Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Timotej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Výskyt zhubných nádorov na Slovensku stúpa

Autor: SITA, 4. februára 2016 14:02
Svetový deň boja proti rakovine si pripomíname každoročne 4. februára.
rakovina Foto: ilustračné, thinkstock

BRATISLAVA 4. februára (WebNoviny.sk) - Na Slovensku zaznamenajú lekári ročne takmer 30-tisíc nových prípadov rakovinových ochorení, pritom ešte v roku 1994 bol ročný počet nových ochorení menej ako 20-tisíc prípadov. Na onkologické ochorenia na Slovensku každoročne zomrie viac ako 6,5-tisíca mužov a päťtisíc žien, na celom svete je to približne 7,6 milióna ľudí. Motto Svetového dňa boja proti rakovine 2016, ktorý si celý svet každoročne pripomína 4. februára, aj pre závažnosť týchto faktov znie My môžeme, ja môžem (WeCanICan). Slogan chce podľa Ligy proti rakovine (LPR) zdôrazniť, že každý z nás, či už ako jednotlivec alebo ako kolektív, má dôležitú úlohu v boji proti rakovine.

"Jednotlivca povzbudzuje, aby sa rozhodol pre zdravý životný štýl, nepodceňoval prevenciu, pomáhal druhým, nebál sa sám žiadať o pomoc a aby bol sám sebou a vytváral si okolo seba čo najmenej stresové prostredie. Zároveň vyzýva združenia, skupiny či inštitúcie, aby boli vnímavé voči svojmu okoliu, šírili osvetu o podstate zdravého životného prostredia, prevencie, funkčného zdravotného systému či korektného a dobre fungujúceho štátu," uvádza

Podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií patria na Slovensku rakovinové ochorenia dlhodobo medzi dve najčastejšie príčiny smrti s podielom okolo 25 percent. V roku 2014 zomrelo na rakovinu 13 643 osôb. "Výskyt zhubných nádorov v celej populácii stúpa. Podľa lokalizácie zhubných nádorov onkoportálu GLOBOCAN v roku 2012 bol na prvom mieste u mužov kolorektálny karcinóm s 2 347 prípadmi ochorenia. U žien patrilo prvé miesto rakovine prsníka s 2 643 prípadmi ochorenia, druhým najčastejšie sa vyskytujúcim zhubným ochorením u žien bol kolorektálny karcinóm a rakovine krčku maternice so 607 prípadmi ochorenia patrilo piate miesto vo výskyte ochorenia," uviedlo centrum.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety