Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

AKO SI NENECHAŤ POKAZIŤ VEĽKONOČNÉ SVIATKY

Autor: WBN/PR, 14. marca 2016 08:17
BRATISLAVA 14. marca 2016 (WBN/PR) - Hnačky sú častou "komplikáciou" veľkonočných sviatkov. Príčinou býva nadmerná konzumácia ťažkých jedál, či rôzne kombinácie potravín, ktoré naše telo ťažko znáša.

inpharm
Takéto hnačky majú zvyčajne prechodný charakter a nevyžadujú si špecifickú liečbu. Dobre ich zvládneme diétou a bežnými prostriedkami z lekárne. Ak by však ani po troch dňoch nedochádzalo k zlepšeniu príznakov, je vhodné vyhľadať lekára.

Čo všetko nám môže pomôcť?


Črevné adsorbenciá
Pri hnačkách vyvolaných diétnou chybou sú vhodnou voľbou črevné adsorbenciá. Tieto látky viažu na svoj povrch rôzne toxíny a baktérie z črevného obsahu a zmierňujú tak dráždenie črevnej steny. Na trhu sú v podstate dva typy prípravkov: aktívne uhlie a diosmektit. Ich nevýhodou je, že majú zlú chuť, preto ich pacienti neradi užívajú, čo platí hlavne u detí.

Črevné dezinficienciá
V prípade závažnejších foriem hnačiek (infekčných) možno použiť črevné dezinficienciá. Ich nevýhodou je, že potláčajú črevnú mikroflóru, ktorá má ochrannú funkciu a je užitočná pre náš organizmus. Preto ich užívanie je zriedkavé.

Probiotiká dôležitý pomocníci v našich črevách
Veľmi dobrou voľbou sú práve probiotiká. Obnovujú prirodzenú črevnú mikroflóru, ktorá chráni sliznicu tráviaceho traktu a prispieva k správnemu tráveniu. Zjednodušene by sme mohli povedať, že tieto priateľské baktérie "obsadia" voľné miesta v čreve a pre patogénne baktérie potom nezostane miesto. Vytvárajú funkčnú bariéru na slizniciach čreva a zároveň redukujú zápal spôsobený črevnou infekciou.

Dôležitá je aj lieková forma


Aby sa dosiahlo potrebné množstvo probiotík v črevách, treba venovať pozornosť ochrane týchto živých baktérií pred pôsobením žalúdočnej kyseliny. Pri konzumácii jogurtov alebo podobných mliečnych zakysaných výrobkov sa obvykle nedostane dostatočné množstvo živých baktérií cez žalúdok.
U dospelých je zvyčajným riešením použitie špeciálnej kapsuly, ktorá sa rozpustí až po prechode žalúdkom. U menších detí však táto forma nie je vhodná. Najvhodnejšie riešenie pre deti nám pripravila samotná príroda. Určité druhy probiotických baktérií vytvárajú tzv. spóry, ktoré sú veľmi odolné voči kyselinám (aj žalúdočným), teplote, suchu a ďalším vplyvom. Preto je možné ich užiť v tekutej liekovej forme. K takýmto baktériám patrí napríklad aj baktéria Bacillus coagulans, ktorá je aj súčasťou prirodzenej črevnej mikroflóry.

Čučoriedky – osvedčený ľudový prostriedok


inpharm
Aj naše staré mamy vedeli, že osvedčeným prostriedkom pri hnačke sú čučoriedky. Obsahujú zmes prírodných látok ako sú triesloviny, glykozidy, organické kyseliny, cukry, antioxidanty, rôzne vitamíny a minerály. Dôležité sú triesloviny, ktoré znižujú dráždivosť črevnej sliznice, a spolu s vlákninou znižujú riziko vstrebávania toxických látok z čreva. Ďalej obsahuje vitamín K a vitamíny skupiny B, ktoré napomáhajú rekonvalescencii črevnej sliznice a znižujú mieru únavy.

Enterina – prípravok pre deti i dospelých


Výživový doplnok Enterina s obsahom sušeného extraktu a šťavy z čučoriedok, probiotika a vitamínov B a K, so zaujímavou liekovou formou je obľúbeným prípravkom na rôzne prejavy črevného diskomfortu. Má príjemnú chuť vďaka čučoriedkovej šťave, čo oceňujú hlavne malé deti. Užíva sa len 1x denne, účinné látky z vrchnáčika sa pred užitím zmiešajú s tekutinou vo fľaštičke a následne vypijú.

Záver


Popri všetkých týchto postupoch netreba zabúdať na vhodne zvolenú diétu a na pitný režim. Práve udržanie dostatočného príjmu tekutín je pri hnačke dôležité, lebo telo môže strácať viac ako liter vody denne, ako je zvyčajné.

Pripravila odborná redakcia Edukafarm


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety