Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Pavol, Peter, Petra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fajčiarov ohrozuje paradentóza štyrikrát častejšie

Autor: WBN/PR, 20. novembra 2015 11:50
BRATISLAVA 20. novembra (WBN/PR) - O tom, že fajčenie je na úkor zdravia, nás informuje dnešný Medzinárodný deň bez tabaku. Okrem toho, že cigarety poškodzujú pľúca, srdce a cievy, už z krátkodobej perspektívy výrazne ovplyvňujú ústne zdravie fajčiarov.

Odborné práce s touto problematikou v posledných rokoch presiahli číslo sto. V spojitosti s fajčením sa hovorí najmä o paradentóze, zápale ďasien a nekrotizujúcej chorobe parodontu, čiže závesného aparátu zuba. Je alarmujúce, že zvýšené riziko vzniku paradentózy u bývalých fajčiarov neklesá ani po zanechaní fajčenia.

Zápal ďasien spôsobený zubným kameňom trápi až 90 % populácie. Môže ho vyvolať viac faktorov: zubný povlak, vírusy, hormonálne zmeny. Najčastejšie ide však o baktérie v zubnom povlaku. U fajčiarov pribúdajú škodlivé bakteriálne druhy, najmä gramnegatívne anaeróbne nesporulujúce tyčinky, aktinomycéty a orálne spirochéty. Medzi hlavné rysy paradentózy u fajčiarov patrí zreteľne znížená krvácavosť, ktorá inak toto ochorenie sprevádza a je jedným z prvých varovných príznakov. Aj progres choroby je rýchlejší a možnosť hojenia obmedzenejšia. Všeobecne platí, že riziko vzniku paradentózy je u fajčiarov až štvornásobne vyššie oproti nefajčiarom.

Efektívna liečba spočíva v obmedzení fajčenia a v náprave a udržaní adekvátnej ústnej hygieny. Najúčinnejšia forma zameraná na zdravie ďasien spočíva v každodennom odstraňovaní zubného povlaku. Zápal sa dá vyliečiť v počiatočnej, ale aj v chronickej fáze. Dôležitú úlohu preto zohráva chemická kontrola zubného povlaku, teda použitie prípravkov na báze chemickej reakcie voči bakteriálnej aktivite, ktorá predchádza vytvoreniu zubného povlaku. Špecializované zložky odstránia "zlé" a ponechajú "dobré" baktérie v ústach.

Klinické štúdie jasne preukázali, že mechanická očista by mala byť spojená s prípravkami ústnej hygieny, ktoré sú špecializované na odstránenie zubného povlaku. Ako účinné sa osvedčili tie, ktoré obsahujú aminfluorid. Na slovenskom trhu ide najmä o zubnú pastu a ústnu vodu meridol, ktoré pôsobia na báze tak aminfluoridu ako aj fluoridu cínatého. Zložky inaktivujú bakteriálny povlak, ktorý sa nepodarilo odstrániť čistením. Na základe štúdie uskutočnenej Fakultou zubného lekárstva na University of Manitoba vo Winnipegu "meridol znižuje hromadenie zubného povlaku, brzdí proces zápalu ďasien, má preukázateľný baktericídny účinok a pri jeho používaní dochádza k ukladaniu iba slabej vrstvy zubného kameňa."


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister vnútra Robert Kaliňák odstúpiť pre kauzu Bašternák?
Určite áno, má toho na rováši viac, nie je to len táto kauza
Mali by odísť všetci, každý z politikov má maslo na hlave
Nie. Je to jeden z najlepších ministrov, opozícia zavádza a kauzu si vymyslela
O politiku sa nezaujímam
Ďalšie ankety