Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Urban

Počasie na dnes:

Zdielať na:

USA hlásia úspech, opice majú po vakcíne imunitu voči ebole

Autor: SITA, 9. septembra 2014 06:30
makak, opica Foto: ilustračné, SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) - Americkým vedcom sa podarilo vyvinúť vakcínu, po podaní ktorej získali makaky jávske (Macaca fascicularis) imunitu proti vírusu ebola.

Ten počas aktuálnej epidémie v západnej Afrike zabil už viac ako 2000 ľudí. Experimenty potvrdili, že vakcína má účinnosť minimálne desať mesiacov, a preto ju minulý týždeň začali v USA testovať aj na ľuďoch, pričom neskôr sa testy uskutočnia aj vo Veľkej Británii, Mali a Gambii.

Obrazom: Ebola naháňa strach, počet obetí sa zvyšuje


Vakcínu vyvinuli vedci z National Institute of Allergy and Infectious Diseases v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou GlaxoSmithKline. Skladá sa zo zairského a sudánskeho ebola vírusu, ktoré sa však v organizme nemnožia, vedci ale dúfajú, že v tele vyvolajú reakciu imunitného systému a to si následne vyvinie voči vírusu imunitu.

Vakcínu najprv podali štyrom makakom, ktoré o päť týždňov infikovali smrteľnou dávkou eboly a všetky prežili. Keď však tento experiment zopakovali po desiatich mesiacoch od podania vakcíny, prežili iba dva.

Odporúčame:

Počet obetí eboly sa blíži k 2300, Brusel podporí misiu"Dobrá správa je, že po piatich týždňoch alebo aj skôr po podaní vakcíny ste úplne chránení. Horšie je, že jej účinnosť nie je zatiaľ veľmi dlhodobá, ale po podaní druhej dávky by sa to malo zlepšiť. U opíc to fungovalo a na základe týchto výsledkov sme začali s testovaním na ľuďoch," uviedol riaditeľ National Institute of Allergy and Infectious Diseases Anthony Fauci.

Prvou pacientkou sa stala nemenovaná 39-ročná žena, ktorej podali vakcínu minulý týždeň. Podľa predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) budú výsledky testovania známe v novembri a ak sa bezpečnosť vakcíny potvrdí, okamžite ju začnú podávať v postihnutých oblastiach.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety