Zrušenie Mečiarových amnestií predseda parlamentu nestiahne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mečiar verí v návrat HZDS na scénu
Neparlamentná strana ĽS – HZDS dnes v Banskej Bystrici oslavovala 20. výročie svojho vzniku. Počas galaprogramu boli udelené čestné plakety zakladajúcim členom hnutia. Predseda hnutia Vladimír Mečiar (na zábere) počas slávnostného príhovoru vyjadril presvedčenie, že sa približuje čas, keď Slovensko znovu pre východiská z krízy bude ĽS – HZDS veľmi potrebovať a strana bude pripravená pozitívne odpovedať. Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) sa nazdáva, že zákonodarný zbor by mal prerokovať všetky predložené poslanecké návrhy zákonov, hoci ich na programe 26. schôdze bude až 53.

Položili sme si legitímnu otázku, či vzhľadom na počet poslaneckých návrhov si národná rada trúfa všetky tieto návrhy prerokovať. Ja osobne zastávam názor, že áno,“ povedal po dnešnom rokovaní poslaneckého grémia.

Ako dodal, na programe 26. schôdze bude až 40 poslaneckých návrhov v prvom čítaní a 13 ich bude v druhom čítaní. Medzi nimi je aj Hrušovského návrh ústavného zákona na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií.

Ak niektorí predkladatelia svoje návrhy stiahnu, je to podľa Hrušovského ich právo.

„Ja neustupujem od Mečiarových amnestií ani od iných zákonov,“ poznamenal. Predseda parlamentu zároveň avizoval, že 26. schôdzu zvolá na 29. novembra a prvými bodmi programu budú zákony, ktorých schválenie je potrebné na odobrenie štátneho rozpočtu.

Nasledovať majú prezidentom vrátené zákony. Medzi nimi je novela zákona o súdnej rade, o sudcoch a prísediacich, o miestnych daniach a o inšpekcii práce. Najdôležitejším bodom na 26. schôdzi bude zákon o štátnom rozpočte, Hrušovský o ňom chce rokovať v utorok 6. decembra.

„Parlament nemôže rezignovať na svoje práva“

Hrušovský do programu zaradil aj voľby predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) či ombudsmana. Tvrdí, že politici už rokujú o možných kandidátoch a výsledkom môže byť úspešná voľba. „Zatiaľ by som sa nechcel vyjadrovať k možným kandidátom,“ poznamenal s dodatkom, že termín na predkladanie kandidatúr uplynie v piatok 25. novembra. Situáciu podľa predsedu parlamentu komplikuje skutočnosť, že stolička šéfa NKÚ patrí opozícii a Slovensko sa nachádza krátko pred parlamentnými voľbami. Trvá však na tom, že voľba sa má uskutočniť. „Parlament nemôže rezignovať na svoje ústavné práva,“ podčiarkol.
Hrušovský
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Počas nasledujúcej schôdze sa poslanci v skrátenom legislatívnom konaní pokúsia zmraziť platy sebe, členom vlády aj prezidentovi či generálnemu prokurátorovi.

Skrátené konanie navrhla vláda, v opačnom prípade by tento návrh parlament do konca roka nestihol schváliť a ústavným činiteľom by mzdy narástli o stovky eur.

Siahnu stranám na peniaze

Súčasťou rokovania 26. schôdze budú aj desiatky odložených poslaneckých návrhov zákonov z minulých schôdzí. Niektoré z nich plénum odložilo už trikrát, medzi nimi aj návrh na zrušenie priestupkovej imunity poslancov, ktorý bol v prvom čítaní schválený už 31. mája a na druhé čítanie čaká už takmer pol roka.

Na prerokovanie čaká aj okresanie rodičovského príspevku a príspevku pri narodení dieťaťa pre nezamestnaných rodičov či novela zákona o voľbách do Národnej rady SR, ktorú pripravili Obyčajní ľudia.
Igor matovič
Foto: SITA/Marián Peiger

Pred 26. schôdzou matovičovci pripravili aj novelu zákona o voľbách do Národnej rady SR, ktorou chcú stranám siahnuť na peniaze, ktoré dostávajú za úspech vo voľbách.

Počas štvorročného volebného cyklu si tak trúfajú ušetriť vyše 10 miliónov eur.

Na poslednej tohtoročnej schôdzi by sa malo rokovať aj o novele zákona o poľovníctve, ktorou sa majú sprísniť podmienky pre strieľanie psov a mačiek v poľovníckych revíroch a o návrhu Obyčajných ľudí na skresanie platov multifunkcionárov. Rokovať by sa malo aj o zavedení predmanželských zmlúv, ktoré navrhujú sociálni demokrati. Anna Belousovová a Rudolf Pučík zasa chcú, aby kandidáti na starostov a primátorov museli mať prinajmenšom úplné stredoškolské vzdelanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna BelousovováPavol HrušovskýRudolf Pučík
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad