Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rakovina krčka maternice sa dá vyliečiť, ak sa zistí včas

Autor: SITA, 29. septembra 2015 15:38
Rakovina krčka maternice je jediné známe onkologické ochorenie žien, ktoré spôsobuje vírusová infekcia.
žena Ľudský papilomavírus (HPV), ktorý sa vo väčšine prípadov prenáša pohlavne, sa dá zistiť prostredníctvom testu. Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk - Včasná diagnostika a pravidelná návšteva lekára môžu pomôcť zabrániť vzniku rakoviny krčka maternice. Na tlačovej konferencii to vyhlásili slovenskí odborníci. Ako tiež uviedli, v prípade zachytenia ochorenia v predrakovinovom štádiu je šanca na vyliečenie sa výrazne vyššia. Potrebné je preto absolvovať pravidelné preventívne prehliadky. Podľa gynekológa a vedúceho sekretára Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS Martina Redechu však gynekológa každoročne vyhľadá menej ako 26 percent slovenských žien.

Rakovina krčka maternice je jediné známe onkologické ochorenie žien, ktoré spôsobuje vírusová infekcia. Ľudský papilomavírus (HPV), ktorý sa vo väčšine prípadov prenáša pohlavne, sa dá zistiť prostredníctvom testu. Prvotným spôsobom zistenia rizika rakoviny však naďalej zostáva štandardný cytologický test. Nevýhodou cytológie je, že nemusí odhaliť všetky predrakovinové stavy a rané štádiá rakoviny, a teda spôsobuje takzvanú falošnú negativitu.

Odborníci na tlačovej konferencii predstavili možné riešenie, a to test na prítomnosť HPV, ktorý na báze zisťovania vírusovej DNA dokáže určiť 14 rizikových typov tohto vírusu. Špeciálne sa zisťuje prítomnosť dvoch vysokorizikových genotypov HPV 16 a HPV 18, ktoré spôsobujú vyše 70 percent prípadov karcinómov krčka maternice. Test je mimoriadne citlivý a realizujú ho v rámci jediného odberu. Ako ďalej informovali, je dostupný všetkým ženám na Slovensku, ktoré oň môžu požiadať v gynekologických ambulanciách.

Prednášajúci na záver konferencie nezabudli zdôrazniť dôležitosť pravidelných návštev ženského lekára. "Pri dôkladnej prevencii by malo byť toto ochorenie skutočne len raritné a nie vyskytovať sa v takých vysokých počtoch," uviedol Redecha. Podobne sa vyjadrila aj pacientka, ktorá má s chorobou skúsenosť. "Určite netreba zanedbávať preventívne prehliadky. Potom, keď už je neskoro, sa z riešiteľného stáva neriešiteľné," dodala.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy