Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vincent

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Pacientom s lymfómom často stanovia nesprávnu diagnózu

Autor: SITA, 10. septembra 2015 16:12
Presnú diagnostiku ochorenia počas prvých štyroch týždňov počiatočných príznakov uviedla v prieskume organizácie Lymphoma Coalition iba tretina respondentov.
lymfóm V uplynulých rokoch zaznamenali odborníci pokrok vo vývoji inovatívnych liekov pre malígne lymfómy. Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) - Pacienti trpiaci rakovinou lymfatického systému sa často sťažujú na zlý prístup k diagnostike a liečbe ako aj na stanovenie nesprávnej diagnózy pri prvotných prejavoch lymfómu. Vyplýva to z výsledkov vlaňajšieho globálneho pacientského prieskumu, ktorý na vzorke približne 3500 pacientov realizovala organizácia Lymphoma Coalition.


Problémom je nepresná diagnóza

Presnú diagnostiku ochorenia počas prvých štyroch týždňov počiatočných príznakov uviedla iba tretina respondentov, pričom až 60 percent pacientov sa sťažovalo na zlý prístup k diagnostike a liečbe. Za tieto výsledky pravdepodobne môže aj slabšie povedomie o lymfóme medzi zdravotníckymi pracovníkmi.

Najlepšie v hodnotení znalostí pritom dopadli japonskí lekári, naopak najhoršie tí britskí. Problémy s diagnostikou sú aj na Slovensku. Tohtoročný prieskum medzi slovenskými pacientmi ukázal, že dve tretiny z nich (66,5 percenta) si správnu diagnózu vypočuli do dvoch mesiacov.

Odporúčame:

Vedci objavili spôsob, ako zastaviť rakovinu

Relaps rakoviny by mohol v predstihu odhaliť krvný test

Jed brazílskej osy by mohol liečiť rakovinuJedenásť percent chorých sa ju však dozvedelo až po viac než roku. Pacienti v otvorených odpovediach upozornili na dôležitú úlohu všeobecného lekára a špecialistu v štádiu stanovenia diagnózy. Odkázali, že by uvítali ich väčšiu informovanosť o príznakoch a diagnostike hematologických malignít.


Odborníci zaznamenali pokrok vo vývoji liekov

Problémom sú aj úhrady za inovatívne lieky. Krajiny, kde sa ich z verejného zdravotného poistenia hradí najmenej, ako sú Bulharsko, Srbsko, Slovinsko či Turecko, zaznamenali nárast úmrtnosti na lymfóm.

Napríklad v Bulharsku bolo z celkovo 68 liečiv schválených Európskou liekovou agentúrou hradených len desať. Na Slovensku má úhradu 31 liečiv z celkového počtu 72 registrovaných, čo predstavuje len 43 percent liečiv, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia.

V uplynulých rokoch zaznamenali odborníci pokrok vo vývoji inovatívnych liekov pre malígne lymfómy. V súčasnosti sa do popredia dostávajú monoklonálne protilátky najmä na liečbu B-bunkových lymfómov . Od tohto roku majú aj slovenskí pacienti s diagnózou non-Hodgkinov B-bunkový lymfóm k dispozícii novú liečbu. Liečivo pixantrón je určené pre ťažko liečiteľných pacientov. Ide o jediný spôsob liečby tohto agresívneho lymfómu v 3. a 4 línii , kde sa klinicky dokázal pozitívny účinok na pacienta.


Slovensko zvyšuje povedomie podujatím

V rámci kampane za zvýšenie povedomia verejnosti o tejto chorobe ako aj podporu pacientov sa aj tento rok 15. septembra uskutoční Svetový deň lymfómu. Témou toho tohtoročného je Lymfóm je rakovina, ktorú nemožno ignorovať. Na zlepšenie informovanosti o ochorení sa zameriava aj občianske združenie Lymfoma Slovensko, ktoré v najbližších mesiacoch organizuje viacero podujatí pre pacientov, ich blízkych ako aj laickú verejnosť.

V Banskej Bystrici (15. septembra) a následne aj v Košiciach (17. októbra) sa uskutoční výstava PoCity a v Rastislaviciach pri Nitre sa bude 26. septembra konať "lymfóm beh”. Viac informácií možno nájsť na webstránke združenia www.lymfom.sk.

Informácie agentúre SITA poskytla Erika Zimanová z agentúry Accelerate.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety