Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Pôrodnica nie je väzenie, prízvukujú mimovládky

Autor: SITA, 27. januára 2014 15:31, aktualizované: 27. januára 2014 15:31
Ilustračné foto: SITA/Ivan Fleischer
BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) - Mimovládne organizácie (MVO), ktoré obhajujú právo matky po pôrode slobodne sa rozhodnúť, kedy opustí nemocnicu, nenašli spoločnú reč s ministerstvom zdravotníctva (MZ).

Rezort chce totiž najnovšie, aby nemocnica hlásila orgánom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ak rodička odíde z pôrodnice bez dieťaťa alebo s ním, ale bez súhlasu zdravotníckeho zariadenia. MVO s takýmto postupom nesúhlasia, spísali hromadnú pripomienku, ani tá im však nepomohla a návrh MZ ide na vládu s rozporom.

Dĺžku pobytu zákon neurčuje

"Veríme, že vláda posúdi rozpor, ktorý vznikol v súvislosti so snahou ministerstva zdravotníctva obmedziť právo žien slobodne sa rozhodovať o odchode z pôrodnice, so všetkou vážnosťou a s prihliadnutím na medzinárodné a ústavné záväzky v oblasti ľudských práv," uviedla Vanda Durbáková z Poradne pre občianske a ľudské práva.

MVO podotýkajú, že pôrodnica nie je väzenia a neexistuje žiadny právny predpis, ktorý by určoval dĺžku pobytu matky a jej dieťaťa v nemocnici.

Pre mimovládne organizácie nebola dostatočná ani úprava, ktorú dodatočne navrhlo MZ a rezort práce, a to, aby sa oznamovacia povinnosť nevzťahovala na opustenie nemocnice na tzv. reverz, a teda na vlastnú žiadosť ženy.

"V praxi odchod na reverz až príliš často nefunguje. Z každodenného kontaktu so ženami poznáme mnohé prípady, keď žena o svojom želaní odísť informovala lekára alebo lekárku, tí však jej vôľu buď ignorovali, alebo jej podali nesprávnu informáciu o tom, že ona síce odísť môže, ale dieťa musí ostať," uviedla Zuzana Krišková zo združenia Ženské kruhy.

Matky nesmú cítiť bariéry

Ilustračné foto: SITA/AP
Mimovládnym organizáciám chýba zdôvodnenie návrhu z dielne MZ, toho sa podľa nich nedočkali ani na rozporovom konaní.

"Ak argumentujú potrebou ochrany zdravia žien a detí aj proti ich vôli, potom to nie je v súlade s rozhodnutím ministerstva zdravotníctva neaplikovať novú právnu úpravu na odchody z pôrodnice na reverz. Ak ministerstvá argumentujú ochranou detí, ktoré matky nechajú v pôrodnici a viac sa po ne nevrátia, potom je otázne, prečo sa má nová právna úprava vzťahovať aj na situácie, kedy žena odchádza z pôrodnice s dieťaťom, alebo sa po dieťa vráti," skonštatovala Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

MVO navyše podotýkajú, že novela nereflektuje ani na dôvody, pre ktoré sa žena rozhodne z pôrodnice odísť, napríklad ak sa potrebuje postarať o ďalšie deti, pociťuje nepohodlie v nemocnici, či zažíva ignorantské správanie personálu. Podľa MVO aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu tvrdí, že ženy majú právo slobodne sa rozhodovať o okolnostiach pôrodu, štáty musia toto právo reálne garantovať a nesmú mu vytvárať priame ani nepriame bariéry.

Oznamovaciu povinnosť nemocnici zavádza návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Ohlasovacia povinnosť sa podľa rezortu nemá vzťahovať na tie ženy, ktoré písomne požiadali o utajenie svojej osoby pri pôrode. Účinnosť legislatívy sa predpokladá v apríli toho roka. Aktuálne je k nej ukončené medzirezortné pripomienkové konanie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety