Ženy odkladajú narodenie prvého dieťaťa do čoraz vyššieho veku, vieme, ako sú na tom Slovenky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tehotenstvo, tehotná žena
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Priemerný vek prvorodičiek sa zvyšuje v celej Európskej únii. Ženy odkladajú narodenie svojho prvého dieťaťa do čoraz vyššieho veku, kým v roku 2013 bol priemerný vek prvorodičiek 28,8, v roku 2022 stúpol na 29,7.

Najmladšie matky sú Bulharky

Ako ďalej vyplýva z analýzy Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), mladšie ženy rodia prvýkrát spravidla v štátoch bývalého východného bloku a naopak staršie na západe. Najvyšší nárast bol v Estónsku (o 2,1 roka) a Írsku (1,9). A ako na tom je Slovensko? Priemerný vek žien s prvým dieťaťom narástol najmenej práve na Slovensku, o 0,4, v tesnom závese je Slovinsko s nárastom 0,5.

Najmladšie matky s prvým dieťaťom majú v rámci únie Bulharky (26,6), Rumunky (27) a Slovenky (27,3). Najstaršími prvorodičky sú Talianky s vekom 31,7, Španielky s 31,6 a Írky 31,5.

Výrazné regionálne rozdiely

„Na Slovensku existujú v priemernom veku prvorodičiek výrazné regionálne rozdiely. Na východe sú prvorodičky v priemere najmladšie, smerom na západ sa ich vek zvyšuje,“ konštatujú analytici ISA. Najmladšie matky prvého dieťaťa sú z okresov Gelnica (22,8 rokov), Medzilaborce (23,2) a Revúca (24).

„Ide o okresy s vysokým podielom marginalizovaných rómskych komunít. Mladšie prvorodičky tiež žijú skôr na vidieku a majú nižšie vzdelanie,“ hovoria ďalej analytici.

Naopak najvyšší priemerný vek prvorodičiek vykazujú okresy Bratislava I. až V. a to 32 rokov a Senec 30,5 roka.

„Súvisí to najmä s tým, že tu žije viac žien s vysokoškolským vzdelaním a vyššou mzdou. Práve tieto ženy najčastejšie odkladajú prvý pôrod na neskôr,“ vysvetľujú analytici inštitútu.

Priemerný vek sa zvyšuje

Dlhodobý trend ukazuje, že od roku 1993 do roku 2022 sa priemerný vek prvorodičiek zvýšil vo všetkých okresoch Slovenska. Najmenej v okresoch Medzilaborce (o 1,1 roka), Gelnica (1,6) a Revúca (2,3), najviac v okresoch Bratislava V. (8,2), Senec (7,8) a Bratislava II. (7,8).

Odkladanie narodenia prvého dieťaťa podľa zistení ISA koreluje s nižším počtom narodených detí na úrovni okresov SR i štátov EÚ. Znamená to, že tam, kde ženy odkladajú narodenie prvého dieťaťa do vyššieho veku, sa rodí celkovo menej detí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska únia