Žiadna elektrina, jedlo ani palivo. Gallant nariadil úplné obliehanie Pásma Gazy (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izraelsko palestínsky konflikt
Stúpajúci dym po jednom z izraelských útokov v Pásme Gazy. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 9. októbra 19:58

Izraelské ozbrojené sily získali kontrolu nad všetkými obcami pri hranici Izraela s Pásmom Gazy. Oznámil to hovorca izraelských síl Daniel Hagari. Odohrávajú sa však ojedinelé strety s aktívnymi palestínskymi ozbrojencami.

Izraelská armáda predtým informovala, že na izraelskom území sa bojuje na siedmich alebo ôsmich miestach. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

„Úplné obliehanie“ Pásma Gazy

Izraelský minister obrany Joav Gallant medzičasom oznámil, že nariadil „úplné obliehanie“ Pásma Gazy. „Žiadna elektrina, žiadne jedlo, žiadne palivo,“ povedal.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Izrael kontroluje vzdušný priestor nad Pásmom Gazy aj jeho pobrežie a obmedzuje, kto a aký tovar má povolený vstup a výstup cez jeho hraničné priechody. Podobne Egypt kontroluje, kto prechádza cez jeho hranice s Gazou.

Izraelčania tiež prerušia dodávky vody do Pásma Gazy. Ako referuje web news.sky.com, oznámil to izraelský minister infraštruktúry Jisra’el Kac.

Pomôcť chce aj Cyprus

Palestínske hnutie Hamas v sobotu spustilo rozsiahly útok na Izrael, ktorý naň reaguje tvrdými odvetnými krokmi. Akcia Hamasu si vyžiadala dovedna viac ako tisíc mŕtvych a tisícky zranených na oboch stranách.

Pomôcť ošetriť každého, kto utrpel zranenia, sú pripravené aj cyperské nemocnice. Povedal to v pondelok cyperský prezident Níkos Christodúlídés. Hlava cyperského štátu uviedla, že pripravenosť Cypru pomôcť tlmočila izraelskému prezidentovi Isaacovi Herzogovi v ich telefonáte, ktorý sa uskutočnil v nedeľu večer.

Situáciu po útoku Hamasu označil Christodúlídés za „tragickú, odsúdeniahodnú a neospravedlniteľnú“.  Cyprus „je pripravený konať“ akýmkoľvek spôsobom, aby pomohol na humanitárnej úrovni, povedal prezident krajiny. V pondelok večer plánuje telefonovať prezidentovi Egypta.

Zasadnutie ministrov Európskej únie

V súvislosti so situáciu v Pásme Gazy budú mať v ománskom Maskate mimoriadne stretnutie aj ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ). Informuje o tom denník The Guardian. V Ománe sa tento týždeň koná spoločná rada EÚ a Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu.

„Viacero ministrov zahraničných vecí z členských štátov EÚ je už fyzicky na mieste,“ uviedol hovorca šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella.

Borrell už bol v kontakte s ministrami zahraničných vecí Izraela, Egypta, Jordánska, Saudskej Arábie a predsedom vlády Palestínskej samosprávy. „Bude sa snažiť o spoločný telefonát s ministrami zahraničných vecí USA, Nemecka a Talianska. Toto je naliehavé mimoriadne stretnutie, na ktorom sa má prediskutovať, čo sa stalo a aká by mala byť reakcia EÚ,“ vyjadril sa hovorca.

Brusel nezníži podporu Ukrajine

Hovorca Európskej komisie (EK) Eric Mamer počas pondelňajšieho brífingu v Bruseli povedal, že eskalácia izraelsko-palestínskeho konfliktu nezníži podporu zo strany Európskej únie Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej invázii. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Nemyslím si, že by niečo nejakým spôsobom ovplyvnilo podporu, ktorú Európska únia poskytuje Ukrajine,“ odpovedal Mamer na otázku, ako môže situácia na Blízkom východe zmeniť podporu EÚ pre Ukrajinu. „Keď ste počúvali prejav predsedníčky EK Ursuly von Der Leyenovej v Bordeauxe v sobotu, tak niekoľkokrát zopakovala, že budeme stáť pri ukrajinskom ľude tak dlho, ako to bude potrebné,“ dodal Mamer.

Eurokomisár pre rozšírenie Európskej únie a susedskú politiku Olivér Várhelyi uviedol, že Európska únia po útokoch palestínskej militantnej organizácie Hamas na Izrael s okamžitou platnosťou pozastavuje „všetky platby“ Palestínčanom.

Vyhlásenie Várhelyiho prišlo len niekoľko hodín po tom, ako predstavitelia EÚ zdôraznili, že blok neposkytol Hamasu žiadne finančné prostriedky a kontakty s touto skupinou boli zmrazené pred 16 rokmi. EÚ považuje Hamas za teroristickú organizáciu. Otázky o tom, čo tento krok znamená a či by mal vplyv na všetku humanitárnu pomoc Palestínčanom, neboli okamžite zodpovedané.

Dlhodobý konflikt

Ministri zahraničných vecí krajín Ligy arabských štátov sa v stredu chystajú na mimoriadne stretnutie, aby prediskutovali spôsoby, ako „zastaviť izraelskú agresiu“ voči Pásmu Gazy. Mimoriadne zasadnutie bolo naplánované ako odpoveď na žiadosť Palestínčanov, ktorí sú členmi 22-člennej panarabskej skupiny. Referuje o tom web news.sky.com.

Organizácia zahŕňa Saudskú Arábiu, ktorá nedávno viedla rozhovory o zlepšení svojich vzťahov s Izraelom, ako aj Egypt a Katar, ktoré sa pokúsili o sprostredkovanie dialógu medzi Hamasom a Izraelom. Súčasťou skupiny je aj Libanon.

Izraelská armáda v pondelok oznámila, že podniká útoky na území Libanonu po „infiltrácii“ cez jeho severnú hranicu. Izrael je dlhodobo v konflikte s Iránom podporovanou libanonskou militantnou skupinou Hizballáh, ktorá ovláda južnú oblasť krajiny až po hranice s Izraelom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel HagariJoav Gallant
Firmy a inštitúcie Liga arabských štátov