Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Lekári po prvý raz dopravili liek skrz krvno-mozgovú bariéru

Autor: SITA, 11. novembra 2015 15:30
Nová metóda môže pomôcť neinvazívne liečiť mozgové nádory aj iné ochorenia mozgu.
mozog Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) - Tímu kanadských lekárov sa po prvý raz v histórii podarilo dopraviť liek skrz ochrannú vrstvu mozgu, takzvanú krvno-mozgovú bariéru. Použili na to drobné bublinky naplnené plynom, ktoré následne s pomocou ultrazvuku pretlačili bariérou spoločne s chemoterapeutickými liekmi. Nová neinvazívna metóda môže pomôcť pacientom s mozgovými tumormi, epilepsiou či trpiacim Parkinsonovým syndrómom alebo Alzheimerovou chorobou.

Krvno-mozgová bariéra je ochranná vrstva medzi krvným obehom a centrálnym nervovým systémom, ktorá chráni mozog pred patogénmi a toxínmi. Napriek pozitívnemu prínosu predstavuje pre lekárov prekážku pri liečbe ochorení mozgu, pretože lieky podané do krvného obehu nedokážu touto bariérou prejsť. Lekári zo Sunnybrook Health Sciences Centre v Toronte ale úspešne prekonali túto bariéru, pričom novú metódu otestovali na 56-ročnej Bonny Hall. Žene diagnostikovali nádor na mozgu pred ôsmimi rokmi. Doteraz jej pomáhala bežná liečba, no na jar lekári zistili, že tumor začal rásť. Vyžadoval si preto cielenejšiu liečbu. Hall preto súhlasila s pokusnou metódou.

Žene zaviedli infúziu obsahujúcu chemoterapeutické lieky spoločne s malou dávkou bublín, ktoré s pomocou ultrazvuku vytvorili v krvno-mozgovej bariére priechody. Nimi sa chemoterapeutické lieky dostali k tumoru, čo potvrdil aj sken mozgu. Na druhý deň lekári chirurgicky odstránili časť tumoru, aby zistili, aké množstvo liekov prešlo bariérou. "Výsledky sú v tejto chvíli predbežné, pretože nemáme hodnoty chemoterapie, no podľa magnetickej rezonancie s kontrastnou látkou gadolínium, sme zjavne dokázali otvoriť krvno-mozgovú bariéru neinvazívne, dočasne a, zdá sa, celkom bezpečne," povedal vedúci výskumu Todd Mainprize.

Lekár so svojím tímom plánuje testovať novú metódu aj na ďalších pacientoch. Všetci účastníci však po pokuse podstúpia chirurgické odstránenie tumoru. "Pri každej liečbe sa obávame možných nevýhod. Preto robíme tento pokus. Teraz sledujeme úroveň bezpečnosti," upozornil Mainprize.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy