Lietadlo Solar Impulse 2 pristálo na Havaji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Solar Impulse 2
Lietadlo Solar Impulse 2 úspešne dokončilo ďalšiu etapu svojej cesty okolo sveta. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Lietadlo na solárny pohon Solar Impulse 2 úspešne dokončilo ďalšiu etapu svojej cesty okolo sveta, keď preletelo z japonskej Nagoje na Havaj. Švajčiarsky pilot André Borschberg pristál dnes o 5:53 miestneho času (17:53 SELČ) na letisku v Kalaeloa na ostrove Oahu.

Borschberg pôvodne vyštartoval ešte 30. mája z čínskeho Nankingu, no pre nepriaznivé počasie musel 1. júna pristáť v Nagoji, kde lietadlo následne strávilo takmer mesiac. Z Japonska vyštartoval v pondelok 29. júna o 3:03 miestneho času (v nedeľu 28. júna o 20:03 SELČ) a počas 120-hodinového letu prekonal vzdialenosť približne 8000 kilometrov, čím vytvoril nový rekord pre najdlhšie trvajúci sólový let bez dotankovania. Predchádzajúci rekord mal hodnotu 76 hodín a 45 minút a vytvoril ho v roku 2006 Američan Steve Fossett počas nonstop letu okolo sveta.

Obrazom: Solárne lietadlo pokračuje v lete okolo Zeme

Solar Impulse 2

má rozpätie krídel 72 metrov, váži však iba 2,3 tony. Počas jednotlivých etáp sa v kokpite striedajú dvaja piloti, André Borschberg a Bertrand Piccard, pričom v lietadle je vždy len jeden z nich. Ich let okolo Zeme odštartoval 9. marca v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch a pôvodne mal trvať päť mesiacov. Prvá etapa mala cieľ v Ománe, odkiaľ sa lietadlo cez Arabské more dostalo do Indie.

Počas tohto letu vytvoril Piccard rekord pre najdlhší neprerušovaný let na solárny pohon, keď preletel 1 468 kilometrov. Ten istý pilot potom vytvoril aj rýchlostný rekord pre solárne lietadlo, keď počas letu z Váránasí do Mandalay v Mjanmarsku dosiahol rýchlosť 216 kilometrov za hodinu. Z Mjanmarska pokračovala trasa do Číny. Z Havajských ostrovov poletí Piccard, pričom cieľom ďalšej etapy bude americký Phoenix. Aj ďalšie dve medzipristátia budú potom v USA, odkiaľ sa lietadlo presunie buď do južnej Európy alebo Maroka. Cieľom je spomínané Abú Zabí. Zastávky využívajú na oddych pilotov, údržbu lietadla a tiež šírenie informácií o solárnej energii.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať