10 najužitočnejších druhov ovocia, ktoré sa oplatí zaradiť do jedálnička

Ovocie.jpg

Nie všetky potraviny sú rovnako užitočné. Nájdu sa medzi nimi takzvané superpotraviny, v ktorých je zloženie a koncentrácia živín neporovnateľne vyššia ako v ostatných.  Ak si myslíte, že ide o semená Chia a iné exotické potraviny, ste na omyle. Netreba podceňovať ani ovocie, ktoré je nám známe, máme ho v záhradkách, alebo sa u nás udomácnilo. 

Jablko

Toto ovocie obsahuje veľké množstvo antioxidantov, takže by sme ho mali určite zaradiť do jedálnička.  Okrem týchto prospešných látok skrýva v sebe quercetin – flavonoid, ktorý má protizápalové a protialergické vlastnosti. Jesť aspoň jedno jablko denne je prevenciou kardiovaskulárnych chorôb a zápalu.

Jablko, ovocie,
Raw Organic Lady Apples for the Holidays www.thinkstockphotos.com

Banány

Banány obsahujú draslík a vitamín B6. Tieto zložky majú pozitívny vplyv na zdravie srdca, krvného tlaku a svalových vlákien.

Banány
Foto: ilustračné, Thinkstock

Grapefruit

Grapefruit – je skvelé ovocie pre tých, ktorí chcú schudnúť. Obsahuje vitamín C a antioxidanty, ktoré urýchľujú látkovú výmenu a pomáhajú telu zbaviť sa tukov. 

Grapefruit
Thinkstock

Čučoriedky

Tieto svetlomodré bobule, ktoré rastú v ihličnatých lesoch sú tiež bohaté na antioxidanty. Pektíny, ktoré obsahujú, pomáhajú očistiť telo od toxínov a dokonca zlepšujú zrak!

čučoriedky, ovocie,

Černice

Toto ovocie obsahuje látky, ktoré bojujú proti starnutiu a množstve chronických ochorení. Takže hrsť černíc sa môže ľahko stať všeliekom!

černice, čierne maliny, ovocie

Granátové jablko

Granátové jablká (najmä šťava z nich) sa odporúčajú pri problémoch s krvou. Toto ovocie tiež znižuje krvný tlak, riziko srdcového infarktu, rakoviny a spomaľuje starnutie.

Granátové jablko, ovocie,
Juicy pomegranates www.thinkstockphotos.com

Kivi

Toto síce exotické ovocie sa stalo v našich končinách pomerne dosť obľúbené. Príčin je hneď niekoľko. Zväčša je to pre jeho sladkokyslú chuť, ale málokto vie, že obsahuje približne rovnaké množstvo vitamínu C ako citrón.

Kiwi, kivi, ovocie
kiwi on white wood background. tinting. selective focus www.thinkstockphotos.com

Avokádo

Avokádo má množstvo blahodarných vlastností. Čistí krv od škodlivého cholesterolu a zabraňuje tvorbe cholesterolových nánosov, čím pomáha predchádzať kardiovaskulárnym chorobám a infarktu myokardu. 

Avokádo je zdravé ovocie.
Thinkstock

Ananás

Určite už mnohí z vás počuli o látke zvanej bromelín, ktorú nájdete v ananáse. Vďaka nej dokáže toto ovocie spaľovať tuk a urýchľovať metabolické procesy. Navyše minerály obsiahnuté v ananáse sa postarajú o zdravé a krásne vlasy i nechty.

Ovocie, ananás
Fresh pineapple with slices on the wood texture background www.thinkstockphotos.com

Čerešne

Ani toto ovocie z našich končín netreba podceňovať. Antokyány dávajú čerešniam sýto červenú farbu a dokážu znížiť hladinu cholesterolu, či posilniť krvné cievy.

čerešne, ovocie
Fresh cherry on black plate on wooden blue background www.thinkstockphotos.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom