Vláda sa s lekármi nedohodla, Uhliarik je ochotný odstúpiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekar
Foto: SITA/Karol Slezáček

BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Vláda sa s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia opäť nedohodla.

Po takmer deviatich hodinách rokovania to oznámil prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, ktorý robil na rokovaní sprostredkovateľa. Od polnoci je platných vyše 1200 výpovedí lekárov.

Šéf Kollár je sklamaný

Predseda LOZ Marián Kollár povedal, že na rokovaní išli s ponukou pod „mandát, ktorý sme dostali od našich ľudí“. To znamenalo zvýšenie základných miezd na úroveň 5,3 eura až deväť euro na hodinu. Ponuka vlády sa okrem poslednej etapy prakticky nezmenila, poznamenal.

„Sme sklamaní, že nedošlo k dohode.“ Kollár dodal, že aj naďalej trvajú na tom, že požiadavky LOZ sú oprávnené a budú robiť všetko pre to, aby sa naplnili. Kollár je zvedavý, „ako si kompetentní bez nás lekárov poskytovanie zdravotnej starostlivosti v slovenských nemocniciach predstavujú“.

Na to čo bude ráno mala podľa Kollára vláda času dosť. Za vzniknutú situáciu podľa neho nesie plnú zodpovednosť vláda Ivety Radičovej. Na otázku čo bude s lekármi, ktorí sú od polnoci bez zamestnania uviedol, že lekári vedia čo majú robiť v nasledujúcich hodinách a dňoch. Kollár nechcel komentovať informácie o tom, že lekári plánujú neprísť do práce pre chorobu. Je však presvedčený, že pre pacientov je zabezpečená akútna zdravotná starostlivosť. „Nielen doktor Kollár pristupuje každý deň k svojej práci a ku každému pacientovi tak, akoby to bol jeho blízky. Som presvedčený, že aj dnes,“ vyhlásil.

Minister Uhliarik je pripravený odísť

Rokovanie bolo náročné, plné emócií, povedal predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý je sklamaný z neochoty predstaviteľov LOZ nájsť kompromis. Z úst lekárskych odborových bossov zaznievalo často viacej slov o peniazoch ako o pacientoch, dodal. Rokovania však nepovažuje za uzavreté, ponúkol možnosť kedykoľvek ich obnoviť.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik povedal, že sa v stredu zhodli s odborármi na všetkých bodoch aj na potrebe zvýšenia platov lekárov. Akurát na ich výšku, ktorú dokáže uniesť slovenská ekonomika, je na každej strane iný pohľad. Urobili sme všetko pre to, aby sa lekár vrátili k svojim pacientov, aby bolo o nich postarané.

„Ak by bola moja osoba prekážkou na dohodu, som ochotný odstúpiť,“ zdôraznil Uhliarik a poprosil lekárov, ktorí dali výpovede, aby sa vrátili k pacientom. Odborári podľa Kollára naďalej očakávajú odchod ministra zdravotníctva zo svojho postu.

Lekárskym odborárom sa málil 14-tisícový, ale aj takmer 18-tisícový plat

Vláda počas posledného rokovania upravila ponuku zvýšenia platov pre lekárov. Od 1. januára budúceho roku zostala ponuka navýšenia platov o 1,05 až 1,6 – násobku priemernej mzdy. To by predstavovalo plat pre neatestovaného lekára vo výške 807 eur a pre atestovaného 1230 eur.

K 1. júlu 2012 sa mali základné mzdy zvýšiť na úroveň 1,2 až 1,9 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Od tohto dátumu by neexistoval lekár s nižším platom ako 923 eur. Atestovaný lekár by mal mať základný plat 1416 eur.

Zároveň sa objem prostriedkov určených na ústavnú pohotovostnú službu nemal zmeniť.

K 1. januáru 2013 sa mali podľa poslednej ponuky vlády zvýšiť základné mzdy na úroveň 1,25 až 2,3 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Toto zvýšenie by malo znamenať základný plat pre neatestovaného lekára 961 eur a pre atestovaného 1769 eur. Vláda ďalej ponúkla, že aktuálne osobné ohodnotenia v plnej výške sa môžu preniesť do základnej mzdy, čím sa eliminujú obavy LOZ-u, že by lekárom na nich riaditelia mohli siahnuť.

Nepravdivé informácie

Kollár zároveň označil za nepravdivé niektoré informácie o stave v nemocniciach, ktoré sú podsúvané médiám. „Konkrétne o tom, že v niektorých nemocniciach stiahli lekári výpovede v masívnom počte, či v niektorých nemocniciach už nie sú ani lekári vo výpovedi,“ povedal Kollár.

Situácia v Poprade podľa neho nie je taká, o akej sa hovorí. „V Poprade máme stále lekárov vo výpovedi a nebude vo štvrtok zabezpečená, alebo veľmi ťažko, zabezpečená akútna zdravotná starostlivosť. Veľmi vážna je situácia v bratislavskej univerzitnej nemocnici, ale i iných fakultných nemocniciach.“

Podpredseda LOZ Pavel Oravec informoval, že v Poprade je stále 16 lekárov, ktorí dali výpoveď. Sú to lekári z oddelení ARO, traumatológie, chirurgie, röntgeny. „Chcem povedať, že aj tí, ktorí výpovede nemajú, nepodpisujú memorandum, ktoré ponúkla premiérka Iveta Radičová.“ Tí, ktorí výpovede stiahli, tak konali podľa Oravca po „brutálnom nátlaku, že sa im vyhrážali rušením oddelenia“.

Miroslav Bucha prosí lekárov, aby zostali

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Bratislave Miroslav Bucha poprosil kolegov lekárov, aby zostali na svojich pracoviskách. Univerzitná nemocnica je najväčším poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti na Slovensku a má najväčšiu spádovú oblasť.

„Ak v nej nebudú lekári, nebude schopná zabezpečiť komplexnú zdravotnú starostlivosť,“ zdôraznil s tým, že robia všetko, aby zabezpečili aspoň minimálne neodkladnú zdravotnú starostlivosť. „Avšak situácia je vážna a akékoľvek zlyhanie súčinnosti, komunikácie, môže viesť k ohrozeniu zdravia,“ zdôraznil v Národnej rade.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikMarian KollárMilan DragulaMinister zdravotníctva Ivan UhliarikPavol Hrušovský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR