Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vincent

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Objavili nový druh pračloveka Homo naledi

Autor: SITA, 11. septembra 2015 06:52
Fosílie druhu Homo naledi našli v jaskynnom systéme Rising Star na severozápade Juhoafrickej republiky.
Homo naledi Profesor Berger z University of the Witwatersrand má z analýzou kostier neznámeho pračloveka veľké plány. Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) - Medzinárodný tím vedcov na čele s Leem Bergerom z University of the Witwatersrand objavil v Juhoafrickej republike fosílne pozostatky doteraz neznámeho druhu pračloveka, ktorého nazvali Homo naledi. O svojom objave informovali v časopise Elife.

Obrazom: Nový druh pračloveka dostal názov Homo nalediVedcom sa podaril najväčší jednorazový objav

Berger s kolegami našli ešte v roku 2013 v jaskynnom systéme Rising Star na severozápade Juhoafrickej republiky neúplné kostry pätnástich jedincov, čo predstavuje vôbec najväčší jednorazový objav v celej Afrike. Kostry sa navyše nachádzali spolu v odľahlej jaskynnej komore, ktorú tento druh pravdepodobne používal ako pohrebisko.

Vek kostier zatiaľ nedokázali určiť, predpokladajú však, že môžu byť až tri milióny rokov staré. Doteraz najstaršie dôkazy o rituálnom správaní ľudí majú pritom iba 200-tisíc rokov.

Odporúčame:

Vedec tvrdí, že má potenciálne najväčší archeologický objav

Študenti objavili ľudský zub, má viac než 500-tisíc rokov
Napriek malému mozgu ich radia do rodu Homo

Vedci našli v spomínanej jaskynnej komore celkovo 1550 kostí, ktoré patrili zástupcom oboch pohlaví rôzneho veku. Pri štyroch jedincoch sa zachovala aj lebka. Homo naledi dorastal do výšky až 150 centimetrov, vážil do 45 kilogramov a podľa analýzy kostry sa pohyboval vzpriamene. Ruky mal podobné ako Homo sapiens, prsty však boli viac ohnuté.

Jeho mozog bol síce relatívne malý, no na základe tvaru lebky, relatívne malých zubov, dlhých nôh a tvaru chodidiel ho vedci aj tak zaradili do rodu Homo. Ďalší výskum by mal odhaliť nové poznatky o tomto druhu.

"Chceme zistiť, kedy sa rodili, kedy odstavovali svoje deti, ako sa vyvíjali, aké boli rozdiely medzi pohlaviami v každom z vývinových štádií a tiež ako zomreli," uviedol Berger pre BBC.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety