Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bolesť kĺbov a chrbtice
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
GettyImages
25. 03. 2019 11:15 ZdravieSlovenskoZdravie z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

11 nebezpečných účinkov liekov proti bolesti kĺbov a chrbtice

BRATISLAVA 25. marca 2019 (Webnoviny.sk) – Trápi vás bolesť pohybového aparátu či chrbta a tlmíte ju liekmi? Pozor však. Bežne používané liečivá, najmä  tzv. nesteroidové antireumatiká, môžu byť nebezpečné pre naše zdravie. Navyše samotný problém neriešia. Spoznajte možnosť bezpečnejšej cesty, ktorá naozaj funguje.

Bolesť kĺbov a chrbtice patrí medzi najčastejšie faktory, ktoré nám dokážu ničiť náš život. A nemusí prichádzať iba s vekom. Moderná doba s prevažne sedavým spôsobom života prispieva k problémom s pohybovým aparátom, čo sa objavuje u čoraz mladšej generácie.

Príčinou problémov je zväčša opotrebovanie kĺbových chrupaviek, či medzistavcových platničiek, úrazy, zápalové ochorenia a degeneratívne procesy spojené s vekom.

Zena laket doktor web.jpg
Foto: InPharm

Nežiaduce účinky bežných liekov proti bolesti

V snahe potlačiť tieto nepríjemné pocity  siahame zvyčajne  po liekoch (tzv. nesteroidových antireumatikách), ktoré pre nás nie sú najvhodnejším riešením. Čiastočne môžu pomôcť proti zápalu a bolesti, ale neriešia podstatu problému, pričom môžu spôsobovať viaceré zdravotné komplikácie. Tu je niekoľko príkladov, na ktoré treba dávať pozor:

 • nevoľnosť,
 • hnačka
 • poruchy trávenia,
 • nadúvanie,
 • vracanie,
 • kŕče v brušnej dutine,
 • nechutenstvo,
 • žalúdočné vredy,
 • zápaly čriev,
 • mozgová porážka,
 • infarkt.

Ako odstrániť bolesť kĺbov a chrbtice bez nežiaducich účinkov? Našťastie boli objavené stále novšie a šetrnejšie liečebné metódy, ktoré naozaj pomáhajú.

Pain in knee
Foto: GettyImages

Liečte bolesť priamo tam, kde je to potrebné

Jedným z rozumných postupov liečby je možnosť pôsobiť priamo tam, kde je daný problém. Osvedčila sa na to  injekčná aplikácia prípravkov s obsahom kolagénu (tzv. MD injekcie, Guna, Taliansko). MD injekcie obsahujú tropokolagén, ktorý stimuluje tvorbu nového kolagénu práve v postihnutej oblasti (chrupky, kĺbové puzdra, väzy, šľachy, svaly, kosti).

Pri ich aplikácii dochádza postupne k obnove poškodených kolagénových vlákien čo vedie k regeneračnému, protizápalovému a protibolestivému účinku, ako aj k zlepšeniu funkcie daného kĺbu, šľachy či svalu.  Dodávanie kolagénu môže spomaliť progresiu ochorenia aj u degeneratívnych stavov sprevádzaných fyziologickým znižovaním tvorby kolagénu vo vyššom veku.

Kde sa dajú použiť kolagénové injekcie

Kolagénové injekcie predstavujú bezpečné a účinné riešenie  napr. pri bolestiach chrbta rôzneho pôvodu, koreňovej bolesti v oblasti krčnej, hrudne a driekovej chrbtice, artróze kĺbov (napr. kolená, bedrá, ramená), pri bolestiach šliach a ich úponov (Achillova šľacha, tenisový lakeť), syndróme karpálneho tunela, paréze lícneho nervu atď. K dispozícii je 13 druhov MD injekcií . Vzájomne sa odlišujú pridanou zložkou, väčšinou rastlinného či minerálneho charakteru, napr. s protizápalovým, regeneračným či antioxidačným účinkom.

bolesť kĺbov
Foto: InPharm

Skúsenosti z praxe potvrdzujú pozitíva MD injekcií

O účinnosti a šetrnosti liečby prostredníctvom MD injekcií sa presvedčil aj bratislavský neurológ MUDr. Buran, ktorý spomínanú metódu aplikoval pacientom trpiacim tzv. radikulopatiou krčnej chrbtice, čo je zastrešujúci termín pre vyžarovanie bolesti, necitlivosti, brnenia alebo slabosti rúk spôsobenej podráždením krčných nervových koreňov.

Neurológ začal aplikovať  kolagénové MD injekcie spomínaným pacientom až po tom, čo u nich využil klasickú terapiu. Tá pozostávala v užívaní nesteroidových protizápalových liekov (pokiaľ ich znášali), ako aj z infúznej protibolestivej a protizápalovej liečby, ktorá priniesla pacientom iba čiastočný a krátkodobý efekt.

Bolesť kĺbov
Foto: GettyImages

Podávanie kolagénových injekcií prebiehalo počas 2 mesiacov v celkovom počte 10 až 15 injekcií podľa individuálnej potreby pacienta. Táto liečba bola úspešnejšia. Priniesla veľmi dobrý a stredne dobrý efekt v prípade takmer 75 % pacientov, malý efekt liečby a bez efektu liečby bolo 25 % pacientov.

Keďže terapia bolesti kĺbov a chrbtice býva dlhodobá a náročná, vyžaduje si individuálny prístup, ale aj trpezlivosť pacienta. Veľkou výhodou kolagénových MD injekcií je ich bezpečnostný profil, nevykazujú žiadne nežiaduce účinky ani liekové interakcie, čo je veľmi dôležité u pacientov, ktorí trpia na viaceré ochorenia vyžadujúce si užívanie viacerých liekov.  Navyše sú vhodné aj pre športovcov, nakoľko nemajú dopingové obmedzenia.

Natívny článok

Odporúčané články

Skúšali ste si bicyklom ohriať vodu v rýchlovarnej kanvici? Na Slovensku funguje unikátna elektráreň Spánok je pilierom zdravia. Ako môžete podporiť jeho kvalitu?

Neprehliadnite

Investigatívna novinárka McKeeová podľahla strelným zraneniam, polícia hovorí o teroristickom čine Kresák nevylúčil opätovnú kandidatúru na post ústavného sudcu, chce najmä očistiť svoje meno Video+foto: V Prešove mohli už deviatykrát vidieť živú krížovú cestu Volkswagen Slovakia má pred sebou kľúčový rok, v novom pláne sa sústredí na tri piliere Fedcupový súboj Slovensko – Brazília otvoria Cibulková a Alvesová Vianočný príspevok má dostať deväť z desiatich penzistov, maximálny bude vo výške 200 eur Na obnovu zhorenej katedrály Notre-Dame môžu prispieť aj Slováci Slováci majú napriek zdražovaniu bývanie naďalej cenovo dostupnejšie ako v minulosti

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravie

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.