Zvolen zdolal Poprad, Skalica ukázala bojovnosť a srdce

HKM Zvolen - HK Poprad
Marek Šimko (vľavo) a Lubor Pokovič (vpravo) z HKM Zvolen a Arne Kroták (uprostred) z HK Poprad počas 44. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HK Poprad. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 26. januára 2014 (WEBNOVINY) – Výsledky 44. kola hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014.

HKM Zvolen – HK Poprad 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly: 2. M. Jurík (Síkela, Ľ. Zuzin), 41. Michal Chovan (Puliš, Brabenc) – 29. A. Kroták (Mlynarovič, Kurali)

Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, M. Novák – Korba, Rovenský, 1310 divákov

Zvolen: M. Šimko – J. Hertl, L. Pokovič, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík, Hraško – Škvaridlo, Brabenec, Michal Chovan – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela – P. Zuzin, Bortňák, A. Podkonický – Puliš, Čanky, Martin Ďaloga

Poprad: Masalskis – Gáborčík, D. Brejčák, Kurali, Fabian, Dinda, Makovský – T. Sýkora, Štals, A. Lapšanský – A. Kroták, Mlynarovič, Matúš Paločko – Belluš, Paukovček, Drábek – Gápa, S. Takáč, M. Nagy

Július Šupler (tréner Zvolena): „Bolo to zaujímavé stretnutie z množstvom pekných momentov na oboch stranách. Bol to dôležitý zápas, aj keď nie s veľkým počtom gólov. Už v prvej tretine sme si mohli utvoriť pokojnejšiu pozíciu, ak by sme využili šance. Nestalo sa tak, preto to bolo až do konca dramatické stretnutie. Som rád, že moji zverenci plnili taktické pokyny a musím pochváliť aj brankára Šimka, ktorý chytal skvelo. Rovnako tak aj gólman súpera.“

Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): „Bolo to dramatické stretnutie, a to od začiatku až do záveru zápasu so šťastným koncom pre domácich. Z nášho pohľadu rozhodli dve chyby, ktoré sme urobili na začiatku prvej a na začiatku tretej tretiny, čo nás stálo góly. Nevyužívali sme príležitosti a to ani vtedy, keď sme sa dostali sami pred brankára. Nedokázali sme prekonať domáceho gólmana a on bol práve pilier troch bodov, ktoré Zvolen získal.“

Domáci začali lepšie a išli rýchlo do vedenia. Po 72 sekundách sa ujala strela Milana Juríka spomedzi kruhov. O minútu neskôr nebol účinný bekhend Zvolenčana Ďalogu pred odkrytou bránkou. Na opačnej stane sa ocitol T. Sýkora sám pred Šimkom, ale nevyrovnal.

Obrazom: Zvolenčania zdolali Poprad

Peter Zuzin (vpravo) z HKM Zvolen a Samuel Mlynarovič (uprostred) z HK Poprad počas 44. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HK Poprad. Foto: SITA/Ján Viazanička

Kamil Brabenec (uprostred) z HKM Zvolen a Samuel Mlynarovič (vľavo) z HK Poprad počas 44. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HK Poprad. Foto: SITA/Ján Viazanička
Radovan Puliš (uprostred hore) z HKM Zvolen a Edgars Masalskis (uprostred dole) z HK Poprad počas 44. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HK Poprad. Foto: SITA/Ján Viazanička
Martin Ďaloga (vpravo) z HKM Zvolen a Peter Gapa (vľavo) z HK Poprad počas 44. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HK Poprad. Foto: SITA/Ján Viazanička

V 6. min prešiel Lapšanský dopredu, ale ani on nenašiel recept na gólmana HKM. Potom unikol v oslabení Podkonický, no koncovku mu znepríjemnil rýchlejší obranca hostí. V 11. min trafil do žŕdky Puliš a v závere prvej tretiny nevyužili v presilovke vyložené šance Brabenec a Pokovič. Majstra mohol vytrestať Mlynarovič, ktorý sa pekne preštrikoval pred Šimka, ale ani on neuspel.

V druhej tretine veľa gólových príležitostí diváci nevideli. Najbližšie k druhému zvolenskému gólu mal v 25. min Čanky, ale pri ľavej žŕdke neposlal puk do odkrytého priestoru.

Podtatranci využili presilovú hru v polovici zápasu. Vyšiel im rýchly prechod do útoku, Mlynarovič prihral Krotákovi, ktorý sa dostal pred Šimka a nedal mu šancu.

Domáci sa potom ubránili v početnej nevýhode a v závere strednej časti hry mohli ísť opäť do vedenia.

Do prečíslenia dvoch na jedného sa dostali Podkonický s Bortňákom, no prvý menovaný nevyslal na lotyšského gólmana účinnú strelu.

Hokejisti spod Pustého hradu si zopakovali dobrý nástup z prvej tretiny aj na začiatku tretej. Po 34 sekundách dosiahli druhý gól, keď najprv Brabenec mieril do žŕdky, no odrazený puk napokon dopravil do bránky Michal Chovan.

Poprad mohol vyrovnať v 46. min, ale chybu Hertla nepotrestal Paukovček a následne nevyšla Jančuškovcom ani presilovka. V 55. min predviedol peknú útočnú akciu prvý domáci útok, ale Škvaridlo neprekonal Masalskisa. V samom závere hostia odvolali lotyšského gólmana, hrali v šestici ale Šimko nečelil žiadnej strele súpera.

ŠHK 37 Piešťany – HK Nitra 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)

Góly: 20. Holovič (Rais), 27. Haring (Stupka), 56. T. Melichárek (V. Nemec, R. Filip) – 21. Stümpel (P. König, Pupák), 25. Piačka (Lelkeš, Bajtek), 36. H. Ručkay (J. Ručkay), 44. Miroslav Kováčik (Nádašdi, H. Ručkay), 49. Lelkeš (M. Novák, Piačka)

Vylúčení: 5:1 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Bundil, Jonák – Junek, Sčensný, 2110 divákov

Piešťany: Tomek – Rais, Brňák, R. Filip, Drgoň, Bučka, Cuník, Škadra, Biro – Lušňák, Holovič, Stupka – T. Melichárek, V. Nemec, F. Hudec – S. Saliji, Hamrák, Chylo – Haring, Mišura, A. Hruška

Nitra: Kristan – Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, F. Kuzma, Ďurkech, Piačka, M. Novák – H. Ručkay, Miroslav Kováčik, J. Ručkay – Bajtek, Stümpel, L. Novák – Pupák, T. Chrenko, M. Segľa – R. Mráz, Lelkeš

Milan Klement (tréner Piešťan): „Nitra mala lepší začiatok ako my. Záver nám vyšiel lepšie. V 9. sekunde stretnutia sme dali gól, ale do druhej tretiny sme nastúpili zle. Urobili sme nepodarené striedanie a bolo vyrovnané. Musíme hrať viac otvorene, urobili sme dnes veľa chýb v obrane, za čo nás Nitra trestala a víťazstvo si zaslúžila. Samozrejme, ak mužstvo chce vyhrať, musí urobiť určité veci, aby sa k tomuto výsledku dopracovalo.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Musím hráčov pochváliť, nebyť dnešných chýb, tak by stav stretnutia dopadol ešte lepšie, mali sme tu veľa fanúšikov. Čaká nás ešte šesť zápasov, na ktoré sa musíme koncentrovať, aby sme súťaž dohrali v pohode.“

.

HC Košice - HK Nitra

V 7. min sa ocitol v šanci Stümpel, ale blafákom neprekonal Tomeka. O tri minúty neskôr domáci Mišura mieril k žŕdke, ale Kristan bol na mieste. Na konci 18. min išiel znova Stümpel sám na Tomeka, ale gól z toho nebol. Domáci hrali na konci tretiny v oslabení a takmer so záverečným klaksónom padol ich vedúci gól, keď Holovič doklepol tvrdú strelu Raisa.

Nitrania hneď v úvode druhej tretiny vyrovnali, keď už v 17. sekunde tečoval Stümpel puk za Tomekov chrbát. V 25. min išli hostia dvaja na jedného a Piačka poslal Nitru do vedenia. Domáci hrali v oslabení a na začiatku 27. min urobil chybu Kristan za bránkou, Haring mu vzal puk, prihral Stupkovi, ten mu ho vrátil a bolo vyrovnané.

Hostia potom hrali presilovku 5 proti 3, ale bez gólového využitia. V 36. min odchovanci Piešťan zabezpečili hosťom znova vedenie, keď Jakub nahral Henrichovi Ručkayovi, ten si položili Tomeka a bolo 2:3.

V 44. min išiel na trestnú lavicu domáci Nemec a už po piatich sekundách to Nitra potrestala, keď Kováčik zvýšil na 4:2. O päť minút neskôr si ďalší bývalý hráč „havranov“ Lelkeš nakorčuľoval z ľavej strany a strelou ponad ľavé Tomekove rameno zvýšil vedenie hostí. V 56. min sa domácim podarilo znížiť, keď sa sám pri ľavej žŕdke ocitol Melichárek a prekonal Kristana.

Dukla Trenčín – MHC Mountfield Martin 5:2 (4:0, 0:2, 1:0)

Góly: 2. Troliga (D. Buc), 4. Troliga (Čerešňák, D. Buc), 5. M. Toman (Kútny, M. Habšuda), 6. O. Mikula (Čerešňák, Róbert Petrovický), 55. Bobček (Šišovský) – 37. Šugár (Pokrivčák, Themár), 38. Markovič (Važan, Galamboš)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Šišovský (Trenčín) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Kacej, M. Orolín, 1465 divákov

Trenčín: A. Nagy – Pozník, Bobček, Novajovský, Čerešňák, M. Habšuda, M. Nemčík, Ryzák – O. Mikula, Róbert Petrovický, Komínek – Šišovský, Troliga, D. Buc – Kútny, T. Klíma, M. Toman – Šimíček, O. Rusnák, D. Hudec

Martin: J. Čech (5. Dzubina) – Matejka, I. Ďatelinka, Perniš, A. Novotný, Brcko, Rusina – Markovič, Galamboš, Važan – L. Klíma, Kolena, Rožník – Themár, Pokrivčák, J. Cíger – Šugár, Dírer, Tupý

Milan Staš (tréner Trenčína): „Ani perfektný vstup do zápasu a štvorgólové vedenie nám ešte nezaručovali víťazstvo. Snažili sme sa síce hrať útočne a vypracovali sme si aj šance, ale na konci druhej tretiny súper potrestal naše zaváhanie dvoma gólmi v priebehu jednej minúty. Tým pádom sa na naše hokejky vkradla nervozita a súper nás dostal pod určitý tlak. Výrazne nás však podržal brankár Nagy, ktorý bol v tých chvíľach mužom číslo jedna na ľade. Upokojil nás až piaty gól v závere zápasu, takže konečne si môžeme vychutnať radosť s trojbodového víťazstva.“

Daniel Babka (tréner Martina): „Úvod zápasu výrazne poznačil ďalší priebeh, pretože v prvých minútach súperovi napadalo do našej bránky všetko, čo na ňu vystrelil. Chceli sme tento nepriaznivý vývoj zastaviť a od druhej tretiny sa nám už výraznejšie podarilo dostať do zápasu po dvoch strelených góloch. Obe mužstvá si vypracovali dobré šance, ak by sme v tretej tretine z tých našich dokázali streliť tretí gól, duel by sa ešte mohol zvrtnúť. Domáci však strelili piaty gól, a tým pádom bolo po stretnutí.“

Obrazom: Hokejisti Trenčína porazili Martin

Dukla Trenčín - MHC Mountfield Martin
Tomáš Troliga z Dukly Trenčín sa raduje z gólu počas hokejového zápasu 44. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MHC Mountfield Martin. Trenčín, 26. január 2014. Foto: SITA/Tomáš Somr

Zľava: Hráči Dukly Trenčín Dávid Buc a Tomáš Troliga sa radujú z gólu počas hokejového zápasu 44. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MHC Mountfield Martin. Foto: SITA/Tomáš Somr
Zľava: Tomáš Komínek z Dukly Trenčín a Peter Galamboš z MHC Mountfield Martin počas hokejového zápasu 44. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MHC Mountfield Martin. Foto: SITA/Tomáš Somr
Tréner MHC Mountfield Martin Daniel Babka (uprosted) počas hokejového zápasu 44. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MHC Mountfield Martin. Foto: SITA/Tomáš Somr
Zľava: Ondrej Mikula z Dukly Trenčín a Michal Dzubina z MHC Mountfield Martin počas hokejového zápasu 44. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MHC Mountfield Martin. Foto: SITA/Tomáš Somr

Hostia mali katastrofálny vstup do zápasu a ich nekoncentrovanosť domáci potrestali štyrmi gólmi za päť a pol minúty. Už po 71 sekundách stretnutia sa blysol peknou strelou švihom pod hornú žŕdku Troliga, na konci 4. min nahodený puk od modrej prekĺzol cez hráčov až do siete, pričom autorom gólu bol opäť Troliga.

Za ďalších 14 sekúnd prekvapila brankára Čecha ďalšia ľahká strela z ľavého kruhu, takže po Tomanovom presnom zásahu prišiel do martinskej bránky Dzubina. Aj ten však o chvíľku kapituloval – po Mikulovej dorážke zblízka.

Výraznému rozdielu v skóre potom zodpovedala aj hra v ďalšom priebehu, keď sa obe mužstvá upokojili a tempo zápasu už bolo uvoľnenejšie.

V 25. min hosťujúci Markovič s Važanom nezužitkovali nájazd počas vlastného oslabenia, Martinu sa ofenzívna hra príliš nedarila.

Trenčín kontroloval svoj náskok, ale duelu celkove chýbalo viac vydarenejších akcií a vzruchu na oboch stranách, pričom súperi sa nedokázali presadiť ani v početných presilovkách.

Až v závere druhej tretiny to zmenili hostia dvoma gólmi v rozpätí 22 sekúnd po dôrazných strelách z hokejok Šugára a Markoviča .

Ani rozháraná tretia dvadsaťminútovka už kvalitu zápasu nepozdvihla, koncovka oboch tímov bola nedôrazná a herný prejav plný nepresností. Trenčín si poistil svoje víťazstvo v 55. min Bobčekovou zásluhou.

MsHK DOXXbet Žilina – HC‘05 Banská Bystrica 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)

Góly: 11. Drevenák (E. Bagin, Ostrčil) – 16. R. Gašpar (Heizer, Bambúch), 21. Handlovský (Heizer, Macháček), 33. M. Hudec (Handlovský), 33. Heizer (Bambúch, Handlovský)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: Marek Slovák (Žilina) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano – Tvrdoň, Výleta, 1664 divákov

Žilina: Koutský – Ostrčil, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, E. Bagin, Látal, Bajaník, Martin Chovan – Marek Slovák, Valášek, Kalla – T. Varga, Klouda, R. Tomas – Bene, Linet, Drevenák – Jarab, Rehák, Vaculín

Banská Bystrica: Sabol – Lepine, Saracino, Macháček, Bambúch, Predajniansky, Gachulinec – Lunter, White, M. Hudec – Handlovský, Heizer, Kadura – Lamper, Zigo, Dolník – R. Gašpar – od 41. Rosandič a Róth

Róbert Kaláber (tréner Žiliny): „Z doterajších zápasov s Banskou Bystricou sme neuhrali ani bod a platí to aj po dnešku. Snažili sme sa o dobrý vstup do stretnutia. Chceli sme byť aktívni, čo nám vyšlo, keď sme dali prvý gól. Hosťom sa však podarilo vyrovnať na 1:1. O výsledku rozhodla druhá tretina. V úvode sme po zlom striedaní dostali rýchly gól, potom v priebehu jednej minúty ďalšie dva. V záverečnej sme sa usilovali streliť kontaktný gól. Súper nás však do ničoho nepustil.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Do Žiliny sme išli so snahou odčiniť prehru z Martina, čo sa nám podarilo, keď sme získali tri body. Zápas pre divákov nebol príliš atraktívny. Domáci išli do vedenia, nám sa však podarilo vsietiť štyri góly, z toho tri pri presilovkách. V poslednej dvadsaťminútovke sme už hrali účelne a domácich sme do ničoho nepustili.“

Úvodné minúty herne i strelecky patrili Banskobystričanom. Žilinčania mali možnosť početnej výhody o dvoch hráčov 22 sekúnd a následne pri vylúčení Hudeca ďalšie štyri minúty. Skórovať sa im podarilo až krátko pred koncom presilovky, keď strelu Bagina od modrej tečoval Drevenák.

Hostia mohli skórovať pri vylúčeniach Beneho a Ostrčila. Keď sa už žilinský obranca vracal na ľad, Gašpar vyrovnal na 1:1. Tlak Žiliny v záverečných minútach tretiny gól nepriniesol.

Dukla Trenčín - HC´05 Banská Bystrica

Banskobystričania mali raketový vstup do druhej tretiny, keď po 54 sekundách sa najlepšie zorientoval Handlovský.

Vzápätí Žilinčania vsietili gól, ale hlavný rozhodca ho pre hru so zdvihnutou hokejkou neuznal.

Žilinčania mali k dispozícii ďalšie dve presilové hry, ale boli to hostia, ktorí pri vylúčení Dolníka v 29. min mohli svoj náskok zvýšiť.

Handlovského nájazd Koutský kryl. V 32. min išiel na trestnú lavicu Chovan a hostia zásluhou Hudeca zvýšili svoje vedenie.

Potrestali aj následné vylúčenie Kloudu, keď už po 13 sekundách zvýšil Heizer vedenie „baranov“ na rozdiel troch gólov. Pri vylúčení Handlovského sa z ľavej strany do dobrej príležitosti dostal Ostrčil, ale Sabol bol pozorný.

V 41. min bol vylúčený White. Príležitosť na skórovanie však mali Banskobystričania. V následných minútach zaujal len strelecký pokus Vargu v 45. min či strela Rosandiča o dve minúty neskôr. Potom sa hralo vyše štyri minúty bez prerušenia. Niekoľko streleckých príležitostí priniesol až záver zápasu, ale strely Whita a Ziga na strane Banskej Bystrice a Valáška a Tomasa na strane Žiliny boli bez gólového efektu.

HK 36 Skalica – HC Košice 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Góly: 46. B. Mráz (Trška, Šátek), 55. Obdržálek (Barák, R. Školiak) – 47. R. Jenčík (Deyl, Kolba)

Vylúčení: 7:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Müllner – Holienka, Šefčík, 1222 divákov

Skalica: M. Lipovský – Barák, Vyrůbalík, Krejčiřík, Trška, Staňo, Srnec – Lažo, R. Školiak, Obdržálek – F. Novák, B. Mráz, Šátek – M. Preisinger, Stieler, R. Kropáč – B. Jankovič, M. Sloboda, F. Novák

Košice: Riečický – Černák, M. Macejko, Klouček, Deyl, Šeda, Cebák, Kolba – M. Bartánus, T. Marcinko, Svatoš – R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar – Sojčík, Češík, Bicek – Jokeľ, Matúš Chovan, T. Hrnka

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Boli sme si vedomí ofenzívnej sily Košíc, takže dávali sme dôraz najmä na pokrytie stredného pásma a priestorov pred bránkou. Pokiaľ ide o naše útočné akcie, jednoducho sme sa snažili ťahať útoky do hĺbky pásma súpera a využiť každú príležitosť na zakončenie. Chlapci dodržali taktické pokyny, v hre bola bojovnosť a srdiečko a veľmi nás teší tento výsledok.“

Anton Tomko (tréner Košíc): „Myslím si, že dnes sa domáci na tento zápas pripravili veľmi zodpovedne. Sršala z nich obetavosť, bojovnosť a nasadenie. Výsledok sa zrodil v tretej tretine, v ktorej to bolo o tom, kto urobí prvú chybu a kto to využije. My sme urobili prvú a súper to využil. Podarilo sa nám vyrovnať, ale opäť nepochopiteľná hrúbka na obrannej modrej čiare nás stála pozitívny výsledok.“

Na Záhorí sa od úvodu hral svižný hokej. Už po 15 sekundách hry sa v dobrej pozícii ocitol Svatoš. Lipovský predviedol efektný semafor. V 4. min mal šancu domáci Sloboda, ale Riečický bol pozorný. Domáci boli Košičanom vyrovnaným súperom, no gól sa im nepodarilo dať ani počas presilovej hry. V 11. min mohli otvoriť skóre hostia, no Šeda trafil len žŕdku. V 16. min sa parádnym prienikom prezentoval Marcinko, ktorý si položil Lipovského, ale ten bravúrne zasiahol.

HK 36 Skalica - HC Košice

Druhú tretinu začali lepšie domáci a to aj vďaka presilovkám. Napriek sľubným príležitostiam Šáteka i Kutáleka sa hostia ubránili i dvojnásobnému oslabeniu. Domáci napriek tomu mali viac z hry. Ani šance Slobodu či Laža sa však neskončili gólom.

Hostia sa o slovo prihlásili až v závere druhej tretiny, keď sa im naskytla príležitosť zahrať si presilovku. Najväčšiu príležitosť spálil Spilar, ktorý sa prekľučkoval až pred Lipovského a skúsil ho prekvapiť bekhendovým blafákom. Gólman sa však vyznamenal.

Tretiu tretinu začali hostia v početnej výhode. Ale domáci sa naďalej držali svojej hry a nepustili súpera do vážnejšej šance. V 45. min sa diváci konečne dočkali gólovej radosti. A boli to domáci, ktorí zásluhou Mráza išli do vedenia. Dlho sa však z neho neradovali. V 47. min sa nechal zbytočne vylúčiť domáci kapitán Lažo a hostia zásluhou Jenčíka vyrovnali.

Od týchto chvíľ nabrala hra spád. Košičania sa dostali i do tlaku, v ňom Bicek trafil len žŕdku. V 55. min pekný prienik ukázal Obdržálek, ktorý prešiel cez dvojicu obrancov a následne blafákom prekonal i Riečieckého. Dve minúty pred koncom sa hostia odhodlali k hre bez brankára, no domáci si už víťazstvo postrážili.

HK Orange 20 20 3 1 3 0 2 11 41:77 19

Poznámka: počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body.