a rozpíliť ich na kusy, čo zaťažuje životné prostredie. S 3D tlačou však recyklujeme zvyšky na použiteľný materiál," uviedol Yihe, ktorého firma s rozlohou 10-tisíc metrov štvorcových bola celá postavená za použitia 3D tlače.Lacný materiál a zníženie počtu pracovných síl spôsobuje, že jednoduchý dom sa dá postaviť už za 3600 eur. Yihe dúfa, že jeho tlačiareň sa v budúcnosti využije aj na stavbu mrakodrapov. Stavebné zákony v Číne zatiaľ stavbu poschodových budov toho druhu ešte nedovoľujú.

www.bbc.co.uk, www.news.xinhuanet.comPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety