Zmeny v Zákonníku práce podľa Mihála zvýšia zamestnanosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef mihal
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozef Mihál presadil svoju novelu Zákonníka práce. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Parlamentom schválená novela Zákonníka práce je podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála dobrou správou pre Slovensko. Zmeny, ktoré prináša totiž podľa jeho slov pomôžu vytvoriť niekoľko desaťtisíc nových pracovných miest. „Je to veľký a veľmi významný signál pre všetkých, ktorí uvažujú o tom, či budú investovať na Slovensku alebo v inej európskej, alebo inej svetovej krajine,“ uviedol po schválení novely Mihál.

Minister práce po hlasovaní nechcel špekulovať o tom, či prezident vráti zákon do parlamentu, a aký by bol v tomto prípade postup koalície. „Verím, že jeho rozhodnutie bude spravodlivé, ale nechcem to vôbec vopred komentovať,“ uviedol v súvislosti s rozhodnutím prezidenta Ivana Gašparoviča Mihál.

Premiérka Iveta Radičová privítala schválenie Zákonníka práce

„Myslím si, že je to Zákonník práce, ktorý pomôže v raste zamestnanosti a zvyšuje zamestnancom istotu v ich zamestnaní. Je ústretovejší k zamestnancov aj k rodinám. Chráni tých, ktorí to potrebujú,“ povedala premiérka.

Podľa riaditeľa spoločnosti Trenkwalder ide o ustráchanú novelu

Zákonník práce v podobe, v akej ho v stredu schválil parlament, je naopak podľa poskytovateľa personálnych služieb – spoločnosti Trenkwalder z pohľadu potrieb slovenského trhu práce sklamaním. „Tak ako vláda, ani parlament nenašiel dostatok odvahy na to, aby Slovensko malo modernú, jednoduchú a flexibilnú pracovnú legislatívu, ktorá by mohla výraznejšie pomôcť rastu zamestnanosti,“ hodnotí schválenú novelu generálny riaditeľ firmy Luboš Sirota.
Luboš Sirota
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

V zákonníku podľa neho zostali viaceré škodlivé ustanovenia, ktoré brzdia tvorbu nových pracovných príležitostí, akými je napríklad zákaz obnovy zrušeného pracovného miesta alebo viaceré minimálne mzdové tarify. „Novela síce ruší nezmyselné pravidlá ako súbeh výpovednej doby a odstupného, či zavádza vyššiu flexibilitu v otázke nadčasov, to však pre výrazné oživenie trhu práce stačiť nebude,“ dodal Sirota.

Paradoxné pritom podľa neho je, že vláda i parlament nielenže nenaplnili očakávania zamestnávateľov, ale ignorovali aj spoločenskú objednávku zo strany zamestnancov. Vládna koalícia sa podľa Sirotu zľakla predovšetkým sama seba. „Parlament síce vládny návrh zákona v procese schvaľovania vylepšil, stále však ide o ustráchanú novelu, ktorá je premrhanou šancou dať Slovensku takú legislatívu, akú by niekoľko stotisícová armáda nezamestnaných potrebovala,“ tvrdí Sirota.

Odborári chcú prerušiť sociálny dialóg

Odborári chcú po schválení novely Zákonníka práce prerušiť sociálny dialóg. Vláda ho totiž novelou podľa predsedu Odborového zväzu (OZ) KOVO Emila Machynu vážne pošliapala.
Emil Machyna
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Budem navrhovať, aby sme odišli z tripartity, aby sme prerušili sociálny dialóg, lebo toto je vážne pošliapanie sociálneho dialógu,“ vyhlásil po stredajšom schválení novely Zákonníka práce v parlamente Emil Machyna.

OZ KOVO chce pritom pristúpiť aj k „zásadným nátlakovým akciám“, ktoré by mali prísť na jeseň tohto roka. „Máme dosť času na to, aby sme sa pripravili a presvedčili ľudí o tom, aby prišli,“ uviedol Machyna. Schválená novela Zákonníka práce totiž podľa jeho slov poškodí práva odborov ako aj zamestnancov.

Poslanci v stredu schválili vládnu novelu Zákonníka práce, pričom z prítomných 144 poslancov za zmeny hlasovalo 74 zákonodarcov. Proti sa postavilo 70 poslancov. Nikto sa nezdržal. Podmienkou účinnosti novely od začiatku septembra je ešte podpis prezidenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil MachynaIveta Radičová